Skip Navigation
 

DAR KRWI ZNAKIEM NADZIEI

Już po raz 19 Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i ich rodzin oraz sympatyków gościła 5 września 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim). W latach 2000-2001 organizowane były Archidiecezjalne pielgrzymki dawców krwi.

W uroczystej Mszy św. „na Galerii”, której przewodniczył Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal udział wzięli, mimo epidemii, m.in. przedstawiciele klubów skupiających krwiodawców z Podkarpacia i nie tylko. Na początku proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFM Conv. powitał Księdza Arcybiskupa, duszpasterza honorowych dawców krwi Archidiecezji Przemyskiej proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu ks. Tadeusza Baja, kapelana Grupy Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” ks. Pawła Kaszubę – inicjatora powstania tej Grupy, przedstawicieli władz PCK, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Z Ks. Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani wraz z kustoszem. Uroczystość uświetniło również 6 pocztów sztandarowych.
O. Krzysztof Hura OFMConv, gwardian, zapewnił iż dom Matki Kalwaryjskiej i Jej Syna jest zawsze otwarty dla pielgrzymów. „Czujcie się tutaj jak u siebie w domu, czujcie się tu dobrze i bezpiecznie”. Tak też było. Maryja wsłuchiwała się w nasze prośby i słowa wdzięczności.
Metropolita Przemyski na początku Eucharystii podkreślił, że krwiodawcy to ludzie wrażliwi na cudzy ból i cierpienie. „Najpiękniej przemawia się nie słowami lecz czynem. Dar krwi jest znakiem postawy oddania bliźniemu” – mówił abp Szal. Ks. Baj podczas homilii zaznaczył m.in., że wartość daru krwi najlepiej znają ci, którzy niego skorzystali.
Spotkanie z żywym Bogiem w przyjętej Komunii św. i błogosławieństwo na zakończenie Eucharystii zwieńczyło nasze spotkanie w bazylice mniejszej Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Oprawę liturgii Mszy św. w części zapewnili członkowie PCK.
W tym pięknym spotkaniu, przypadającym w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II., uczestniczyli także m.in. Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, członek Zarządu POO PCK w Rzeszowie Jan Potoniec, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, Maciej Maruszak dyrektor POO PCK w Rzeszowie, Józef Maziarczyk prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, prezesi, wiceprezesi innych Oddziałów, Daniel Nuckowski koordynator Biura OR PCK w Przemyślu, byli pracownicy OR PCK w Przemyślu. Organizatorzy pielgrzymki: Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej", serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki. W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Rzeszowa, Jarosławia, Harty, Makowiska, Radymna, Wyszatyc, Żurawicy, Piekar Śląskich, Przemyśla.

Od 21 lat Maryja otacza nas płaszczem swej opieki oraz troski i z radością jedziemy do tego miejsca łaski, której potrzebuje każdy z nas.
Wielkim postaciom, jak np. Jan Paweł II, stawia się pomniki utrwalające pamięć o ich dziełach. Osobiście dziękowałem podczas tej pielgrzymki krwiodawców Matce Bożej i Jej Synowi za to, że z pomocą Bożą i wielu dobrych ludzi, trzy osoby z Polskiego Czerwonego Krzyża – Krystyna Lachowicz, Ewa Załęska i Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu wzniosły w latach 2002-2012 na terenie województwa podkarpackiego niezwykły pomnik – 85 klubów HDK PCK. Jest to hołd złożony temu papieżowi dla uczczenia 85 lat jego świętego życia.
85 klubów HDK jest takim pomnikiem, który w sposób żywy i aktywny utrwala obecność JP II w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Pomaga także w codziennych zmaganiach chorym ludziom, poszukującym niczym niezastąpionego leku.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Magdalena Szumełda
  
 
 
« powrót|drukuj