Skip Navigation
 

EDUKUJĄ OD 21 LAT

Ktoś powiedział: „Lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka”. 10 lutego 2023 r., mając te słowa w pamięci, ludzie w mundurach odwiedzili Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.

To już XXI takie spotkanie, w ramach współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Przemyślu oraz Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYSL”, dla uczczenia XXXI Światowego Dnia Chorego. Ratownicy PCK i PSP podczas tych niezwykłych zajęć, prowadzonych w świetlicy w obecności rodziców, uczyli m.in. jak uratować życie w różnych trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Realizatorem tej akcji był Zdzisław Wójcik, od 35 lat prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, który przybliżył m.in. tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym. Poinformował o zasadach powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się w przypadku pożaru. Omówił też zagadnienia związane z dawstwem krwi oraz przekazywaniem narządów do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, ratując życie innym. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali m.in. kalendarz strażacki, figurkę strażaka, inne drobne upominki. Prezesowi "Płomyka" towarzyszyli, jak co roku, członkowie ww. GR PCK – tym razem Mateusz Riccardo i Izabela Rowińska, oboje mocno związani z ratownictwem medycznym. Mówili m.in. jak należy zachować się w razie nieszczęśliwego wypadku, prezentowali, korzystając np. z fantomu, zasady udzielania pierwszej pomocy, interesująco opowiadali o działalności ww. Grupy. Na zakończenie Józef Maziarczyk prezes OR PCK w Przemyślu wraz z ratownikami przekazał pluszaki dzieciom uczestniczącym w prelekcji, a także tym, które nie mogły być z nami w świetlicy. Wszyscy życzyliśmy im szybkiego powrotu do zdrowia, a one odwdzięczyły się nam pięknym, szczerym uśmiechem.
Serdecznie dziękuję uczestnikom tego ważnego spotkania za ogromne zaangażowanie, a pani lek. med. Iwonie Gajewskiej kierownik Oddziału Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej, pani Elżbiecie Mielnik pielęgniarce oddziałowej, prezesowi Józefowi Maziarczykowi oraz Łukaszowi Szarudze szefowi GR PCK „PRZEMYŚL”, która w tym roku obchodzić będzie 25-lecie działalności, za pomoc w organizacji dotychczasowych takich pogadanek. Warto wspomnieć, że w jubileuszowym XX takim spotkaniu z dziećmi i ich rodzicami , które zostało przeprowadzone 11 lutego 2020 r. uczestniczyli członkowie GR PCK Mateusz Riccardo, Ewa Kisiel, Kamila Sałdan oraz Zdzisław Wójcik. Jestem szczęśliwy, że dane mi było przez te 21 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Warto podkreślić, że w tym okresie kilkanaście osób z tej Grupy, współprowadzących takie spotkania, kontynuując swoją przygodę z medycyną, zostało lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi. To z kolei świadczy, że rozpoczęta w młodości przygoda zaowocowała.
Tego rodzaju spotkania są źródłem niesamowitej siły i nadziei na to, że każde z nich ma sens. Nie zadowalajmy się przeciętnością, bo jesteśmy powołani do czegoś więcej. Zrezygnujmy z tego, co bezsensownie pożera nasza czas i… zróbmy coś dobrego. Dzielmy się miłością – dobrym czynem, słowem, uśmiechem. Bo „w życiu nie zawsze możemy robić rzeczy wielkie, ale możemy robić rzeczy małe z wielką miłością” – Matka Teresa.
Przypadający tradycyjnie we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, to okazja do pamięci, nie tylko w tym dniu, o chorych i cierpiących. W pomaganiu najważniejsza jest pamięć o drugim człowieku. Z dobrego skarbca swego serca wydobywajmy dobro. Z 44-letniego doświadczenia wiem, że wolontariat sprawia, iż korzystając ze zdobytych doświadczeń, stale się rozwijamy. Tak było również podczas tej wizyty. Czasami wystarczy tak niewiele, by na twarzy drugiej osoby wywołać szczery uśmiech, by przywrócić nadzieję na lepsze jutro. Pamiętajmy: „Serce dzieli się tym, czym jest napełnione – św. o. Pio.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Izabela Rowińska, Kamila Sałdan i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj