Skip Navigation
 

SPOTKANIE Z ANIMATORAMI

Głównym celem prelekcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Podczas spotkania, które odbyło się 17 czerwca 2017 r. w Collegium Marianum w Przemyślu, strażak przypominał m.in. o podstawowych zasadach.

Najpierw omówił alarmowanie o niebezpieczeństwie, zasady postępowania na wypadek powstania pożaru, a później przypomniał numery telefonów alarmowych do służb ratowniczych. Poruszane tematy miały na celu uświadomienie młodym ludziom, jak bardzo ważne jest właściwe zachowanie się w miejscach letniego wypoczynku w sytuacji zagrożenia. Omówił także sposób użycia gaśnicy proszkowej.
Następnie przybliżył animatorom, którzy przeżywali trzydniowe rekolekcje przed rozesłaniem na oazy wakacyjne, zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Młodzi ludzie, którzy za kilkanaście miesięcy kończą 18 rok życia, z zainteresowaniem przysłuchiwali się przekazywanym treściom.
Prelegent omówił i zaprezentował Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na http://www.poltransplant.org.pl
Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. "bombę kaloryczną" czyli 9 tabliczek czekolady.
Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK.
Warto pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.:
"Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".
Przybyły gość przybliżył temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na http://www.szpik.info Zaznaczył, że w 2018 r. będziemy obchodzić 60 lat HDK PCK, a rok 2019 będzie rokiem jubileuszu100-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny".
Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca.
Zaprosił zebranych na XVI Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2017 r. oraz na II Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich – MAKSYMILIANALIA – do Niepokalanowa 23 września tego roku.
Więcej informacji na temat krwiodawstwa można uzyskać na http://www.rckk.rzeszow.pl czy http://www.pckjaroslaw.info
Strażak prowadził zajęcia w sposób aktywny, tak, aby każdy z uczestników miał możliwość sprawdzić swój zakres wiedzy. Osoby najbardziej zaangażowane oraz te, które prawidłowo odpowiedziały na zadawane przez prelegenta pytania otrzymały pamiątkowe upominki.
Łączna liczba uczestników objętych pogadanką to 75 animatorów. Była także obecna m.in. diakonia muzyczna, ks. Krzysztof Żyła zastępca moderatora diecezjalnego RAM w Przemyślu, kleryk WSD w Przemyślu Andrzej Barnat.
Dziękuję bardzo pani Iwonie Lińczowskiej z RAM-u za zaproszenie, a wspaniałej młodzieży za zaangażowanie, zdyscyplinowanie oraz wytrwałość podczas mojego wystąpienia i dzielenia się świadectwem życia. Realizatorem spotkania był Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.
Jestem przekonany, że bohaterstwo polega m.in. na przekroczeniu swoich spraw i zaangażowaniu się na rzecz innych. Tylko wówczas możemy zmieniać świat razem. Takich ludzi spotkałem w Collegium Marianum 17 czerwca.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Andrzej Barnat
 
 
 
« powrót|drukuj