Skip Navigation
 

Z MIŁOŚCI DO LUDZI

Akademią zorganizowaną 21 listopada 2008 r. dla uczczenia 50 lat Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce rozpoczęli świętowanie ludzie zasłużeni dla tej szlachetnej idei. Zebranych w sali Klubu Garnizonowego w Przemyślu powitał prezes Zarządu Rejonowego PCK Mieczysław Gibała.
Na uroczystość przybyli m.in. honorowi krwiodawcy, propagatorzy tej idei, samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, studenci, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji mundurowych. Przedstawiony przez przewodniczącego Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Przemyślu Zdzisława Wójcika referat okolicznościowy był dobrą okazją do zapoznania się z działalnością czerwonokrzyską.
Jedną z dziedzin działania PCK jest honorowe krwiodawstwo. Już w 1935 r. organizację krwiodawstwa w Polsce zainicjował PCK. W 1951 r. na wniosek naszej organizacji Rada Ministrów powołała Instytut Hematologii, a stacje i punkty krwiodawstwa podporządkowano Ministrowi Zdrowia. Od tego czasu działalność PCK skupiła się na werbunku dawców krwi. Od 1958 r. z inicjatywy PCK rozpoczęto propagowanie honorowego oddawania krwi. Od tego też roku pierwsi dawcy w Przemyślu zaczęli oddawać honorowo krew.
Pierwszy klub powstał przy ZR PCK w Przemyślu w 1964 r. Od 6 lat następuje stały wzrost ilości klubów HDK PCK. Na terenie przemyskiego rejonu PCK działają 34 kluby. Skupiają ponad 1600 krwiodawców. W ciągu 10 miesięcy br. oddali honorowo ponad 1800 litrów krwi, w tym 1500 litrów w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Przemyślu. Pozostałą krew zebrano w czasie akcji organizowanych na terenie szkół i uczelni. Ogółem od 1958 r. oddano w rejonie przemyskim prawie 40 tysięcy litrów krwi.
Na zakończenie referujący wyraził wdzięczność krwiodawcom za poświęcenie i wkład w istnienie ruchu HDK PCK mówiąc: „Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi – szansa i bezcenny dar życia”.
Miłym momentem było wyróżnienie krwiodawców i propagatorów HDK Odznakami Honorowymi PCK, którego dokonali dyrektor Biura Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Eugeniusz Taradajko i prezes Gibała. Odznaki Honorowe PCK otrzymali Zdzisława Pomorska, Maria Otwinowska-Opiła, Bogdan Baran.
Okolicznościowe medale 50-lecia HDK przyznane przez Zarząd Główny PCK w Warszawie otrzymali zasłużeni krwiodawcy i osoby promujące tę idę, a także Urząd Miejski w Przemyślu i klub HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w tym mieście za efektywne działania wspierające ruch HDK PCK.
Szczególnie wzruszającą chwilą było ślubowanie na sztandar i przyznanie stopni ratowniczych członkom Grupy Ratownictwa PCK w Przemyślu. Jest to jedna z 23 Grup działająca w systemie ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża i jedyna na Podkarpaciu. Po ślubowaniu jej historię przedstawił instruktor pierwszej pomocy ZG PCK, szef Grupy Łukasz Szaruga. Warto zaznaczyć, że na mocy dekretu Księdza Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Józefa Michalika na kapelana Grupy został powołany ks. Paweł Kaszuba.
Podczas przemówień zaproszonych gości głos zabrał m.in. dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Tadeusz Krzosek dziękując za wyjątkową ofiarność i poświęcenie w ratowaniu ludzkiego życia.
Na zakończenie spotkania zaprezentowała się znana przemyska kapela „Czy się wali, czy się pali” działająca od 15 lat przy KM PSP w Przemyślu pod kierownictwem Jerzego Dołhuna. Z okazji jubileuszu komendant miejski PSP w tym mieście st. kpt. Jerzy Świst złożył szefowi zespołu życzenia wszelkiej pomyślności w tej społecznej działalności.
30 listopada 2008 r. podczas Mszy św. koncelebrowanej w intencji krwiodawców i ich rodzin, odprawionej w kościele pw. św. Brata Alberta w Przemyślu dziękowaliśmy za otrzymane łaski i modliliśmy się o dalsze błogosławieństwo. Liturgii przewodniczył ks. Wojciech Wojtas – profesor WSD w Przemyślu, opiekun klubu HDK PCK działającego przy tej uczelni. Homilię wygłosił ks. prałat Zbigniew Suchy – duszpasterz krwiodawców. Ks. Zbigniew zaznaczył m.in., że wielu ludzi nie może oddawać krwi, ale poprzez modlitwę należy łączyć się z tymi, których serce zrozumie, że powinni, bo mogą, zacząć oddawać krew. „Nie dotknęła ich wrażliwość serca, nie doświadczyli tego rozpaczliwego wołania o krew, które jest równoznaczne z wołaniem o życie” – powiedział.
Wskazał na świadomość, że bez Ciała i Krwi Chrystusa, które podaje kapłan przy ołtarzu nie jesteśmy w stanie uratować swojego życia nadprzyrodzonego. Kiedy sobie to uświadomimy, wtedy pojawi się w nas uczucie pokory, że to Bóg daje nam zdrowie i wrażliwość serca, abyśmy innym dali cząstkę siebie. Na zakończenie zachęcił: „By ta sztafeta daru, która się pojawia, teraz kiedy oddajemy krew, i kiedyś, gdy już nie będziemy mogli dać tej swojej biologicznej krwi, abyśmy zasilali Mistyczne Ciało Chrystusa owym darem wynagradzającej spowiedzi i komunii św. w pierwsze piątki miesiąca”. Nawiązując do corocznych pielgrzymek HDK PCK i ich rodzin do Kalwarii Pacławskiej, zaproponował także, by ci co miesiąc uczestniczyli we Mszy św. w intencji krwiodawców w różnych kościołach.
13 grudnia 2008 r. w sali kameralnej Filharmonii Rzeszowskiej zebrało się ok. 200 zaproszonych gości reprezentujących ponad 13-tysięczną grupę krwiodawców i wolontariuszy z całego regionu. Z okazji 50-lecia Honorowego Dawstwa Krwi PCK kilkadziesiąt osób zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, ministra zdrowia i PCK. Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia, przyznaną przez Kapitułę Odznaki Honorowej w uznaniu zasług na rzecz PCK wyróżniony został, jako jedyny, klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działający od blisko 22 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej.

Tekst: Zdzisław Wójcik
Zdjęcia: Zdzisław i Katarzyna Wójcik
 
 
« powrót|drukuj