Skip Navigation
 

BYĆ DAREM DLA DRUGIEGO

„Płomykowcy” od 29 lat oddają krew, od 15 lat ofiarują czekolady otrzymane po podzieleniu się cząstką siebie, od 12 lat propagują dawstwo krwi, organów i szpiku, od 3 lat zbierają plastikowe nakrętki od butelek, chętnie także dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Od 10 marca 1987 r. przy przemyskiej Straży Pożarnej działa klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk”. 7 stycznia 2016 r. członkowie klubu podsumowali realizację zaplanowanych na 2015 r. zadań. A co takiego w minionym roku robili „Płomykowcy”?
30 stycznia członkowie klubu Grzegorz Perżyło i Zdzisław Wójcik wygłosili pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego, dawstwa krwi, organów i szpiku oraz zaprezentowali sprzęt, którym posługują się strażacy dzieciom z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek im. bł. Marii Angeli Truszkowskiej, a także nauczycielom i pracownikom. Celem tych i później opisywanych pogadanek było zaprezentowanie młodym ludziom oraz osobom dorosłym tam pracującym, występujących w ich otoczeniu zagrożeń, zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia, popularyzacja numerów alarmowych, przedstawienie słuchaczom trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, przybliżenie zagadnień związanych z dawstwem krwi, organów i szpiku.
11 lutego z okazji XXIII Światowego Dnia Chorego, w ramach współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Przemyślu, dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu odwiedził po raz XV Zdzisław Wójcik, który po wygłoszeniu pogadanki nt. jw. przekazał ulotki i kalendarze wydawane przez „Płomyk”. Towarzyszyły mu członkinie Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl” – Agnieszka Franków, Karolina Rostecka, Jagoda Łaba i Adrianna Kurasz, które przybliżyły temat pierwszej pomocy i przekazały pluszaki.

10 marca w Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu w sali konferencyjnej spotkali się ze strażakami uczniowie z II LO w Przemyślu. Tematy związane ze szkoleniem strażaków omówił Daniel Dryniak, a pogadankę nt. jw. wygłosił Z. Wójcik. W garażu sprzęt, którym posługują się strażacy zaprezentowali młodzieży Maciej Szklarz i Rafał Krzywiński. Również 10 marca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu pogadankę wygłosili i sprzęt zaprezentowali Daniel Dryniak, Grzegorz Perżyło i Z. Wójcik.

W I kwartale „Płomykowcy” oddawali cząstkę siebie podczas jubileuszowej XV Akcji "Krew-Czekolada".

15 kwietnia Marek Ochenduszka i Z. Wójcik w imieniu Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusza Kudyby złożyli podziękowanie Agnieszce Sopel za to, że powiadomiła 2 kwietnia przemyskich strażaków o pożarze kościoła w Pikulicach koło Przemyśla. Dzięki temu szybciej rozpoczęli działania i nie dopuścili do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałą część obiektu. Spotkanie, podczas którego Agnieszce wręczono m.in. dużą pluszową „kroplę krwi” miało miejsce w Zespole Szkół w Nehrybce.

17 i 18 kwietnia Z. Wójcik uczestniczył w Niepokalanowie w inauguracyjnym posiedzeniu Rady Programowej złożonej z przedstawicieli klubów HDK z całej Polski, którego głównym celem było przygotowanie programu przyszłorocznych obchodów Ogólnopolskiego Spotkania HDK i innych środowisk z okazji 75. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Św. Maksymiliana Marii Kolbe, dla których jest on patronem.

21 kwietnia Maciej Baran, Bartłomiej Klepacki i Z. Wójcik odwiedzili Dom Dziecka „Moja Rodzina” w Prałkowcach, wygłaszając pogadanki nt. jw. oraz przekazując podopiecznym 80 czekolad. 22 kwietnia Damian Piejko, Michał Szydłowski i Z. Wójcik odwiedzili Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą „Oratorium” w Przemyślu, gdzie również wygłosili pogadanki oraz przekazali 80 czekolad. Strażacy otrzymali je w punkcie krwiodawstwa po oddaniu krwi w ramach XV Akcji „Krew-Czekolada”. Łącznie zebrano 160 czekolad.
W latach 2001-15 „Płomykowcy” przekazali dzieciom i młodzieży z różnych placówek w mieście i powiecie przemyskim, łącznie 2850 czekolad, tj. 285 kg słodyczy.

14 maja Z. Wójcik przeprowadził pogadankę jw. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu.

25 maja w POSiR w Przemyślu rozegrany został V Turniej Halowej Piłki Nożnej HDK PCK Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. „Płomykowcy” wywalczyli zaszczytne III miejsce. W skład drużyny weszli: Piotr Leszczyszyn – kapitan, Michał Szydłowski, Paweł Majewski, Piotr Grodecki, Łukasz Myszak, Sebastian Głuszak, Grzegorz Gradowski. Najlepszym bramkarzem turnieju został Michał Szydłowski.

28 maja Z. Wójcik z okazji Dnia Dziecka, w ramach współpracy z OR PCK w Przemyślu, odwiedził po raz XVI dzieci i młodzież przebywającą na leczeniu w Woj. Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu. Po wygłoszeniu pogadanki nt. jw. przekazał ulotki i kalendarze wydawane przez „Płomyk”. Towarzyszyły mu członkinie GR PCK „Przemyśl” – Adrianna Kurasz i Monika Gradowska, które przybliżyły temat pierwszej pomocy i przekazały pluszaki.

Od 4 do 29 maja trwała V Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. Kilkudziesięciu żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników więziennych, dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy przypadającego 14 czerwca, oddało wiele litrów krwi. 26 maja w dniu szczególnym, bo w Dniu Matki, spotkali się w przemyskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, aby dzielić się z potrzebującymi własną krwią. Wśród oddających w tym dniu krew strażaków z „Płomyka” byli: Adam Rodzeń, Jacek Mikołajewski, Grzegorz Perżyło, Tomasz Pałys, Krzysztof Stachyra. W maju tym niczym niezastąpionym lekiem, podzielili się także: Rafał Szewczyk, Stanisław Czajowski, Tomasz Śpiewak, Damian Grabowski, Wojciech Kądziołka, Arkadiusz Brodzicki, Wojciech Domagalski.

30 maja przeżywaliśmy Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 150-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji strażaków w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP w Przemyślu przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Szal – Biskup Przemyski. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili m.in. „Płomykowcy”, wśród których byli: Michał Szydłowski, Stanisław Czajowski, Grzegorz Perżyło, Marek Ochenduszka, Wojciech Domagalski, Halina Makuchowska-Majka, Łukasz Zieliński, Piotr Murdza, Marcin Baran, Lucjan Romanek. W pocztach byli m.in. Maciej Szklarz, Łukasz Myszak, Wojciech Kowalczyk, Grzegorz Hryń. W uroczyste obchody zaangażowali się także m.in. Daniel Dryniak, Jacek Dudek, Jacek Mikołajewski, Marek Hanas, Piotr Pałys, Bogusław Szczurko, Janusz Łabiak, Tomasz Śpiewak, Z. Wójcik.

2 czerwca Z. Wójcik wygłosił pogadankę dla dzieci oraz nauczycieli w Szkole Podstawowej w Wietlinie.
3 czerwca mgr Krystyna Lachowicz kierownik Biura OR PCK w Przemyślu i Z. Wójcik założyli 103 klub HDK PCK na terenie województwa podkarpackiego, tym razem przy Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu.

9 czerwca w przemyskim przedszkolu „Słoneczna Kraina” Grzegorz Perżyło i Z. Wójcik podczas pogadanki, nie tylko przedstawili tematy jw., ale mówili również skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny, jak zapobiegać zatruciom, o objawach zatrucia tlenkiem węgla i pierwszej pomocy.

10 czerwca w Zespole Szkół w Krównikach odbyła się inauguracja XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W inicjatywie tej wzięli udział Marek Ochenduszka oraz Z. Wójcik, którzy nie tylko czytali książki, ale także zaapelowali do nauczycieli i rodziców dzieci o oddawanie krwi.

11 czerwca Z. Wójcik wygłosił pogadankę jw. dla młodzieży uczącej się w Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.

14 czerwca odbył się II KrwioBieg Górski, który wyruszył z dolnej stacji wyciągu w Przemyślu. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu zawodników ze służb mundurowych i nie tylko. Warto wspomnieć, że 7 czerwca 2014 r. w Parku Lubomirskich przy PWSW w Przemyślu odbyła się I edycja KrwioBiegu. Celem była m.in. integracja osób kochających bieganie ze środowiskiem krwiodawców. Na początku Daniel Dryniak został wyróżniony odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, którą otrzymuje się po oddaniu 18 litrów krwi. Odznakę wręczył mu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Paweł Strociak. W KrwioBiegu uczestniczyli m.in. Łukasz Zieliński, Dariusz Kohut, Paweł Gembrowicz, Rafał Krzywiński. W to, ze wszech miar pożyteczne dzieło, zaangażowali się także Maciej Siwak, Paweł Kłósek i Mariusz Pokropski.

15 czerwca Grzegorz Perżyło i Z. Wójcik wygłosili pogadankę i zaprezentowali sprzęt dzieciom i ich opiekunom w Przedszkolu ”Truskawkowe Ranczo” w Krównikach.

16 czerwca Z. Wójcik wygłosił pogadankę jw. w Przedszkolu „Truskawkowe Ranczo” w Ostrowie koło Przemyśla.

18 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 im. Kazimierza Wielkiego w Przemyślu spotkał się z młodzieżą i wychowawcami Z. Wójcik, który przybliżył im ww. zagadnienia. Sprzęt pożarniczy zaprezentowali im Łukasz Kruk, Grzegorz Perżyło, Marcin Baran, Damian Piejko, na czele z dowódcą Piotrem Leszczyszynem.

22 czerwca w spotkaniu z dziećmi i nauczycielami z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Przemyślu brali udział m.in. Z. Wójcik, Paweł Gembrowicz, Grzegorz Hryń, Janusz Łabiak.

16 lipca Z. Wójcik spotkał się z dziećmi, młodzieżą i wychowawcami z półkolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Radymnie. Omówił tematy jak wcześniej.

20 lipca Z. Wójcik spotkał się z dziećmi, młodzieżą i wychowawcami z półkolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu. Omówił tematy jak wyżej.

25 lipca Z. Wójcik reprezentował „Płomyk” podczas IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki HDK i Szpiku Kostnego. Uroczystej Eucharystii w intencji krwiodawców, która odprawiona została w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

Od maja do sierpnia KM PSP w Przemyślu odwiedziło ponad 1000 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, Domów Dziecka, kolonii, półkolonii wraz z nauczycielami, opiekunami, wychowawcami, wolontariuszami. Goście usłyszeli m.in. od strażaków krwiodawców i sympatyków „Płomyka” o ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pełnienia służby, przymierzyli ubrania, hełmy, a na koniec wizyt zadawali mnóstwo pytań.

W czerwcu, lipcu i sierpniu, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na krew (wypadki drogowe, podczas prac polowych) "Płomykowcy" systematycznie oddawali krew dla potrzebujących tego rodzaju, niczym niezastąpionego leku. W gronie dawców byli m.in. Krzysztof Lenart, Tomasz Serafin, Zdzisław Wójcik, Damian Piejko, Renata Domagalska, Kamil Piejko, Marek Domagalski, Adam Rodzeń.

5 września przedstawiciele klubu przeżywali XIV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla. W koncelebrze był m.in. kapelan PCK Rejonu Przemyśl ks. dr Witold Burda. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili m.in. Zdzisław Wójcik, Emilia Wilgucka z GR PCK „Przemyśl”. Był z nami Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba. Pod koniec Mszy św., Zdzisław Wójcik jako pierwszy w województwie podkarpackim wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża, wyróżniony został Suwerennym Orderem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Orderem uhonorował go, "w uznaniu zasług za bezinteresowną działalność na rzecz środowiska Honorowych Dawców Krwi i całej społeczności Podkarpacia, będącą wyrazem ofiarności i miłości bliźniego", płk w st. spocz. Henryk Zając prezes klubu HDK PCK powstałego przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, kanclerz kapituły Suwerennego Orderu Św. MMK. Zdzisław mieszka w Radymnie, jest emerytowanym strażakiem, od ponad 35 lat ofiarnie angażuje się na rzecz promowania honorowego krwiodawstwa, a od 12 na rzecz dawstwa organów i szpiku kostnego. W skład pocztu sztandarowego „Płomyka” weszli Kamil Piejko, Bartosz Ozibko i Dariusz Prokopski. Oprawę muzyczną podczas ogniska nad Wiarem, kolejny już raz, zapewniła pielgrzymom kapela "Czy się wali, czy się pali" działająca przy przemyskiej Straży Pożarnej pod kierownictwem Jerzego Dołhuna.

