Skip Navigation
 

IV AKCJA ZBIÓRKI KRWI

Od 1 do 30 czerwca 2024 r. trwała IV Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych, ochrony kolei i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego corocznie 14 czerwca, oddało wiele litrów tego, życiodajnego płynu. W 2024 roku obchodziliśmy 20. rocznicę tego wyjątkowego święta.
11 i 12 czerwca tego roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowym Oddziale w Przemyślu przy ul. Sportowej 6, spotkało się 52 uczestników akcji, by dzielić się z potrzebującymi cząstką siebie. Ten niczym niezastąpiony lek oddali do banku krwi m.in. członkowie klubu HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu – st. bryg. Bogusław Szczurko Komendant Miejski PSP w Przemyślu, młodszy brygadier Łukasz Zieliński, starszy kapitan Paweł Dudek, który oddał już ponad 25 litrów krwi, młodszy aspirant Damian Gaweł, ogniomistrz Marcin Baran. Krew oddał także starszy ogniomistrz Paweł Majewski pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.
„Takie akcje są potrzebne. Gdy są jakieś operacje, osoby chore na nowotwór czy np. kobiety w ciąży, to bardzo często krew jest im niezbędna do ratowania życia. Taka akcja jednoczy wiele osób i zachęca do krwiodawstwa jeszcze tych niezdecydowanych” – mówi pan Komendant. Po chwili z przekonaniem w głosie podkreśla: ”Każdy kto dzieli się krwią – dzieli się życiem”. Z kolei Łukasz zauważa, że „to, co robią dawcy, dla innych jest bezcennym darem”. Natomiast Paweł dodaje: „Życie jest bardzo cenne, a krew jest najdroższa na świecie. Nie da się jej kupić, nie da się jej wyprodukować. Po prostu musimy się nią dzielić z innymi”. Damian podsumowując wyznaje: „To jest najważniejsze w życiu, żeby się dzielić z innymi”.
Ku zadowoleniu organizatorów akcji - Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu oraz klubu "Płomyk", współpracujących z ww. przemyskim Terenowym Oddziałem, do akcji włączyli się funkcjonariusze z BiOSG – Piotr Zakielarz, Adam Piss i Paweł Bachurski. Pan Paweł uważa, że jeśli możemy dzielić się cząstką siebie, to powinniśmy to robić. Pierwszy raz oddał krew w 2016 r. Ma na swoim koncie 7 litrów. Najliczniej przybyli funkcjonariusze służby więziennej. Z Zakładu Karnego w Przemyślu krew oddali: Joanna Mendygral, Alicja Zubik, Marlena Ołeszko, Magdalena Kwaśny, Mariola Krasoń, Tomasz Błachuta, Aleksander Ukleja, Tomasz Kisała, Natalia Mordyjas, Tomasz Śliwa, Łukasz Kurasz, Łukasz Czech, Daniel Góralewicz, Maciej Ostróżka, Sebastian Musz, Paweł Ryzner, Paweł Tanecznik, Krystian Gręda, Maciej Fudali, Paweł Buciora, Dariusz Pareniak i Małgorzata Kochanowska. Pani Małgorzata oddała krew pierwszy raz 21 marca 2024 r. Dlaczego zdecydowała się na drugie oddanie? „Nie mam problemu z dzieleniem się cząstką siebie, a każda forma pomagania jest dobra” – stwierdza.
Krew oddali członkowie OSP w Sośnicy, gmina Radymno: Agnieszka Partyka, Katarzyna Matwijczak, Kamila Dudek, Paweł Partyka, Wojciech Szywała, który oddał już ponad 18 litrów krwi, Dawid Partyka, Bogusława i Tomasz Strzeleccy i Maciej Wojtak. Druh Maciej ma szczególny powód do dumy, ponieważ uczynił to pierwszy raz. Z 5 bsp w Przemyślu krew oddali prezes klubu HDK PCK „Żołnierski dar” Piotr Duda i Fabian Broż. Pan Piotr Jankowski z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w styczniu 2024 r. zachęcony przez znajomych. „Dziś już po raz trzeci oddaję krew” – wyznaje z radością w głosie. Pan Piotr jest dzielnicowym rejonu Munina-Tuczempy-Morawsko. 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu reprezentował Maciej Lizun. Pierwszy raz oddał krew w 2010 r. Dziś ma już blisko 7 litrów. Jak mówi, to nic nie kosztuje, a można komuś pomóc. „To jest po prostu dobra sprawa” – zaznacza. Akcję wsparł przedstawiciel Dywizjonu Artylerii Samobieżnej – 18 Brygady Zmechanizowanej w Gniewczynie Lańcuckiej Rafał Presz. Właśnie 12 czerwca 2024 r. dojrzał, by pomagać innym w ten sposób. „Musimy pamiętać o pomocy drugiemu człowiekowi, bo czasem sami kiedyś możemy jej potrzebować” – zauważa.
Do akcji włączył się członek klubu HDK PCK „Promyk” przy Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu kapitan Sebastian Kubiszyn, który oddał już ponad 6 litrów krwi. Podobnie postąpił Kamil Szymański z 14 DAS w Jarosławiu. Z potrzebującymi, kolejny już raz podzielił się swoją krwią Wacław Szkoła. Pan Wacław podzielił się cząstką siebie po raz pierwszy 23 maja 1986 r. w Przemyślu. Ma oddane ponad 6 litrów krwi. Uważa, że to jest szczytny cel. „Pomagajmy, bo dobro wraca” – zachęca pan Wacław, który jest naczelnikiem Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, radnym miasta Jarosławia i członkiem OSP w Chorzowie.
Z OSP Kniażyce w gminie Fredropol w akcji udział wzięło małżeństwo Monika i Krzysztof Łoza. Druh Krzysztof mówi: „Zawsze chciałem oddać krew, a jeśli komuś pomogę, w co wierzę, to będzie to dla mnie motywacja do kontynuowania tej pięknej, społecznej działalności”. Po chwili dodaje: „Jako strażak uczestniczę w różnych akcjach, jeżdżę także udzielać pomocy przy wypadkach drogowych. Wiem, że krew jest niezastąpionym i bardzo potrzebnym lekiem”. Cząstką siebie podzieliła się także Magdalena Majewska prezes klubu HDK PCK „Mateusz” przy Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Pani Magdalena oddała już ponad 10 litrów krwi. Z 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przybył Artur Kowalczuk. Pan Artur pierwszy raz oddał krew w 1998 r. w Przemyślu. „Pomagam, bo wiem, że brakuje krwi, a w okresie wakacyjnym tym bardziej” – mówi. Pan Artur oddał już ponad 13 litrów krwi.
Warto przypomnieć, że każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz, w sposób całkowicie bezpieczny, tylko 450 mililitrów. Wystarczy zgłosić się do stacji krwiodawstwa oraz spełniać następujące warunki: wiek 18-65 lat, zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg), posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport), być po lekkostrawnym posiłku, czuć się zdrowo. Piszący ten artykuł, od ponad 37 lat prezes "Płomyka", który oddał ponad 33 litry krwi i nosi przy sobie wypełnione „Oświadczenie woli”, podczas tej akcji omawiał i prezentował wszystkim zainteresowanym Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, udostępniając do wglądu wymienione własne dokumenty. Przekazywał też czyste druki "Oświadczenia woli". Sygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Z ramienia OR PCK w Przemyślu, mającego siedzibę przy ul. bpa J. Glazera 9, akcję nadzorował prezes tego Oddziału Józef Maziarczyk, a wizytowała ją Sylwia Pomajda z tego Oddziału. Warto wspomnieć, że od 16 października 2002 r. prezes „Płomyka” współtworzył bądź założył 121 klubów HDK PCK. Przedostatni klub, prezes OR PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk wraz ze mną współtworzył 26 marca 2024 r. w 1 batalionie czołgów w Żurawicy, a ostatni - prezes OR PCK w Jarosławiu Jan Potoniec i ja 4 kwietnia tego roku przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Kluby te powstały dla uczczenia Jubileuszu 105-lecia PCK przypadającego w tym roku
7 września 2024 r. w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odbędzie się XXIII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi, na którą organizatorzy zapraszają krwiodawców, ich sympatyków i rodziny. W imieniu OR PCK w Przemyślu i klubu „Płomyk” serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę, czwartą już akcję. Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem personelu przemyskiego Terenowego Oddziału za profesjonalną i serdeczną obsługę dawców. Warto podkreślić, że w latach 2016-2020 „Płomyk” wspólnie z OR PCK w Przemyślu zorganizował dla uczczenia Światowego Dnia Chorego (przypadającego 11 lutego) V Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych z Powiatów Przemyskiego i Jarosławskiego, przeprowadzonych w RCKiK w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu.

Opracowanie Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik, Agata Styś, Mariola Krasoń i Piotr Lewandowski
 
 
« powrót|drukuj