Skip Navigation
 

POMAGAJĄ POTRZEBUJĄCYM

Od 1 do 30 czerwca 2022 r. trwała II Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych, ochrony kolei i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego corocznie 14 czerwca, oddało wiele litrów tego, bezcennego leku. 10 i 13 czerwca tego roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowym Oddziale w Przemyślu przy ul. Sportowej 6, spotkało się 33 uczestników akcji, by dzielić się z potrzebującymi cząstką siebie. Tym cennym lekiem uzupełnili bank krwi m.in. członkowie klubu HDK PCK "Płomyk" przy KM PSP w Przemyślu – Konrad Szpunar, Tomasz Serafin, Tomasz Śpiewak i Łukasz Zieliński. Ku zadowoleniu organizatorów akcji - Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu oraz klubu "Płomyk", współpracujących z ww. przemyskim Terenowym Oddziałem, do akcji włączyli się między innymi druhny i druhowie z klubów: "Dar serca" przy OSP w Duńkowicach, gmina Radymno w powiecie jarosławskim – Mariusz Sobolewski i Maciej Kisz, HDK PCK "Niejedna krew" skupiającego w większości druhów, działającego przy Urzędzie Gminy w Rokietnicy na czele z Waldemarem Kapłon, który oddał już 35 litrów krwi oraz Piotr Bąk, Arkadiusz Sykała i Rafał Napora , „Promyk” przy Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu wraz z prezesem klubu Waldemarem Czernyszem oraz Sebastian Kubiszyn, Mateusz Błaszczyk, Paweł Rabka i Łukasz Fedan, z OSP w Kniażycach – Krzysztof Jakubus, Patryk Segiet i Dariusz Jakubus, z OSP w Medyce – Szymon Szczygielski, z OSP w Sośnicy, gmina Radymno – Wojciech Szywała, który oddał ponad 18 litrów krwi oraz Agnieszka Partyka, Kamila Dudek i Dawid Partyka, HDK PCK „Iskierka” w Oleszycach, którego prezesem jest Andrzej Osuch – Łukasz Nieradka i Aleksandra Wit, która rozpoczęła swoją przygodę z krwiodawstwem. Akcję wsparli także m.in. przedstawiciele 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej w Jarosławiu – Jakub Wilewski, Kacper Pelc i Tomasz Żyła, który oddał już 20 litrów krwi, 1 batalionu czołgów w Żurawicy – Paweł Żak, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie – Sylwester Wojdyła, 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu – Piotr Korpal, który oddał dotychczas 22 litry krwi i wiceprezes klubu HDK PCK „Żołnierski dar” działającego przy tym batalionie Honorata Płonka.
W czerwcu krew i osocze oddali także inni członkowie „Płomyka”, m.in. Paweł Dudek, Adam Rodzeń, Mateusz Zagulak, Piotr Murdza, Anna Kowalczuk, Stanisław Czajowski, Wojciech Kowalczyk, Piotr Świst, Bartłomiej Klepacki,Piotr Świst, Michał Szydłowski, Anna Kowalczuk, Ryszard Zabłocki, Tomasz Sowa, Kamil Zaprutkiewicz i Wojciech Kowalczyk.
Komendant Miejski PSP w Przemyślu starszy brygadier Bogusław Szczurko, który jest czynnym członkiem „Płomyka” podkreśla, że krew jest potrzebna średnio co minutę, czy to podczas operacji, wypadków, czy w różnych chorobach. „Dzielę się cząstką siebie, aby zachęcać coraz więcej osób do oddawania krwi, aby ci, którzy są jeszcze niezdecydowani nie bali się tego robić” – mówi Komendant Szczurko. Po chwili dodaje: „Dla mnie to pomoc bliźniemu, odruch serca dla drugiego człowieka, ponieważ uważam, że skoro człowiek jest zdrowy to czemu nie podzielić się tym z tymi, którzy mają mniej szczęścia”.
Warto przypomnieć, że każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz, w sposób całkowicie bezpieczny, tylko 450 mililitrów. Wystarczy zgłosić się do stacji krwiodawstwa oraz spełniać następujące warunki: wiek 18-65 lat, zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg), posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, paszport), być po lekkostrawnym posiłku, czuć się zdrowo. Piszący ten artykuł, od ponad 35 lat prezes "Płomyka", który oddał ponad 30 litrów krwi i nosi przy sobie wypełnione „Oświadczenie woli”, podczas tej akcji omawiał i prezentował wszystkim zainteresowanym Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, udostępniając do wglądu wymienione własne dokumenty. Przekazywał też czyste druki "Oświadczenia woli". Sygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Z ramienia Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, mającego siedzibę przy ul. bpa J. Glazera 9, akcję nadzorował prezes tego Oddziału Józef Maziarczyk.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem personelu przemyskiego Terenowego Oddziału za profesjonalną i serdeczną obsługę dawców. Warto podkreślić, że w latach 2016-2020 „Płomyk” wspólnie z OR PCK w Przemyślu zorganizował dla uczczenia Światowego Dnia Chorego (przypadającego 11 lutego) V Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych z Powiatów Przemyskiego i Jarosławskiego, przeprowadzonych w RCKiK w Rzeszowie - Terenowy Oddział w Przemyślu.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj