Skip Navigation
 

ZAINSPIROWANI POSTAWĄ ŚW. MIKOŁAJA

Co roku od 17 lat ludzie w mundurach odwiedzają młodych pacjentów przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. W spotkaniach tych uczestniczą pacjenci z oddziału chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej, rodzice, dziadkowie, personel.

6 grudnia 2017 r., z okazji św. Mikołaja, Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego od ponad 30 lat przy przemyskiej straży pożarnej zwracał uwagę słuchaczy zebranych w świetlicy m.in. na to, że zabawa na pokrytych lodem rzekach, stawach, jeziorach może zakończyć się utratą zdrowia lub życia. Udzielał wyczerpujących informacji na temat alarmowania służb ratowniczych oraz zachowania się w razie powstania pożaru. Mówił m.in., że w zadymionym pomieszczeniu przemieszczamy się w stronę wyjścia na czworaka, że nie gasimy tłuszczu wodą, itp. Omówił książkę "Jak Wojtek został strażakiem". Podkreślał także znaczenie bezpieczeństwa podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przypomniał, że musimy mieć na sobie elementy odblaskowe, że pieszy bez odblasku widoczny jest tylko z odległości 30 metrów, a pieszy z odblaskiem widoczny jest nawet z odległości 150 metrów.
Przybliżył także tematy związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego, honorowego dawstwa krwi, zagadnień ogólnych. Znaczna część bardzo młodych pacjentów wykazała się sporą wiedzą, co zostało nagrodzone upominkami, m.in. kalendarzami promującymi działalność ratowniczą, breloczkami. Jeden z chłopców zaimponował wszystkim ogromną wiedzą i… odpowiedział na większość, wcale nie takich łatwych, pytań.
Z. Wójcikowi towarzyszyły Beata Kuropatwa i Izabela Rowińska członkinie Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl”. Wyczerpująco omówiły temat działań podejmowanych przez ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża.
Podczas pobytu z młodymi pacjentami odwiedził nas dr n. med. Henryk Kluz kierownik oddziału chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej wraz z pielęgniarką oddziałową panią Elżbietą Mielnik. Pan doktor wyrażając zadowolenie z takich wizyt powiedział: „Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie stanowi istotny element przeciwdziałania zagrożeniom występującym w codziennym funkcjonowaniu. Służy także kształtowaniu odpowiednich postaw. Ma wpływ na wzrost świadomości związanej z właściwą reakcją podczas wystąpienia negatywnych zjawisk”.
Pod koniec spotkania mundurowi złożyli dzieciom i młodzieży życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz przekazali, przyniesione ze sobą pluszaki. „Na początku spotkania zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez doktora Henryka Kluza. Następnie pan Zdzisław opowiadał ciekawie o krwiodawstwie, bezpieczeństwie itp., zorganizował również krótki konkurs z nagrodami zachęcając dzieci do zabawy” – mówi Beata. Następnie dodaje: ”W drugiej części spotkania zabrałam głos wraz z Izabelą. Opowiedziałyśmy o GR PCK, zaprezentowałyśmy jednorazową maseczkę do RKO oraz poćwiczyłyśmy z dziećmi i młodzieżą ratownictwo z wykorzystaniem fantoma. Z rodzicami omówiłyśmy postępowanie w przypadku zatrucia czadem. Po krótkich lekcjach dzieci otrzymały od nas pluszowe maskotki, z których się bardzo cieszyły. Dostały je również te dzieci, które nie mogły być obecne na spotkaniu w świetlicy”.
Z kolei Izabela zaznacza: „Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa oraz Służb Ratowniczych. Szczególne gratulacje dla Kacpra Lindy ucznia III klasy Szkoły Podstawowej w Ostrowie koło Przemyśla. Gratuluję również rodzicom – obecna na spotkaniu była pani Joanna Linda-Bembenek mama Kacpra, oraz dyrektorowi szkoły panu Grzegorzowi Kozioł tego, że trud włożony we wpojenie tej wiedzy chłopcu, przyniósł piękne owoce w postaci bardzo rzeczowych odpowiedzi. Po czym podkreśla: „W takiej akcji udział brałam po raz pierwszy. Byłam bardzo mile zaskoczona zainteresowaniem ze strony zarówno dzieci jak i rodziców. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miała możliwość wsparcia takiego przedsięwzięcia. Ze swojej strony serdecznie dziękuję panu Zdzisławowi za umożliwienie mi przeżycia tak wspaniałych chwil z młodymi pacjentami”.
Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za ogromne zaangażowanie. Serdeczne wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem osób, które przyczyniły się do organizacji tego spotkania: pana dr Henryka Kluza, pani pielęgniarki Elżbiety Mielnik oraz pana Łukasza Szarugi szefa Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl”.
Grudzień to przede wszystkim czas dawania. Dar z własnego czasu to najwspanialszy dar. Dobrze jest stale uczyć się poświęcenia dla innych, nie zapominać o miłości. Pięknie byłoby, gdybyśmy nie tylko w tym okresie dawali coś z siebie, ale przez cały rok. Co? NASZE SERCE…

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Izabela Rowińska i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj