Skip Navigation
 

ZACIEKAWILI PACJENTÓW

11 lutego 2016 r. z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego, dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu odwiedzili mundurowi. Goście opowiedzieli młodym pacjentom, ich rodzicom i babciom o społecznie pełnionej służbie przez członków Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża "Przemyśl", a także o działaniach strażaków z Komendy Miejskiej PSP. Współpraca ze szpitalem ma już 16-sto letnią tradycję.

Spotkanie odbyło się w szpitalnej świetlicy. Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego od 29 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej przybliżył słuchaczom m.in. zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego alarmowania służb ratowniczych w przypadkach zagrożeń. Na zakończenie przeprowadził konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz honorowego krwiodawstwa. Wszyscy, którzy dobrze odpowiedzieli na pytania otrzymali małe i duże kalendarze wydawane przez "Płomyk" promujące dawstwo krwi, organów i szpiku oraz ulotki informujące o działalności tego klubu. Materiały te otrzymał także personel medyczny.

Ratowniczki z GR PCK "Przemyśl" omówiły m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opowiedziały o działaniach, jakie podejmuje Grupa. Po spotkaniu, dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe opuszczały szpitalną świetlicę wraz ze swymi bliskimi. Młodzi ratownicy PCK złożyli młodym pacjentom życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz ofiarowali pluszaki. Pozostałe maskotki pozostawili u pani Bożeny Lech-Rowińskiej p.o. oddziałowej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z przeznaczeniem dla dzieci, które, po wypadkach, będą transportowane karetkami do szpitala.

W akcji brały udział Aleksandra Buczyńska studentka IV roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medium w Krakowie oraz Adrianna Kurasz studiująca psychologię na UMC-S w Lublinie. „Nauczanie dzieci w jaki sposób powinny udzielać pierwszej pomocy daje mi ogromną radość i satysfakcję. Uważam, że coroczne spotkania z okazji Światowego Dnia Chorego są bardzo istotne dla uświadamiania młodych pacjentów, że tak jak oni otrzymują pomoc w ramach pobytu w szpitalu, tak w przyszłości będą mogli nieść ją innym” – zauważa Aleksandra. Następnie zaznacza: „Bardzo ważne jest informowanie społeczeństwa jak negatywny wpływ na zdrowie i życie bliźniego ma ludzka obojętność. Podkreślają to szczególnie, wprowadzone w 2015 r., nowe wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji” Na zakończenie dodaje:” Niezwykle motywujące do pracy jest zaangażowanie słuchaczy. Podczas dzisiejszej wizyty mali podopieczni wykazali się sporą wiedzą, a także chęcią do współpracy podczas ćwiczeń. Spotkanie z maluchami wzbogaciło mnie w nowe doświadczenie, które z pewnością będę starała się wykorzystać w przyszłości do pracy w zawodzie”.

Z kolei Aleksandra podkreśla: "Chciałyśmy im dać odrobinę radości w ten szczególny czas, kiedy nie mogą być w swoich domach z bliskimi i z niepokojem patrzą w przyszłość. Chciałyśmy też pokazać, że gdzieś w przyszłości jest czas radości”. Podsumowując Adrianna zauważa: " Każdy chętny mógł przećwiczyć działania na fantomie. Bardzo cieszę się, że kolejny raz uczestniczyłam w tym wydarzeniu. Podczas każdego z takich spotkań wiele się uczę. Bardzo podoba mi się ta akcja i chciałabym uczestniczyć w kolejnej".

Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za ogromne zaangażowanie, a w szczególności Robertowi z Zespołu Szkól w Birczy, Damirowi z ZS w Stubnie, Monice oraz Gabrysiowi z mamusią. Jestem szczęśliwy, że dane mi było nieprzerwanie przez te 16 lat uczestniczyć, wraz z wspaniałymi młodymi ratownikami PCK, w tych, bardzo ubogacających obie strony, spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.

"Każdy z nas ma w sobie coś wartościowego, czym może się podzielić z innymi. Ci ludzie realizują się w służbie dla innych" - mówi dr n. med. Henryk Kluz kierownik oddziału chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej. "Ze swym doświadczeniem i radością w sercach są zawsze mile widziani na naszym oddziale" - dodaje pani Elżbieta Mielnik pielęgniarka oddziałowa. "Jestem przekonany, że te wizyty są dla dzieciaków nie tylko oderwaniem się od szpitalnej codzienności, ale też dobrą lekcją empatii i wrażliwości" - podsumowuje Łukasz Szaruga szef GR PCK "Przemyśl".

Dziękuję panu doktorowi Kluzowi oraz pani Elżbiecie za pomoc w organizacji spotkania. Wyrazy wdzięczności kieruję także pod adresem szefa GR PCK Przemyśl za oddelegowanie wrażliwych i bardzo kompetentnych ratowniczek.

Ktoś kiedyś powiedział: „Codziennie dostajesz od życia 1440 darmowych minut. Wykorzystaj je, bo niewykorzystane nie przechodzą na następny miesiąc”. Odwiedzać chorego w szpitalu to nasza powinność. Może warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy ostatni raz byliśmy w szpitalu w tym właśnie celu?

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Aleksandra Buczyńska i Zdzisław Wójcik.
 
 
« powrót|drukuj