20 września krwiodawcy z „Płomyka” uczestniczyli w III Ulicznym Biegu „Przemyska Dycha”. W gronie wysportowanych dawców krwi znaleźli się m.in. wiceprezes „Płomyka” Artur Domagalski, członkowie klubu Dariusz Kohut, Paweł Żygała, sympatyk Marcin Buczek. Jednym z organizatorów tego biegu był „Płomykowiec” Daniel Dryniak.

26 października Z. Wójcik wygłosił pogadankę nt. jw. dla młodzieży i nauczycieli z LO w Dynowie.

5 listopada Z. Wójcik uczestniczył w Iwoniczu Zdroju w konferencji, której celem było przybliżenie tematyki transplantacyjnej, jej roli w społeczeństwie, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. Konferencja odbyła się dla uczczenia przełomowego wydarzenia w historii polskiej transplantologii – 5 listopada 1985 r. zespół prof. Zbigniewa Religi dokonał pierwszego udanego przeszczepienia serca w Polsce.

7 i 8 listopada Z. Wójcik uczestniczył w Niepokalanowie w kolejnym spotkaniu Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego – dot. spotkania środowisk, dla których patronem jest św. MMK. Przedstawiciele klubów HDK z całej Polski opracowali program obchodów Ogólnopolskiego Spotkania HDK z okazji 75. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Św. MMK zaplanowanego na 8 października 2016 r. w Niepokalanowie.

W listopadowej akcji, dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK – 22 do 26 - uczestniczył m.in. Krzysztof Stachyra.

Od 11 listopada do 15 grudnia członkowie klubu, już o raz drugi, wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Honorowego Oddawania Krwi Służb Mundurowych dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Krew oddali m.in. Arkadiusz Brodzicki, Adam Kuta, Marek Hanas, Michał Szydłowski, Adam Rodzeń, Krzysztof Stachyra, Kamil Piejko, Kamil Czternastek, Jadwiga Domagalska, Katarzyna Wójcik.

Kolejni klubowicze zostali potencjalnymi dawcami szpiku kostnego, m.in. Jadwiga i Renata Domagalskie, oraz podpisali i noszą przy sobie "Oświadczenie woli". Z. Wójcik, w okresie ostatnich 12 lat, przy okazji obsługi akcji krwiodawstwa, pogadanek z młodzieżą i dorosłymi wręczył blisko pięć tysięcy druków takich oświadczeń.

Od ponad roku, a dokładnie od 28 listopada 2014 r. członek „Płomyka” Daniel Dryniak jest radnym Rady Miejskiej w Przemyślu.

30 listopada Z. Wójcik obchodził 36-lecie swojej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa PCK.

1 grudnia Z Wójcik brał udział w uroczystych obchodach Dni HDK PCK, które odbyły się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przemyślu.

2 grudnia Z. Wójcik wraz z ratownikami z GR PCK „Przemyśl: Kingą Jabłecką i Grzegorzem Zajączkowskim, z okazji dnia św. Mikołaja uczestniczył w jubileuszowej XV wizycie u dzieci leczonych w przemyskim szpitalu przy ul. Monte Cassino. Przybliżyli oni zebranym w świetlicy tematy związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, krwiodawstwem.

15 grudnia młodszy brygadier Daniel Dryniak został powołany na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu.

18 grudnia podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrano Zarząd „Płomyka”. W jego skład weszli: prezes – Zdzisław Wójcik, wiceprezes – Artur Domagalski, sekretarz – Tomasz Pałys, skarbnik – Adam Sosnowski.

