Skip Navigation
 

U TRONU MATKI BOŻEJ KALWARYJSKIEJ

VIII Podkarpacką Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi PCK do Kalwarii Pacławskiej 5 września 2009 r. rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji krwiodawców i ich rodzin, której przewodniczył ks. biskup Adam Szal z Przemyśla. Rozpoczynając wyraził wdzięczność Maryi, że możemy kolejny raz spotkać się z Nią w tym szczególnym miejscu. Podziękował także honorowym krwiodawcom za to, że są gotowi na ofiarę ze swojej krwi składaną bliźnim znajdującym się w potrzebie.
Ks. Zbigniew Suchy w homilii nawiązał do cywilizacji niosącej ze sobą tragiczne żniwo śmierci. Podkreślił postawę dawców krwi, którzy wobec tej dżumy stają z odwagą i dają to, co mają najcenniejsze – własną krew. „Dajecie poczucie szczęścia. Rok temu wspominałem o mojej matce, a teraz ja doświadczyłem waszego daru. Jesteście w salach chorych obecni – anonimowi, ale bardzo konkretnie” – powiedział.
Nawiązując do osób, które pierwszy raz dzielą się cząstką siebie wyznał: „Dane mi było przeżyć ostatnio świętowanie radości przez panią zatrudnioną w Redakcji. Patrzyłem na jej radość po oddaniu pierwszy raz w życiu krwi. Radość, której nigdy nie widziałem”.
Spotykamy się u Matki Bożej raz w roku. Tutaj coraz bardziej rozumiemy potrzebę wspólnoty. Ks. Zbigniew zachęcił do tworzenia wspólnoty pierwszych piątków miesiąca. „Z pewnością potrzebna jest wasza krew. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy przeminie wasza młodość i zdrowie. Wtedy rozpocznie się droga postu, który jest samotnością, buntem wobec cierpienia. Im człowiek był bardziej zdrowy, tym trudniej jest przyjąć mu doświadczenie cierpienia. Dlatego chciałbym, abyśmy za rok w darach ofiarnych złożyli na ołtarzu nasze kartki, na których będą podpisy księży z pierwszych piątków miesiąca”. Po chwili dodał: „Wasza legitymacja HDK jest materialnym znakiem, że jesteście wspólnotą. Tę kartkę będą w legitymacji nosili ci, którzy podejmą postanowienie, że przez dziewięć pierwszych piątków będą składać Bogu dar żalu za grzechy tych, którzy korzystają z waszej krwi często wskutek owocowania grzechu”.
Wybiegając myślą w przyszłość mówił: „Planujemy za rok stworzyć Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Za rok zgromadzimy się tutaj w setną rocznicę urodzin błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty”. Czym była jej posługa? Niejeden człowiek przez całe życie pogardzany, w ostatnim jego momencie odczuł ciepło serca i dłoni drugiego człowieka, który wyciągnął do niego rękę. I to była dla niego bardzo ważna chwila.
„Zapraszam was do wspólnoty. Ufam, że ta modlitwa przed tronem Matki Bożej przyczyni się do tego, że na drugi rok ujrzymy tę wspólnotę, zmaterializowaną darem, który będzie widać w zewnętrznym wyrazie waszego serca” – powiedział na zakończenie.
Po Mszy św., z uwagi na padający deszcz, ks. Zbigniew odprawił w kościele Drogę Krzyżową. Głębokie rozważania mocno utkwiły w sercach pątników. Szczególnie obrazowe było stwierdzenie „pobity przez grzech”. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie, czy możemy w dzisiejszych czasach być ukrzyżowani?. Możemy i to wiele razy, jeśli tylko zawsze i wszędzie będziemy chrześcijanami.
Podczas pielgrzymki zwracaliśmy się do Maryi, aby uprosiła nam u Syna swego Ducha poświęcenia i wdzięczności za każde dobro otrzymane z ręki Boga i uzdolniła nas do ofiarnej miłości bliźniego. Złożyliśmy u Jej tronu siebie samych i wszystko, co mamy.
