Skip Navigation
 

BEZPIECZEŃSTWO TO WAŻNA SPRAWA

27 listopada 2014 r. w Szkołach Podstawowych im. Jana Pawła II w Miękiszu Starym oraz w Korzenicy przeprowadzona została niecodzienna lekcja bezpieczeństwa. Wrażliwi młodzi ludzie wraz ze swoimi nauczycielami i dyrektorami, przyjęli prelegenta bardzo życzliwie.

Uczniowie w obu szkołach najpierw w całości wysłuchali pierwszej części prelekcji, a później zostały tylko starsze grupy wiekowe. Podczas tych spotkań Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu mówił m.in. o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole oraz w domu, o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą, w lesie, podczas zabawy z petardami, na drodze – zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu. Podkreślił, jak ważne jest, aby pieszy idący poboczem poza obszarem zabudowanym, był widoczny z odpowiedniej odległości przez kierującego pojazdem. Prezentował wszystkim uczniom szkół podstawowych kolorowe rysunki odzwierciedlające omawiane zagadnienia, które dzieci bardzo trafnie komentowały. Zadawały też sporo pytań, co wskazywało na duże zainteresowanie tematem.

Młodzież z klas IV-VI chętnie słuchała, gdy dzielił się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Omawiane tematy przybliżył poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach. Omówił także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w okresie zimowym oraz pomocą, szczególnie w tym czasie, osobom starszym.

Młodzież z klas IV-VI chętnie słuchała, gdy dzielił się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Omawiane tematy przybliżył poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach. Omówił także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w okresie zimowym oraz pomocą, szczególnie w tym czasie, osobom starszym.

Zachęcony dojrzałą postawą młodzieży przeczytał wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem „Czyń dobro mimo to!”:

„Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą. Kochaj ich mimo to.

Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje, czyń dobro mimo to.

Jeśli ci się coś uda, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Staraj się mimo to.

Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane. Czyń dobro mimo to.

Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy. Bądź mimo to uczciwy i otwarty.

To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Buduj mimo to.

Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna, ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować. Pomagaj im mimo to”.

Podczas spotkania prezentował także starszym uczniom Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zasygnalizował również temat dawstwa szpiku. Ten temat był dla wielu z nich nowością.

Wspomniał, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zaznaczył, że w 2013 r. obchodzimy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

Przeprowadził również, w obu szkołach, konkursy wiedzy na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, a także honorowego krwiodawstwa. Uczniowie, którzy odpowiedzieli prawidłowo na pytania otrzymali m.in. „kropelkę krwi”, ulotki, elementy odblaskowe.

„Bardzo ważne jest, by już od najmłodszych lat wpajać wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Wszyscy chętnie odpowiadali na pytania” – zauważa dyrektor SP w Miękiszu Starym mgr Waldemar Tomaszewski. Kontynuując mówi: ”Myślę, że takie spotkania pozwalają zaszczepić chęć niesienia pomocy innym. Nigdy nie wiemy kiedy i gdzie ktoś będzie potrzebował naszej pomocy, więc warto poszerzać swoją wiedzę”. Podsumowując wyznaje: „Świadomość, że wiem co zrobić w trudnej sytuacji jest budująca. Jestem przekonany, że dzieci, a także dorośli, którzy będą uczestniczyć w podobnych zajęciach w przyszłości, nie przejdą obojętnie obok osób potrzebujących pomocy".

„Uczniowie, poprzez zabawę, dowiedzieli się w jaki sposób należy zachowywać się podczas nagłego zdarzenia, utrwalali zapamiętywanie numerów alarmowych. Dzieci z dużą odwagą angażowały się w zajęcia, a przedstawiona prezentacja wzbudziła ich ogromne zainteresowanie” – mówi dyrektor SP w Korzenicy mgr Dorota Ordon. Po chwili dodaje: „Uświadomienie sobie, że prezentowane sytuacje mogą naprawdę się zdarzyć, to dla niektórych uczniów jednak był szok. Zdjęcia z wypadków z udziałem osób śmiertelnie poszkodowanych robiły wrażenie. W spotkaniu udział wzięli również nauczyciele. Wszyscy mieliśmy możliwość uczestnictwa w lekcji, która jest, być może, najważniejsza w życiu”.

Inicjatorkami spotkań były panie: Elżbieta Rząsa, Elżbieta Strójwąs, Beata Kołcz-Rokitowska i Anna Dziaduś-Halejcio. Zapytane o wrażenia, zgodnie stwierdziły: „Na przełomie wielu lat pracy w zawodzie nauczyciela widziałyśmy sporo zdarzeń oraz sytuacji z udziałem i z inicjatywy dzieci. Brak wyobraźni i przezorności z ich strony, doprowadzał czasami do sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Wizyta pana Zdzisława wniosła wiele ważnych, pożytecznych, interesujących i pouczających informacji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Prezentowana forma pokazu i wykładu, była dla uczniów nie tylko urozmaiceniem szkolnej rzeczywistości, ale także pouczającym doświadczeniem”.

Na zakończenie wizyty gospodarze uhonorowali prelegenta m.in. pisemnymi podziękowaniami. W pierwszym z nich są słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”, a także wyrazy wdzięczności za ”podzielenie się doświadczeniem oraz przekazanie bogatych treści dot. pracy strażaka nt. zagrożeń, jakie niesie codzienne życie i zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w każdej sytuacji”. W drugim - podziękowanie za „bardzo ciekawą, pouczającą lekcję oraz poświęcenie własnego czasu”. Są też słowa, które kiedyś ktoś powiedział: „Najlepsza część życia ludzkiego, to małe, bezimienne akty dobroci”.

Spotkania pokazały, że młodzi ludzie z ochotą przyswajają sobie przekazywane treści. Wszyscy oni otrzymali tę samą lekcję. Od nich zależy, jak z niej skorzystają.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik oraz archiwum autora
 
 
« powrót|drukuj