Skip Navigation
 

W TROSCE O WAKACYJNY BEZPIECZNY WYPOCZYNEK

Uczniowie z klas I, II i III Szkoły Podstawowej przebywający na półkolonii w Grochowcach zostali poinformowani m.in. o najczęstszych przyczynach powstawania pożarów, sposobach ewakuacji z zagrożonych rejonów, skutkach bezmyślnych zabaw. Spotkanie ze strażakiem, który radził i ostrzegał, odbyło się 9 sierpnia 2016 r. w budynku miejscowego Zespołu Szkół.

Prowadzący zajęcia Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu zwracał uwagę m.in. na fakt, że niewinna zabawa zapałkami może stać się przyczyną tragicznych w skutkach pożarów. Ponadto najmłodsi dowiedzieli się, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Na dnie wielu zbiorników leżą często różne przedmioty, które mogą spowodować trwałe kalectwo u nierozważnego pływaka. Z tego właśnie względu wybierając się nad wodę należy uczynić to w towarzystwie osoby dorosłej.
„Bezpośredni kontakt dzieci i młodzieży z umundurowanym strażakiem jest bardzo potrzebny i wychowawczy” – podkreśla pan Krzysztof Kocyła uczący przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. „Prelegent podawał wiele przykładów z wcześniej pełnionej służby. Nawiązał też do ostatnich tragicznych wypadków, podczas kąpieli nad naszym morzem. Mówił również o tym, co to jest dwutlenek węgla, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla, jak ratować zaczadzonego i co zrobić, aby być bezpiecznym” – dodaje pan Krzysztof.

„Wszystkie dzieci i młodzież czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Za poprawne odpowiedzi nt. bezpieczeństwa nie tylko pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa, otrzymały nagrody, upominki oraz odpowiednie materiały, związane tematycznie z programem spotkania” - zauważa pani wychowawczyni Bożena Stępień.
„Takie zajęcia edukacyjne dotyczące zagadnień związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem tworzą wspaniałą wspólnotę. Przed przekazaniem do wglądu przez prelegenta plansz ze zdjęciami ilustrującymi różne zdarzenia oraz podejmowane w związku z tym działania przemyskich strażaków, młodzież miała kwadrans na zadawanie pytań. W tym czasie dowiedziała się sporo nt. strażackiej służby „od kuchni” – zaznacza pani wychowawczyni Anna Wiącek.
Osoby dorosłe obecne na spotkaniu poinformowałem szerzej o sprawach związanych z dawstwem krwi, organów i szpiku. Zaprosiłem do odwiedzenia stron, tematycznie związanych z tymi zagadnieniami. Zaprezentowałem własne dokumenty - Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zainteresowanie było duże.
Mile byłem zaskoczony, gdy na moje pytanie, kto z waszych rodziców lub dziadków jest dawcą krwi, młodzież z radością w oczach i dumą na twarzy podnosiła ręce. Przekazałem dla tych dorosłych, którzy dzielą się cząstką siebie z potrzebującymi, pozdrowienia oraz kalendarzyki wydawane przez „Płomyk”.
Cieszę się z tego, że mogłem uczestniczyć w tych zajęciach i podzielić się z młodymi, sympatycznymi słuchaczami częścią doświadczenia. Dziękuję za zaproszenie. oraz życzliwość. Jestem zbudowany zasobem wiedzy, jaką posiadają ci młodzi ludzie oraz ich otwartością.
W imieniu Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu serdecznie zapraszam młodzież, ich rodziców, dziadków, opiekunów, wychowawców, sympatyków krwiodawstwa, przyjaciół, krwiodawców, a także Czytelników do udziału w XV Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi PCK do Kalwarii Pacławskiej. Pielgrzymka tradycyjnie odbędzie się w pierwszą sobotę września tj. 3 września 2016 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Program pielgrzymki:
7.30 – 8.45 - rejestracja grup (przyjmowane są zgłoszenia darów ofiarnych i pocztów sztandarowych)
8.45 – zbiórka pocztów sztandarowych na placu przykościelnym
9.00 – 10.30 – Msza św. w intencji krwiodawców i pielgrzymów
11.00 - Droga Krzyżowa z rozważaniami
13.00 – spotkanie integracyjne w Nowosiółkach Dydyńskich nad Wiarem

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Krzysztof Kocyła
  
 
 
« powrót|drukuj