Skip Navigation
 

BEZCENNY UŚMIECH DZIECKA

11 lutego 2011 r. z okazji XIX Światowego Dnia Chorego młodych pacjentów z oddziałów pediatrii i chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu odwiedzili niezwykli goście w mundurach. Dzieci, uczące się w Szkole Podstawowej nr 9 działającej w tej placówce, miały możliwość zapoznania się z działalnością z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa, którym zajmują się Grupa Ratownictwa PCK i Komenda Miejska PSP w Przemyślu.
Poprzez zabawę uczyły się m.in. wzywać na pomoc służby ratownicze, dowiedziały się w jaki sposób należy zachowywać się podczas nagłego zdarzenia, jak bandażować rękę, a jak głowę. Dużą radość sprawiła dzieciom możliwość założenia ubrań ratowniczych i kasków – wtedy czuły się jak prawdziwi ratownicy.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy, którzy najbardziej angażowali się w zajęcia, otrzymali strażackie kalendarze oraz słodycze i pluszowe maskotki. Odwiedziliśmy także dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu na ww. oddziałach, która ze względu na swój stan zdrowia nie mogła być obecna na zajęciach w szkolnej świetlicy.
W spotkaniu uczestniczyli ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK – uczniowie II LO w Przemyślu: Paula Śliwa, Justyna Buk, Paweł Wrotny, Krzysztof Mazur oraz Rafał Jaźwiński z Technikum nr 8, a także przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK Zdzisław Wójcik. „Cieszę się, że mimo trudnych dla tych dzieci chwil, przebywania poza domem w tym szczególnym miejscu, udało się nam wzbudzić uśmiech na ich twarzach” – wyznaje Paula. ”Było to dla mnie fajne przeżycie, gdy pierwszy raz przed takim gronem prezentowałam m.in. fantom” – dodaje. Zapytani o wrażenia Paweł i Krzysztof z uśmiechem mówią: „Byliśmy zaskoczeni, że mniejsze dzieci z większą odwagą angażowały się w zajęcia aniżeli młodzież. Widząc radość na ich buziach wiedzieliśmy, że nasza misja ma sens”.
Ciekawymi spostrzeżeniami podzielili się nasi słuchacze. „Dobrze, że ratownicy przyjeżdżają do szpitalnej szkoły, bo możemy nauczyć się nowych rzeczy” – stwierdza Jan. Natomiast Jagoda zauważa: „Zaprezentowane nam pokazy mogą wzbudzić w dzieciach i młodzieży potrzebę pomocy innym”.
Od jedenastu lat dbamy, by dzieci choć na chwilę oderwały się od szpitalnych trosk. Widzimy, że nam się to udaje. Nasza radość byłaby jeszcze większa, gdyby kiedyś w ekstremalnej sytuacji nasi „podopieczni” potrafili pomóc sobie, a może jeszcze komuś.
Poproszona o podsumowania wizyty dyrektor SP nr 9 Elżbieta Bukalska podkreśla: „Te spotkania mają wielki sens. Dzieci z ogromną radością i zainteresowaniem przyjmują dar odwiedzin oraz wszelkie informacje przekazywane przez p. Zdzisława Wójcika oraz młodzież z Grupy Ratownictwa PCK”.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Paula Śliwa i Zdzisław Wójcik
  
 
 
« powrót|drukuj