Skip Navigation
 

TAJEMNICA RADOŚCI

9 lutego 2017 r. z okazji XXV Światowego Dnia Chorego, dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu na Oddziale Chorób Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej, odwiedziło dwóch mundurowych. Opowiedzieli oni młodym pacjentom i ich rodzicom o społecznie pełnionej służbie przez członków Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża "Przemyśl", a także o działaniach strażaków z Komendy Miejskiej PSP.

Spotkanie odbyło się w szpitalnej świetlicy. Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego od 30 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej przybliżył słuchaczom m.in. zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego alarmowania służb ratowniczych w przypadkach zagrożeń. Dorosłym przekazał informacje m.in. na temat tego, kto może zostać krwiodawcą. Mówił też o Identyfikacyjnej Karcie Grupy Krwi, Karcie I.C.E., „Oświadczeniu woli”, czyli dokumentach, które od wielu lat nosi przy sobie. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali małe i duże kalendarze wydawane przez "Płomyk" promujące dawstwo krwi, organów i szpiku, duże strażackie kalendarze, „Baśń o dobrym człowieku”, długopisy oraz inne drobne upominki.

Natomiast Łukasz Szaruga szef Grupy Ratownictwa PCK "Przemyśl" działającej od 19 lat omówił m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaprezentował je na fantomie, opowiedział o działaniach, jakie podejmuje Grupa na wielu płaszczyznach. W nagrodę za aktywność młodzież otrzymała kalendarz wydawany przez GR PCK „Przemyśl”.

Oba wystąpienia, konkurs oraz prezentacja cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Młodzi podopieczni wykazali się sporą wiedzą, a także chęcią do współpracy podczas ćwiczeń. Było to dla nas bardzo budujące. Świadczy to m.in. o tym, że ci wchodzący w życie młodzi ludzie spotkali się z częścią omawianych przez nas zagadnień bądź to w szkole, bądź podczas rozmów z rodzicami. Jest to tym bardziej ważne, że jak czas pokazał, doszliśmy do wspólnego wniosku, który potwierdza życie, że młody człowiek może uratować w ekstremalnej sytuacji życie sobie lub drugiemu, jeśli zna pewne zasady.

Po spotkaniu, dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe opuszczały szpitalną świetlicę wraz ze swymi bliskimi. Wcześniej, jeden z bohaterów spotkania, a było ich co najmniej kilku, w nagrodę za dzielną postawę i wybitne zaangażowanie, otrzymał od szefa GR PCK torbę pełną pluszaków z zadaniem wręczenia ich pozostałym słuchaczom. Oczywiście dla niego też przewidziana była maskotką. Resztę pluszaków pozostawiliśmy w plastikowym pojemniku w świetlicy, aby i inne dzieci, w późniejszym czasie, miały co, w ciężkich chwilach, do siebie przytulać. Mundurowi złożyli młodym pacjentom życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, a ich rodzicom wytrwałości w tych, niełatwych dla całych rodzin, chwilach.

Miesiąc temu spotkałem dwie młode mamy, które ze wzruszeniem wspominały podobne spotkanie sprzed kilku lat i mówiły: „Wie pan, nasi synowie wiele skorzystali podczas tej pogadanki. Utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy. I co ciekawe – z pluszakami, które od was wówczas otrzymali, śpią do dzisiaj”. Nie ukrywam, miło mi było to słyszeć.

Z kolei Łukasz zaznacza: „Bardzo cieszę się z dzisiejszej wizyty. Ze względu na rozliczne obowiązki już dawno nie brałem udziału w spotkaniach z małymi pacjentami przemyskiego szpitala. Dziś ponownie urzekła mnie szczera i nieudawana radość naszych słuchaczy i zaangażowanie w zajęcia, nie tylko tych najmłodszych, ale również rodziców. Uważam że takie wizyty to świetna terapia, nie tylko dla dzieci, ale także dla prowadzących spotkanie”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za ogromne zaangażowanie i zdyscyplinowanie. "Ci ludzie realizują się w służbie dla drugiego człowieka. Poświęcają swój czas i dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Myślę, że wielu z nas, jeśli nie każdy, ma w sobie coś, czym może i powinien dzielić się z innymi” - mówi dr n. med. Henryk Kluz kierownik oddziału chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej. "Ze swym pogodnym usposobieniem, radością w sercach i postawą pełną entuzjazmu są zawsze mile widziani na naszym oddziale" - dodaje pani Elżbieta Mielnik pielęgniarka oddziałowa. Dziękujemy panu doktorowi Kluzowi oraz pani Elżbiecie za pomoc w organizacji spotkania.

Przypadający tradycyjnie we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Światowy Dzień Chorego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie – jak pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień – jest to zachęta dla tych, którzy poświęcają się na rzecz chorych „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”. Dziękuję Panu Bogu za to, że dane mi było nieprzerwanie przez te 17 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.

Papież Franciszek powiedział: "To jest tajemnica RADOŚCI: NIE GASIĆ pięknej ciekawości, ale zaangażować się, aby ŻYCIE nie było zamknięte w szufladzie”.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Łukasz Szaruga i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj