Skip Navigation
 

MAKSYMILIANALIA 2016

8 października 2016 r. w Niepokalanowie przeżywaliśmy obchody 75. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana M. Kolbego - MAKSYMILIANALIA 2016. Uczestniczyły w nich środowiska kolbiańskie z całej Polski.

Spotkanie w Niepokalanowie rozpoczęliśmy odmówieniem różańca w kaplicy. Modlili się przedstawiciele różnych grup zawodowych, środowisk, a także niektórych gmin i miast, mających za swojego patrona świętego Maksymiliana Maria Kolbego. Byli wśród nich Honorowi Dawcy Krwi - inicjatorzy i główni organizatorzy tego pierwszego ogólnopolskiego spotkania, wspierani przez wiele środowisk kolbiańskich: energetyków, elektryków i elektroników z Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „NAZARET”, dziennikarzy prasy lokalnej i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, krótkofalowców Polskiego Związku Krótkofalowców ze Skierniewic, Łowicza i Łodzi, Rodziny, Związku Gmin Kolbińskich z Teresina, diecezji bielsko – żywieckiej, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, parafii i świątyń pod wezwaniem Świętego, szkół i stowarzyszeń im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a szczególnie Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Teresinie i Gimnazjum im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu oraz innych, którym bliski jest kult św. Maksymiliana.
Niedługo przez Mszą św. przeprowadzona została zbiórka pocztów sztandarowych przed siedzibą OSP Niepokalanów. Później wprowadzono je do Sanktuarium. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. bpa Rafała Markowskiego - biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, który w homilii m.in. przypomniał dziedzictwo św. Maksymiliana, podkreślił znaczenie ruchu honorowego krwiodawstwa, wyraził radość z tego ogólnopolskiego spotkania. Oprawę muzyczną Mszy św. stanowiła Orkiestra Dęta OSP w Harcie, a oprawę liturgii w części zapewnili krwiodawcy. Pamiętali także o darach ołtarza, które złożyli procesyjnie.
Podczas uroczystej Eucharystii odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową od polskich Honorowych Dawców Krwi, na której napisano: „ŚWIĘTEMU MAKSYMILIANOWI MARII KOLBE W 75. ROCZNICĘ MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI W NADZWYCZAJNYM ROKU MIŁOSIERDZIA 2016 – W hołdzie swojemu Patronowi Honorowi Dawcy Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Niepokalanów, 8.X.2016 r. „…Przypieczętować swoją miłość ku Niepokalanej, tak po rycersku przelać krew aż do ostatniej kropli.” (Święty Maksymilian Maria Kolbe).
Tablicę wykonali: Jan Kozłowski, Zbigniew Broński i Julian Szmyd z Jedlicza, Andrzej Wścibski z Pruszkowa oraz Henryk Zając z Sulejówka.Odnowiono Akt Zawierzenia Pielgrzymów Matce Bożej Niepokalanej środowisk kolbiańskich, przygotowany na to spotkanie w brzmieniu: „Bogarodzico Dziewico – Bogiem Sławiona Maryjo! Matko Chrystusa, Kościoła i naszych spraw u Boga!
My, pielgrzymi środowisk kolbiańskich stajemy przed Tobą w miejscu Łaski Roku Miłosierdzia, aby ciągle uświadamiać sobie z wiarą i zdumieniem Miłość Ojca, który "Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16).
Maryjo Niepokalana, Wszechpośredniczko Łask! Stajemy w miejscu, które zbudował, gdzie żył i pracował ku Twojej chwale św. Maksymilian Maria Kolbe – Twój Rycerz, a nasz Patron, będący wzorem naszego postępowania. Nauczyłaś go, naucz też nas – prosimy, jak iść do Twojego Syna drogą Ewangelii, prowadź nas tą drogą i uproś, abyśmy nadal mogli służyć bezinteresownie bliźnim realizując Jego słowa: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!" (Mt 10,8).
Matko Rodziny z Nazaretu, opiekunko Rodzin! Ogarnij Swoją miłością nas i nasze rodziny, aby stawały się wspólnotami życia, miłości i przebaczenia. Zawierzamy Tobie nas samych, a także nasz dar: "DAR KRWI – [jako] DAR ŻYCIA W IMIĘ BOŻE" i oddajemy się całym życiem na służbę Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim. Poprzez dar krwi uczyń nas zdolnymi do ofiarnej miłości bliźniego.
Maryjo, Matko i Królowo Polski, Matko Miłosierdzia! Prowadź nas poprzez poddaną Twojemu Królowaniu ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej i za wstawiennictwem naszego Patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego – błogosław nam na dalszą służbę Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim mocą Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Pielgrzymi od św. Maksymiliana Marii Kolbego”.
Odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło skierowane do Organizatorów i Uczestników. Prezydent RP napisał m.in..: „(…) Ojciec Maksymilian Kolbe ofiarował się w zamian za bliźniego skazanego na śmierć. Sprostał nadludzkiej próbie. Tak ciężkie wyzwanie rzadko bywa udziałem człowieka. Każdy jednak może na swoją skromną miarę oddać cząstkę siebie innym. Chociażby dzieląc się swoim czasem i uwagą z tymi, którzy są samotni. Takim darem z siebie może być też krew – biblijny symbol życia. Krew, która ratuje ludzkie istnienie i zdrowie. Również krwiodawstwo w pewnym stopniu jest więc wypełnieniem tego wskazania, za którym poszedł Ojciec Kolbe. Dlatego cieszę się, że hasło obecnego spotkania: „Dar krwi – darem życia w imię Boże” kieruje uwagę na tę cichą i często niezauważaną, wręcz bezcenną pracę, jaką wykonuje ruch honorowych dawców krwi. Jestem przekonany, że wskazanie to stanie się zachętą dla wielu osób do pójścia tą drogą służby bliźniemu(…)”.
Pani Premier skierowała m.in. następujące słowa: „(…) Życie i Ofiara Świętego Maksymiliana Marii Kolbego stały się symbolem poświęcenia dla bliźniego i bezgranicznego zawierzenia Bożej Opatrzności. Jego wkład w historię i tożsamość naszego narodu podkreślał Papież Polak, mówiąc, że „dziejów Polski w XX stuleciu nie będzie można zrozumieć bez postaci Ojca Maksymiliana, męczennika z Oświęcimia”. Dla nas dziedzictwo Ojca Maksymiliana pozostaje nieustanną nauką i wyzwaniem do wzrastania w miłości, która rodzi dobro i wewnętrzna wolność. Towarzysząca dzisiejszym wydarzeniom akcja krwiodawcza to dowód na zrozumienie tego, czym jest dar krwi dla potrzebujących, ale i głębokie odwołanie do symboliki daru krwi Chrystusa. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie – zgodnie z przesłaniem Świętego – umocni wszystkich w gotowości niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi (…)”.
Podziękowaniem ze strony organizatorów było wręczenie pamiątkowych grawertonów ze słowami: „PRO MEMORIA AMICISSIMUS” J.E. Ks. Biskupowi Rafałowi Markowskiemu, Ministrowi Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi i Orkiestrze Dętej przy OSP Harta, która występowała pod przewodnictwem kapelmistrza Edwarda Laski,, z okazji uroczystości w Niepokalanowie, za ich szczególny wkład w uświetnieniu uroczystości.
Od 9.00 do 14.00 trwała akcja honorowego oddawania krwi w ambulansach przed Sanktuarium MB Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. 32 osoby oddały łącznie ponad 14 litrów tego bezcennego leku. Wśród dawców krwi byli m.in. Konstanty Radziwiłł Minister Zdrowia, ks. Zbigniew Kras kapelan Prezydenta RP.
Zainteresowane grupy pielgrzymów obejrzały podczas dnia Panoramę Tysiąclecia, Misterium Męki Pańskiej, Muzeum OSP Niepokalanów, odwiedziły księgarnię i wystawę pamiątek związanych z Patronem w sali Muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego i w Muzeum Jana Pawła II.
Pielgrzymi mieli możliwość spożyć grochówkę w refektarzu klasztornym oraz napić się kawy lub herbaty w hallu sali konferencyjnej św. Bonawentury. Następnie udali się na konferencję pod nazwą: „Krew w służbie Miłosierdzia A.D. 2016” pod przewodnictwem O. dr hab. PAWŁA WARCHOŁA OFM Conv z klasztoru w Niepokalanowie, m.in. wykładowcy Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i Centrum Studiów Mariologicznych UKSW „Kolbianum” w Niepokalanowie. Wysłuchali następujących referatów: „Krew w zagadnieniu teologicznym, medycznym, obronnym i społeczno – charytatywnym” oraz „Stowarzyszenia Krwiodawców w służbie Kościoła i ludzkości”. Została im również zaprezentowana książka O. Pawła Warchoła: „Krew i woda dar Miłości miłosiernej”.
Później odbyła się gala wyróżnień i podziękowań, w tym nadanie Suwerennego Orderu Św. Maksymiliana Marii Kolbego wyróżniającym się krwiodawcom, wolontariuszom, partnerom i klubom HDK PCK oraz Stowarzyszenia HDK RP za całokształt wieloletniej działalności na polu krwiodawstwa. Podsumowano też IV Ogólnopolski Alert Akcji Krwiodawstwa na hasło: „Cud nad Wisłą”, który trwał od 22 maja do 30 września 2016 r. Pierwsze miejsce zdobył Klub HDK PCK „Serce Górnika” przy KGHM O/Zakłady Górnicze „Lubin” w Lubinie z wynikiem 517 500 ml krwi oddanej w 1150 donacjach, II-gie Klub HDK PCK im. dr Tadeusza Śmigielskiego w Rybniku, a III-cie Klub HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.