Dziękowaliśmy także za wiele ważnych wydarzeń, które miały miejsce ostatnio w życiu PCK.
W maju po raz XII Honorowi Dawcy Krwi m.in. z województwa podkarpackiego, wśród nich „Płomykowy” pielgrzymowali na Jasną Górę.
14 czerwca obchodzony był, już po raz szósty, Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy. W tym dniu dziękowaliśmy wszystkim, którzy dzieląc się cząsteczką siebie ratują życie innym.
W lipcu i sierpniu br. przeprowadzono w przemyskim Oddziale Terenowym RCKiK w Rzeszowie dwie akcje pod hasłem „Wakacyjna Kropla Krwi”. Zebrano łącznie ponad 23 litry tego życiodajnego płynu. Wśród biorących udział w akcji byli m.in. Jadwiga i Artur Domagalscy, Krzysztof Jaroch, Zdzisław Wójcik, Grzegorz Perżyło - członkowie klubu HDK PCK „Płomyk”.
Otoczmy troską życie – zachęca nas Kościół w tym roku duszpasterskim. Życie jest wielką podstawową wartością. Trzeba je przyjąć, zaakceptować, bronić przed zagrożeniami.
Podczas różnych akcji piszący ten artykuł prezentował m.in. swoją KARTĘ GRUPY KRWI (zawiera dane personalne oraz grupę krwi). W sytuacji zagrożenia życia, pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję. Informacja o grupie krwi jest dla lekarza wiarygodna. Identyfikacja właściciela KARTY z dokumentem tożsamości. Breloczki, przewieszki i inne tego typu akcesoria, z punktu widzenia przepisów nie stanowią dokumentu. W dokumentach, które nosimy w portfelu, warto posiadać KARTĘ ICE. Trwała, plastikowa karta zawiera trzy numery kontaktowe do naszych najbliższych. W sytuacji, która zagraża naszemu życiu lub zdrowiu, zapisane na KARCIE numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. KARTA jest niezbędna także wówczas, gdy np. ktoś straci przytomność. „Nie zabieraj swych organów do nieba, tam wiedzą, że one potrzebne są tylko tutaj…” – to cytat z OŚWIADCZENIA WOLI, które zawiera informację o naszej woli, by w wypadku nagłej śmierci, nasze tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym. O swej decyzji powiadamiamy rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie powinni ją uszanować. Uczyniłem to w 2005 r.
Podczas modlitewnego spotkania dziękowałem Maryi za wstawiennictwo u swego Syna i pomoc w założeniu, w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w okresie ostatnich 7 lat 71 klubów HDK PCK na terenie woj. podkarpackiego.
Podczas pielgrzymki, w której uczestniczyło osiem pocztów sztandarowych i około 850 osób, spotkaliśmy krwiodawców m.in. z Przemyśla, Jarosławia, Rzeszowa, Strzyżowa, Dębicy.
W spotkaniu na wzgórzu kalwaryjskim, które przebiegało pod hasłem „Dziękuję Ci Panie, że w Tobie pozwalasz mi być dawca życia”, uczestniczyli m.in. senator RP Stanisław Zając, wicestarosta przemyski Marek Kudła, prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Alicja Zając, dyrektor PZO PCK Eugeniusz Taradajko, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Tadeusz Krzosek, prezesi Zarządów Rejonowych PCK w Przemyślu, Rzeszowie.
Podsumowaniem tych chwil było spotkanie ludzi otwartych serc przy ognisku, pieczonej kiełbasce, grochówce nad Wiarem. Z koncertem, tak, jak od lat wystąpiła kapela „Czy się wali czy się pali” działająca przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, której kierownikiem jest Jerzy Dołhun.
Organizatorem, już po raz dziesiąty (w latach 2000-2001 odbyły się Archidiecezjalne Pielgrzymki HDK) był PCK w Przemyślu.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj