Skip Navigation
 

CZAD I OGIEŃ OBUDŹ CZUJNOŚĆ!

W nawiązaniu do zainaugurowanej w dniu 25 października 2016 r. przez Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Leszka Suskiego - Komendanta Głównego PSP, w Urzędzie Miasta w Przemyślu odbyło się spotkanie z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zarządców.

Organizatorem narady był Urząd Miasta reprezentowany przez Pana Dariusza Łapę – Sekretarza Urzędu Miasta Przemyśla, natomiast współorganizatorem Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele jednostek organizacyjnych z terenu miasta Przemyśla , m. in. Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Domów Pomocy Społecznej oraz Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Celem akcji było przekazanie informacji dotyczących zagrożeń wynikających z użytkowania urządzeń grzewczych do jak największej liczby użytkowników mieszkań. "Chcieliśmy w sposób jak najbardziej czytelny przekazać ludziom informację, o przyczynach i skutkach pożarów, ale również o zagrożeniach jakie czyhają na nas w naszych domach, mieszkaniach. To dlatego o wykłady poprosiliśmy fachowców".

W toku spotkania mł. kpt. Marcin Lachnik - dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Przemyślu - przedstawił statystykę dotyczącą ilości pożarów na terenie powiatu przemyskiego z wyszczególnionymi pożarami sadzy oraz akcjami związanymi z wystąpieniem tlenku węgla. Poinformował również o najczęstszych przyczynach pożarów, zatruć CO oraz przedstawił w jaki sposób bezpiecznie ewakuować siebie jak i innych z zadymionej strefy.

Norbert Jackowicz - właściciel firmy AISKO będącej przedstawicielem producenta czujników tlenku węgla KIDDE - zaprezentował urządzenia służące do alarmowania mieszkańców o zadymieniu, czy tez występowaniu tlenku węgla. Przedstawił bogatą ofertę czujników a będący obecni słuchacze mogli wygrać jeden z nich lub zakupić w specjalnie do tego przygotowanym stoisku.

Agnieszka Mercik z Grupy Ratownictwa PCK – przedstawiła przyczyny i skutki zatrucia tlenkiem węgla, wyjaśniła dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny i nazywany „cichym zabójcą”. Zaprezentowała również sposoby ewakuacji jak i ratowania osób poszkodowanych.

Stanisław Witka – Mistrz Kominiarski z Zakładu Kominiarskiego „Florian” – przedstawił warunki jakie powinny spełniać przewody kominowe i wentylacyjne, omówił najczęściej spotykane błędy użytkowników pieców na paliwo stałe i gazowe a także wyjaśnił w jaki sposób i ile razy należy takie przewody czyścić.

Rafał Wach – Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - omówił zasady kontroli przeprowadzanych przez Inspektorat, jak również sankcje grożące osobom nieprzestrzegającym przepisów budowlanych – zwłaszcza w sytuacjach, gdy do istniejących przewodów dymowych mieszkańcy podpinają kominki lub piece bez uprzedniego sprawdzenia ich przez wykwalifikowane osoby.

Jan Geneja – Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu – przedstawił koncepcje utworzenia telefonicznej infolinii, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące omawianych problemów. Poinformował również zebranych o zagrożeniach i skutkach jakie wynikają z palenia śmieci w piecach.

Spotkanie prowadził Pan Jan Słowak – przedstawiciel Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Przemyśla.

 
 
« powrót|drukuj