Wśród krwiodawców, którzy oddali w tym dniu krew w ambulansie, rozlosowano jako nagrodę Odznakę Honorową Klubu HDK PCK „ORLE GNIAZDO” – Sulejówek. Właścicielem odznaki został Stanisław Pociask krwiodawca z Mielca.
Członkowie Komitetu Organizacyjnego zostali uhonorowani Medalami Pamiątkowymi klubu HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu wybitymi z okazji 30-lecia działalności klubu. Medale oraz Akty Nadania wręczył im prezes klubu Eugeniusz Jacek.
Należy odnotować nowatorski udział krótkofalowców z łódzkiego Oddziału Terenowego PZK w ubogaceniu programu uroczystości i pielgrzymki. Łódzki Oddział Terenowy PZK uruchomił okolicznościową stację HF75MK w ramach uczczenia pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona krótkofalowców w celu nawiązania łączności z całym światem. Formalności związane z pozwoleniem radiowym załatwili koledzy z zarządu OT15 PZK, a Skierniewicki Klub Krótkofalowców SP7PL zajął się przygotowaniem pracy i obsługą radiostacji. Stacja HF75MK była aktywna w eterze w dniach od 1 do 31 października 2016 roku, a 8 października aktywność stacji, czyli praca nawiązywania łączności z krótkofalowcami z całego świata miała miejsce na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Efektem tej miesięcznej aktywności stacji okolicznościowej HF75MK było przeprowadzenie ok. 700 łączności z krajami niemal całej Europy i świata, podczas których informowano krótkofalowców o MAKSYMILIANALIACH 2016. Była to ciekawa forma promocji i wzbudzenia zainteresowania w przyszłości takim wydarzeniem. Nawiązano łączność m.in. z takimi krajami jak: Niemcy, Anglia, Francja, Włochy, Holandia, Czechy, Białoruś, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Dania, Belgia, Chorwacja, Litwa, Serbia, Kanada, Rumunia, Norwegia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Grecja, Rosja i Austria. Było to też praktyczne tworzenia wspólnoty w oparciu o poznawania się kolejnych środowisk kolbiańskich.
Spotkanie zakończono Koronką do Miłosierdzia Bożego, po odmówieniu której nastąpiło rozwiązanie wspólnoty w duchu miłości braterskiej - agape.
Poczty sztandarowe, a było ich około 30, prowadził prezes OSP Harta Artur Szczutek. W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród których byli między innymi: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki, ks. Zbigniew Kras kapelan Prezydenta RP, Władysław Turek Dyrektor Generalny PGE Oddział Rzeszów, Andrzej Kierzkowski przewodniczący Rady Powiatu Sochaczewskiego, Marek Olechowski Wójt Gminy Teresin, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, jednocześnie prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, członek KWC od 20 lat Zdzisław Wójcik, osoby duchowne.
Patronat Honorowy nad obchodami 75. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana - MAKSYMILIANALIA 2016 objęli: Arcybiskup Metropolita Warszawski ks. Kardynał Kazimierz Nycz, Biskup Warszawsko-Praski Arcybiskup Henryk Hoser, Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
W skład Komitetu Honorowego weszli: Przewodniczący Gwardian Niepokalanowa O. Grzegorz Maria Szymanik i Członkowie: przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia Biskup Stefan Regmunt, proboszcz parafii i Centrum św. MMK w Harmężach O. Piotr Cuber OFM Conv, wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi dr n. farm. Beata Rozbicka, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Stanisław Kracik, Prezes Stowrzyszenia HDK RP Tomasz Ogrodnik, Przewodniczący Rady Powiatu Sochaczewskiego Andrzej Kierkowski, Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, Dyrektor Gimnazjum im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Błoniu Dorota Berlińska i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Teresinie Alicja Jachimczyk.
Organizatorami I-go Ogólnopolskiego Spotkania byli: Komitet Organizacyjny oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie na czele z O. Grzegorzem Maria Szymanikiem OFM Conv, Gwardianem Niepokalanowa. W skład Komitetu Organizacyjnego, którego przewodniczącym był Henryk Zając prezes klubu HDK PCK „ORLE GNIAZDO” – Sulejówek powstałego przy Ordynariacie Polowym WP, weszło 25 osób, w większości prezesów klubów krwiodawców z całej Polski.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim gościom i uczestnikom pielgrzymki za wspólną modlitwę, za oddaną krew, za złożone dary ołtarza, za wszelką udzieloną pomoc i wsparcie.

Opracowanie Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i archiwum autora
  
 
 
« powrót|drukuj