Skip Navigation
 

POMAGAJĄ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI

1 września 2018 r. odbyła się XVII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim).
W uroczystej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal udział wzięło około tysiąca krwiodawców, wraz z rodzinami i sympatykami z wielu miejscowości Podkarpacia. Uroczystości uświetniło również 13 sztandarów klubów HDK.
Na początku Eucharystii proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFM Conv. powitał Księdza Arcybiskupa, duszpasterza honorowych dawców krwi Archidiecezji Przemyskiej proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu ks. Tadeusza Baja, księży kapelanów, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Wraz z ks. arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani.
W wygłoszonej homilii, nawiązując do przypowieści o talentach, zachęcał, abyśmy dzielili się tym co mamy. „Patrząc na nasze życie możemy powiedzieć, że my też możemy iść – nie daj Boże – po najmniejszej linii oporu, nic nie robić ze swoim życiem i tak przewegetować. Ale patrząc na obecnych tutaj krwiodawców wiemy, można też inaczej. Można wiedzieć o tym i uzmysłowić sobie, że jesteśmy potrzebni komuś, potrzebni Panu Bogu, że możemy drugiemu człowiekowi pomóc i że jesteśmy odpowiedzialni za te dary, które otrzymaliśmy. Nie zakopujmy więc tych talentów, które Pan Bóg nam dał (…)” – powiedział ks. arcybiskup.
Po komunii św. ks. Tadeusz Baj podziękował Panu Bogu i Matce Bożej za obecność na Mszy św.: „Serdecznie dziękuję naszemu Księdzu Arcybiskupowi Adamowi za obecność pośród nas, za odprawianą w naszej intencji Mszę św., za wygłoszone Słowo Boże, Bóg zapłać wszystkim księżom za posługę, wszystkim, którzy w sposób zorganizowany tutaj przybyli. Dziękuję pocztom sztandarowym, dziękuję Orkiestrze Dętej działającej przy OSP w Gaci. Słowa podziękowania kieruję w stronę przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych. Dziękuję za państwa obecność i świadectwo życia. Dziękuję wszystkim, którzy z racji pełnionych funkcji, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, okręgowym są zaangażowani w dzieło krwiodawstwa, wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej pielgrzymki na czele z prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu panem Mieczysławem Gibałą. Wam wszystkim dziękuję za wspólną modlitwę i za to, że bezinteresownie dzielicie się darem swojej krwi (…) ”.
Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili krwiodawcy. W tym pięknym spotkaniu uczestniczyli także m.in. senator RP Alicja Zając, Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Artur Czado przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PCK, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, członek POO PCK, Maciej Maruszak dyrektor POO PCK, Ewa Zawilińska dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Urszula Bzdek, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Jarosław Kosoń, kierownik Biura OR PCK w Przemyślu Krystyna Lachowicz.
Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na dróżki kalwaryjskie, by uczestniczyć w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które prowadził ks. Tadeusz Baj.
Spotkanie zwieńczyła wspólna zabawa i posiłek. Nad Wiarem pątników bawiła kapela „Kaszyce” oraz DJ „BLAZE”. Pielgrzymów zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL”, działająca od 20 lat, której szefem jest Łukasz Szaruga.
Organizatorzy pielgrzymki: Podkarpacki Odział Okręgowy PCK, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" działający od 45 lat przy tym Oddziale.
W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Jarosławia, Sieteszy, Sanoka, Husowa, Mielca, Rzeszowa, Jedlicza, Jasła, Żołyni, Białegostoku, Harty, Gaci, Zręcina, Narola, Dębicy, Radymna, Krosna, Wojaszówki, Ustrobnej, Sulejówka, Orzechowiec, Piekar Śląskich, Przemyśla.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Robert Ryzner
 
 
 
« powrót|drukuj