Od kilku lat w dwóch miejscach w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. Na pudełkach, w 2013 r. było zdjęcie Marcela, w 2014 r. znajdowały się fotografie Marcina i Andżeliki, opis jej sytuacji zdrowotnej i podpis: „Włączmy się w pomoc tej wyjątkowej dziewczynie, zapalając w jej sercu światełka nadziei”. Strażacy, a za ich przykładem druhowie z OSP oraz inne osoby regularnie dostarczają plastiki. Gdy nakrętek uzbiera się dużo trafiają do punktów zbiorczych, a stamtąd do firm recyklingowych. Otrzymane pieniądze są przeznaczane na wózek inwalidzki czy sprzęt do rehabilitacji i godnego życia.
Można zbierać nie tylko plastikowe nakrętki od butelek, ale również od tubek po paście do zębów, antyperspirantów, kremów do rąk, szamponów, środków czystości. Ważne, żeby jeśli jest, zedrzeć z nakrętek papier lub folię aluminiową. Kolor i kształt plastiku nie mają znaczenia. Warto wspomnieć, że ze sprzedanych zakrętek powstaje specjalny granulat, z którego później produkowane są plastikowe części do maszyn, doniczki czy inne przedmioty codziennego użytku.
Zbieranie nakrętek, to połączenie działania proekologicznego, segregacji odpadów z pomaganiem potrzebującym. Warto pamiętać, że przykład tych, którzy to czynią, świadczy o ich wrażliwości na potrzeby bliźnich. Jeśli dzieci patrzą na takie działania np. rodziców czy sąsiadów, to kiedyś i one będą aktywnie nieść pomoc potrzebującym, w takiej czy innej formie.

W roku 2013 „Płomykowcy” pomagali m.in. Marcelemu, a w 2014 r. Marcinowi i Andżelice. Tylko w 2014 r. „płomykowy” zebrali i przekazali koordynatorowi akcji 400 kg nakrętek. W roku 2015 uzbierali ponad 300 kg dla Wojtusia i Bartka.

W 2015 r. w szeregi "Płomyka” wstąpili: Andrzej Michno, Tomasz Sowa, Piotr Leszczyszyn, Damian Grabowski, Kamil Piejko i Kamil Czternastek. Klub skupia około 90% załogi. Łącznie 89 osób. Co czwarty strażak jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”.

W opisywanym okresie klubowicze oddali, podczas akcji "Na ratunek" i nie tylko, 34 litry tego, niczym niezastąpionego, życiodajnego leku. W 2012 r. – 31,5 l , w 2013 – 36 l , w 2014 – 27 litrów krwi. Łącznie od początku działalności tj. od 1987 roku – 822.

Klub wydał po raz 14 kalendarzyk listkowy oraz 9 raz kalendarz ścienny, promujący działalność ratowniczą, edukacyjną, dawstwo krwi, organów i szpiku. Wymienione materiały Z. Wójcik wraz z „Płomykowcami” przekazują młodzieży i dorosłym podczas pogadanek i prezentacji sprzętu.

W imieniu Zarządu klubu składam wyrazy wdzięczności Komendantowi Miejskiemu PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeuszowi Kudybie oraz jego zastępcy mł. bryg. Danielowi Dryniakowi za wspieranie działalności „Płomykowców”. Serdecznie dziękuję wszystkim członkiniom i członkom "Płomyka" za szeroko rozumianą ofiarność, a sympatykom przemyskich strażaków-krwiodawców za otwarcie na wszelkie podejmowane inicjatywy.

Dziękuję bardzo prezesowi OR PCK w Przemyślu Mieczysławowi Gibale, kierownikowi Biura tego Oddziału Krystynie Lachowicz oraz szefowi GR PCK ”Przemyśl” Łukaszowi Szarudze za dobrze układającą się współpracę.

Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem pana Bogdana ŚWIDRA właściciela FIRMY „ENERGO-BUD” z Sośnicy, Regionalnego Serwisu Informacyjnego – www.przemyskie.info oraz FIRMY „AD-BUD” z Przemyśla za wsparcie przy wydawaniu kalendarza ściennego promującego działalność ratowniczą, edukacyjną, dawstwo krwi, organów i szpiku.

Z okazji zbliżającej się 29 rocznicy powstania klubu (10.03.2016) życzę Czytelnikom, „Płomykowcom” i sobie, abyśmy swoją służbą przynosili radość przede wszystkiemu drugiemu człowiekowi oraz byśmy nigdy nie gasili ducha wytrwałości.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik, szósta fotografia Jacek Stochmal
 
 
« powrót|drukuj