Skip Navigation
 

DARUJĄ ŻYCIE

Człowiek realizuje się w pełni, gdy czyni dar z siebie. Od 1 do 30 czerwca 2021 r. trwała I Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego, Jarosławskiego i Lubaczowskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych, ochrony kolei i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego corocznie 14 czerwca, oddało wiele litrów tego, niczym nie zastąpionego leku.
14 i 15 czerwca 2021 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowym Oddziale w Przemyślu przy ul. Sportowej, spotkało się 40 uczestników akcji, by dzielić się z potrzebującymi cząstką siebie. Tym cennym lekiem uzupełnili bank krwi m.in. członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" działającego od 34 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej - Adam Rodzeń, Tomasz Sowa, Kamil Czternastek, Maciej Siwak i Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko. "Ludzka krew jest bezcenna. Nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy jej brakuje" - mówi st. bryg. Szczurko.
Ku zadowoleniu organizatorów akcji - Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu oraz klubu "Płomyk", współpracujących z ww. przemyskim Terenowym Oddziałem, do akcji włączyli się druhna i druhowie z klubu HDK PCK "Ogniki" przy OSP w Medyce - prezes klubu Anita Karaś, która oddała już blisko 19 litrów krwi, Szymon Szczygielski, Kamil Tokarski i Jędrzej Pawluś. Druh Kamil pierwszy raz oddał krew 31 marca 2017 r. w punkcie przy ul. Monte Cassino. Zachęcili go koledzy z OSP, by tak uczcić pełnoletniość. Dziś ma już oddane ponad 8 litrów. „Nic nie boli, nic nie kosztuje, a mogę komuś uratować życie” – zaznacza druh Kamil. Z kolei druh Jędrzej właśnie 14 czerwca tego roku pierwszy raz podzielił się cząstką siebie. „Chciałem oddać jak skończyłem 18 lat, ale trochę się wahałem. Teraz z druhną prezes i kolegami z OSP odważnie wkroczyłem na drogę krwiodawcy” – wyznaje. Po chwili stwierdza: „Mogę komuś pomóc tym, co mam w sobie i cieszę się z tego”.
Uczestnikami akcji byli również druhowie z klubu HDK PCK "Dar serca" przy OSP w Duńkowicach, gmina Radymno w powiecie jarosławskim - prezes klubu Jacek Szyngiera, który ma na swym koncie 5 litrów oddanej krwi, Andrzej Fleszar – oddał ponad 20 litrów tego cennego leku i Michał Sobolewski, z klubu HDK PCK „Vita” przy BiOSG w Przemyślu – Piotr Zakielarz, Bartosz Dziedzic, Piotr Gracz i Damian Kaiser. Pan Piotr pierwszy raz oddał krew w 2012 r. w służbie. Zapytany dlaczego, odpowiada: „Dlatego, że dowiedziałem się więcej na temat krwiodawstwa i przekonałem się do tej szlachetnej, społecznej działalności. Zdrowie pozwala, więc oddaję krew i osocze. Ufam, że tak będzie dalej”. Z OSP w Kniażycach - Aleksander Dzimira, Dariusz Jakubus i Patryk Segiet, z klubu HDK PCK „Dar krwi” przy OSP w Wyszatycach – prezes klubu Michał Mierzwa, Kamil Kieszek, Krzysztof Hemon, Damian Woźniak i Artur Krochmalny, który oddal już ponad 20 litrów krwi. Prezes Mierzwa przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w 2002 r. jako członek OSP. „Pojechaliśmy do punktu na Monte po „osiemnastce”. Interesował nas wolny dzień” – mówi. Po czym dodaje: „Oddałem ponad 11 litrów krwi i dzisiaj szerzej patrzę na tę ideę. Nie trzeba się bać, trzeba przychodzić i oddawać. Można zdobyć nowe doświadczenie, a jeszcze przy okazji poznać ciekawych ludzi”. Z klubu HDK PCK "Ogniste kropelki" przy OSP w Orłach Dawid Ferenc, który od 2019 r. oddał już blisko 2 litry krwi, z OSP w Sośnicy, gmina Radymno druhna Bogumiła Tas-Strzelecka i druh Wojciech Szywała zasłużony krwiodawca, z OSP Skopów Grzegorz Bembenek, który przygodę z krwiodawstwem rozpoczął 13 listopada 2000 r. w Przemyślu i oddal już prawie 11 litrów krwi. „Dla mnie to nie jest strata ani zysk, a komuś mogę pomóc. Prawie każdy może przyjść spróbować. Ufam, że wielu się spodoba” – mówi druh Grzegorz, który przybył do punktu krwiodawstwa wraz z bratem Piotrem. Z klubu HDK PCK „Kropla życia” przy OSP Wielkie Oczy w powiecie lubaczowskim – Marek Furman wiceprezes OSP oraz druhowie Krzysztof Janeczko i Krzysztof Furman, Komendant Gminny ZOSP RP w Rokietnicy w powiecie jarosławskim Mariusz Kiper oraz Patryk Szwed należący do klubu HDK PCK "Niejedna krew" skupiającego w większości druhów, działającego przy Urzędzie Gminy w Rokietnicy, którego prezesem jest Waldemar Kapłon. Z klubu HDK PCK „Promyk” przy Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu – Waldemar Czernysz prezes klubu i Sebastian Kubiszyn.
Akcję wsparli także m.in. Łukasz Łazuka z Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu, Dariusz Galiński z 14 dywizjonu artylerii samobieżnej w Jarosławiu. "To była moja druga wizyta w punkcie krwiodawstwa, ale na pewno nie ostatnia" – mówi pan Dariusz. Cząstką siebie podzielili się także Marek Gilarski i Fabian Broż z 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu. Pan Marek pierwszy raz podzielił się z potrzebującymi własną krwią 23 sierpnia 2008 r. w Radomiu. „Uważam, że to jest coś dobrego. Nie produkuje się sztucznej krwi, a jeśli brakuje prawdziwej, to skąd ją brać?”. Pan Fabian oddał już ponad 7 litrów krwi. Pierwszy raz 27 stycznia 2017 r. w Technikum nr 8 w Przemyślu. r. "To nic nie kosztuje, a może pomóc drugiemu człowiekowi" - podkreśla pan Fabian.
Członkowie „Płomyka” poproszeni o refleksje po akcji mówią: Adam Rodzeń – „Nie ma prostszego sposobu, żeby pomóc osobie potrzebującej takiego właśnie leku. Największą nagrodą dla krwiodawcy jest świadomość, że ratuje komuś życie”. Tomasz Sowa - „Pierwszy raz podzieliłem się cząstką siebie w 2004 r., gdy byłem uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych w Przemyślu. Trzeba pomagać innym, bo nie wiadomo kiedy nam będzie potrzebna taka pomoc. 14 czerwca to dzień dedykowany wszystkim dobrym ludziom, którzy oddają krew potrzebującym”. Kamil Czternastek – „Przygodę z krwiodawstwem rozpocząłem 10 listopada 2015 r. w punkcie w szpitalu przy ul. Monte Cassino w Przemyślu, zachęcony przez kolegów. Teraz służę własnym przykładem. Cieszę się, że należę do grona osób, które oddając cząstkę własnej krwi pomagają wielu chorym w powrocie do zdrowia”. Maciej Siwak - „Pamiętam ten dzień, to było 25 lipca 2000 r., w byłym punkcie krwiodawstwa przy ul. Rogozińskiego w Przemyślu. Lubię pomagać ludziom ratując życie i zdrowie. Oby jak najwięcej osób chciało rozpocząć bądź kontynuować tę, godną naśladowania prospołeczną działalność”.
Komendant Szczurko bardzo wspiera ideę honorowego dawstwa krwi. "Mam przywilej uratowania czyjegoś życia. Jest to uczynek, którego nie sposób wycenić” - zauważa st. bryg. Szczurko. Po chwili dodaje: „Dziel się tym, co posiadasz. Twoja krew to czyjeś życie". W czerwcu 2021 r. krew oddali także inni członkowie „Płomyka”, m.in. Michał Wójcik, Katarzyna Adamczyk, Adam Kuta, Paweł Żygała, Krzysztof Stachyra.
Warto przypomnieć, że każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz, w sposób całkowicie bezpieczny, tylko 450 mililitrów. Wystarczy zgłosić się do stacji krwiodawstwa. Trzeba być pełnoletnim i mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Piszący ten artykuł, od 34 lat prezes "Płomyka", który oddał ponad 30 litrów krwi i nosi przy sobie wypełnione „Oświadczenie woli”, podczas tej akcji omawiał i prezentował wszystkim zainteresowanym Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, udostępniając do wglądu wymienione własne dokumenty. Przekazywał też czyste druki "Oświadczenia woli". Sygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Informował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Zapraszał również na XX Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej, w której będą uczestniczyć krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy, zaplanowaną na 4 września 2021 r.
Z ramienia OR PCK w Przemyślu, mającego siedzibę przy ul. bpa J. Glazera 9, akcję nadzorował Daniel Nuckowski koordynator Biura tego Oddziału. Pan Daniel jest ratownikiem medycznym, członkiem Grupy Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” oraz zasłużonym krwiodawcą. Oddał dotychczas ponad 43 litry krwi. Posiada „Oświadczenie woli” i jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku.
Aby komuś pomóc nie musisz być silny i bogaty – wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za postawę bezinteresowności i wielkoduszności wobec potrzebujących, dziękuję za dar jakim dzielicie się z innymi, za hojność i zaangażowanie, za to, że jesteście. Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem personelu przemyskiego Terenowego Oddziału za profesjonalną i serdeczną obsługę dawców.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
  
 
 
« powrót|drukuj