Skip Navigation
 

KOLEJNE SPOTKANIE W PWSW

14 marca 2018r., na zaproszenie Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego do Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, już po raz drugi, przybył Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Celem spotkania było przybliżenie studentom tematu związanego z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.
W sali nr 119 w Kolegium Wschodnim w Instytucie Socjologii gościa powitał rektor dr Paweł Trefler, który wyraził się bardzo życzliwie na temat krwiodawców oraz zachęcił do zaangażowania się w tę, ze wszech miar cenną i szlachetną działalność.
Podczas spotkania Z. Wójcik m.in. omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Zaprosił na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl.
Przypomniał o korzystaniu przez Zasłużonych HDK ze zniżek na autobusy MZK, zniżek na leki, o wyjazdach do sanatorium, zakupach w aptekach czy korzystaniu z wizyt do lekarzy pierwszego kontaktu, jak również specjalistów poza kolejnością.
Omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi - wielkości dowodu osobistego, która jest dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi jej posiadacza, jest środkiem dodatkowej ochrony życia i zdrowia, jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie, Karcie I.C.E. – w nagłym wypadku! – PCK, która jest wielkości wizytówki, wpisujemy na niej imię, nazwisko oraz numer telefonu do trzech, bliskich nam osób, które posiadają niezbędne informacje dotyczące stanu naszego zdrowia, karta jest niezbędna, kiedy jesteśmy w potrzebie – np. w razie wypadku oraz "Oświadczenie woli", czyli plastikowej karcie zawierającej zapis:
„Moją wolą jest, by w przypadku nagłej śmierci, moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji ratując życie innym. Informuję także, że o swojej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i najbliższych, którzy w krytycznym momencie winni ją uszanować”
– zapis potwierdzamy czytelnym podpisem oraz uzupełniamy kartę o imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania. Powyższe dokumenty od wielu lat nosi przy sobie.
Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl.
Podczas różnych spotkań z dorosłymi i młodzieżą przekazał dotychczas ponad pięć tysięcy druków „Oświadczenia woli”. Sprawa dzielenia się bezcennym lekiem jakim jest krew, podobnie jak dawstwo organów czy szpiku kostnego, bardzo leży mu na sercu. Od 2002 roku z pomocą Bożą i dobrych ludzi, m.in. Krystyny Lachowicz i Ewy Załęskiej – kierowniczek Biur ZR PCK w Przemyślu i Jarosławiu, założył na terenie woj. podkarpackiego 107 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK, w tym 40 strażackich. Prelegent przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. "bombę kaloryczną" czyli 9 tabliczek czekolady. Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej.
Warto pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.:
"Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".
Z. Wójcik przybliżył temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info W latach 2010-2011 był współorganizatorem kilku akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Zaznaczył, że w 2018 r. obchodzimy 60 lat HDK PCK, a rok 2019 będzie rokiem jubileuszu100-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca.
Zaprosił zebranych na XXI Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy, która odbędzie się 26 maja br., na XVII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 1 września 2018 r. oraz na III Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich – MAKSYMILIANALIA - do Niepokalanowa 29 września tego roku.
Podczas spotkania prelegent prezentował studentom, otrzymane w latach ubiegłych, Kryształowe Serce oraz odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wyróżnienie Kryształowe Serce otrzymują osoby, które w sposób konkretny spowodowały rozwój idei czerwonokrzyskich, a szczególnie honorowego krwiodawstwa. Wyróżnienie przyznaje Kapituła, którą stanowi Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa. Odznaka „HDK – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” jest nadawana w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę nadaje Minister Zdrowia.
Warto zaznaczyć, że w następnym dniu kilkunastu studentów wzięło udział w kolejnej zbiorowej akcji oddania krwi. Mobilny punkt poboru krwi czyli krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, ustawiany przed Kolegium Technicznym, był mocno oblegany. Nie wszystkim jednak udało się oddać krew, ale ważne, że chętnych było sporo. Korzystając z możliwości samorząd studencki serdecznie dziękuje ekipie za fachową i miłą obsługę akcji, panu rektorowi za wsparcie, a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w tą, ze wszech miar, cenną inicjatywę.
Bardzo dziękuję Uczelnianej Radzie Samorządu Studentów – przewodniczącej Dominice Zawadzkiej-Bańbor oraz Małgorzacie Soból i Karolinie Grabowskiej za pamięć, zaproszenie i życzliwe przyjęcie.
Więcej informacji na temat krwiodawstwa można uzyskać na www.rckk.rzeszow.pl czy www.pckjaroslaw.info

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Małgorzata Soból, ostatnie trzy fotografie Lucyna Kaczmarek
 
 
« powrót|drukuj