Skip Navigation
 

MAJĄ OTWARTE SERCA

Do pacjentów z sercem, wiedzą i pluszakami przychodzą od 18 lat. 9 lutego 2018 r. z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego, dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu na Oddziale Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej, odwiedziło troje mundurowych. Łączy ich to, że czasu poświęconego dla innych nie uważają za stracony.

Wolontariusze opowiedzieli młodym pacjentom i ich rodzicom o działaniach strażaków z Komendy Miejskiej PSP, a także o społecznie pełnionej służbie przez członków Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża "Przemyśl". Spotkanie odbyło się w szpitalnej świetlicy. Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego od ponad 30 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej, jednocześnie od 21 lat członek OSP w Radymnie i od 7 lat sekretarz OSP w Przemyślu, przybliżył słuchaczom m.in. zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego alarmowania służb ratowniczych w przypadkach zagrożeń. Dorosłym przekazał informacje m.in. na temat tego, kto może zostać krwiodawcą. Mówił też o Identyfikacyjnej Karcie Grupy Krwi, Karcie I.C.E., „Oświadczeniu woli”, czyli dokumentach, które od wielu lat nosi przy sobie. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali duże kalendarze wydawane przez "Płomyk" promujące dawstwo krwi, organów i szpiku oraz inne drobne upominki.
Natomiast członkowie GR PCK "Przemyśl" działającej od 20 lat Aneta Bawoł studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek pielęgniarstwo oraz Mateusz Riccardo uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu omówili m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaprezentowali je na fantomie, udostępnili sprzęt znajdujący się w przyniesionej apteczce, opowiedzieli o działaniach, jakie podejmuje Grupa na wielu płaszczyznach.
Oba wystąpienia, konkurs oraz prezentacja cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Młodzi podopieczni, wśród których byli m.in. Wiktoria, Joanna, Milenka, Nikola, Paweł, Krzysztof, wykazali się nie tylko wiedzą, ale również chęcią do współpracy w czasie ćwiczeń.
Podczas spotkania odwiedził nas, tak jak to czyni od lat, dr n. med. Henryk Kluz kierownik Oddziału Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej.
Po spotkaniu, dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe opuszczały szpitalną świetlicę wraz ze swoimi mamusiami. Wcześniej członkowie GR PCK przekazali słuchaczom, przyniesione ze sobą, dwie torby pełne pluszaków. Mundurowi złożyli małym pacjentom życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, a ich rodzicom wytrwałości w tych trudnych chwilach.
Młodzi wolontariusze PCK pierwszy raz uczestniczyli w takim spotkaniu. Poproszona o refleksje na temat tego wydarzenia Aneta mówi: „Nie ukrywam, że obawiałam się troszkę tego wyjazdu, nauki małych dzieci (przecież nie wiadomo było w jakim wieku i w jakiej ilości te dzieci będą), ale na szczęście udało się (w moim przekonaniu) zrobić wszystko jak najlepiej potrafiliśmy. Niektóre dzieci okazały się bardzo odważne i widać było, że to, co chcemy im przekazać jest dla nich interesujące”. Po chwili dodaje: „Pozytywnym zaskoczeniem byli też rodzice, którzy pomagając swoim dzieciom sami wykazywali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Takie akcje są bardzo potrzebne i na pewno jeśli będzie jeszcze kiedyś taka możliwość będę starała się wziąć udział”.
Natomiast Mateusz zaznacza: „Przed spotkaniem byłem pełen obaw, bo szpital każdemu kojarzy się z przytłaczająca atmosferą pełną smutku. Jednak sala, w której odbywała się pogadanka była przepełniona radością. Zdziwiło mnie troszkę, że tyle dzieci oraz ich rodziców tak bardzo chętnie słuchało tego, o czym mówiliśmy”. Następnie podkreśla: „Widziałem radość w oczach dzieci, gdy mogły dotknąć fantoma lub pobawić się sprzętem, który przynieśliśmy. I właśnie ta radość widziana w oczach kilkuletniego dziecka sprawiała największą satysfakcję. Uważam spotkanie za udane i mam nadzieję, że będę mógł jeszcze kiedyś w takim uczestniczyć!”.
Dziękuję wszystkim uczestnikom tego pięknego oraz wartościowego spotkania za ogromne zaangażowanie i zdyscyplinowanie. "Chwile spędzone w szpitalu są zupełnie odmienne od typowego życia w domu, w rodzinie, gdzie panuje duże poczucie bezpieczeństwa. Dzięki wolontariuszom możemy choć trochę pokolorować tę szarość szpitalnego życia” - mówi dr n. med. Henryk Kluz. "Ci mundurowi chętnie pomagają, co dla mnie jest bardzo budujące. Swoimi czynami sprawiają, że na ustach dzieci pojawia się uśmiech, a w sercach budzi prawdziwa radość" - dodaje pani Elżbieta Mielnik pielęgniarka oddziałowa. Serdecznie dziękuję panu doktorowi Kluzowi, pani Elżbiecie, pani Barbarze Sura pielęgniarce odcinkowej oraz Łukaszowi Szarudze szefowi GR PCK „Przemyśl” za pomoc w organizacji spotkania.
Przypadający tradycyjnie we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Dziękuję Panu Bogu za to, że dane mi było nieprzerwanie przez te 18 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.
Z blisko 40-letniego doświadczenia wiem, że wolontariat rozwija człowieka, pozwala zdobywać nowe doświadczenia, uczy budowania relacji z innymi. Wolontariat daje szansę na spojrzenie na własne życie z zupełnie innej perspektywy, docenienie tego, co się ma i jest prawdziwą lekcją pokory.
Pamiętajmy – jest w nas moc. Chciejmy tę moc wykorzystywać do czynienia DOBRA!

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Aneta Bawoł i Zdzisław Wójcik
 
 
 
« powrót|drukuj