Skip Navigation
 

ĆWICZENIA PODKARPACKICH STRAŻAKÓW PŁETWONURKÓW W KOMIENIOŁOMIE JAWORZNO SZCZAKOWA I KRAKÓW ZAKRZÓWEK

W dniach 25 i 26 listopada 2015r. podkarpaccy strażacy z Komend Miejskich PSP z Przemyśla, Rzeszowa i Tarnobrzega, tworzący Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego "Rzeszów 4", ćwiczyli techniki wykonywania prac podwodnych oraz doskonalili swoje umiejętności nurkowe na terenie nieczynnych kamieniołomów w Jaworznie Szczakowa oraz Kraków Zakrzówek.


Ćwiczenia odbyły się zgodnie z zatwierdzonym przez Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego rocznym planem doskonalenia zawodowego na 2015r., uzgodnionym wcześniej z Komendantami poszczególnych Komend, a przygotowanym przez dowódcę SGRWN "Rzeszów 4" mł. bryg. Daniela Dryniaka.

W ćwiczeniach brało udział 32 strażaków: 17 z Przemyśla, 11 z Tarnobrzega i 4 z Rzeszowa. Miały one na celu:
  1. utrzymanie poziomu wyszkolenia umożliwiającego bezpieczne i skuteczne prowadzenie działań specjalistycznych na wodzie i pod wodą,
  2. sprawdzenie gotowości grupy do prowadzenia działań ratowniczych,
  3. doskonalenie współdziałania nurków z różnych jednostek wchodzących w skład grupy "Rzeszów 4"
  4. wymianę doświadczeń nurkowych na wszystkich poziomach wyszkolenia nurkowego

Ćwiczenia nie bez powodu zostały zaplanowane na zbiornikach wodnych o bardzo dobrej przejrzystości wody (ok. 10m). Z uwagi na bardzo małą lub zerową przejrzystość akwenów wodnych na Podkarpaciu ćwiczenia miały również szczególny cel - instruktorzy oraz nurkowie kierujący pracami podwodnymi w przejrzystej wodzie mogli dostrzec błędy popełniane przez kolegów z mniejszym stażem nurkowym oraz skorygować je a co za tym idzie poprawić efektywność wykonywanych prac podwodnych. Natomiast zatopione pod wodą duże obiekty w postaci samochodów, koparek, autobusów czy statków sprzyjały zaplanowaniu przez nurków kierujących pracami podwodnymi różnych założeń do ćwiczeń.

Po ćwiczeniach, wszyscy uczestniczący w nich nurkowie o różnych stopniach wyszkolenia stwierdzili jednoznacznie, że ćwiczenia takie są niezbędne bo dzięki nim udało się poprawić wiele elementów technicznych, skorygować popełniane błędy, co po powrocie na mało przejrzyste wody na Podkarpaciu zdecydowanie poprawi pewność siebie każdego z nurków, a przez to bezpieczeństwo i efektywność wykonywanych prac podwodnych podczas rzeczywistych akcji.



http://przemysl.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/strazacy-z-podkarpacia-cwiczyli-w-krakowie-i-jaworznie-foto,3582573,gal,18084837,t,id,tm,zid.html

Tekst: mł. bryg. Daniel Dryniak
Zdjęcia: ogn. Arkadiusz Brodzicki, mł. asp. Konrad Gliński
 
 
« powrót|drukuj