Skip Navigation
 

WĘDRUJĄCA EDUKACJA

Podczas spotkania z przemyskimi strażakami dzieci m.in. utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych, zasady powiadamiania służb ratowniczych, obejrzały strażacki wóz i jego wyposażenie. Było to czwarte takie czerwcowe spotkanie z przedszkolakami. Tym razem ratownicy przybyli do Przedszkola Miejskiego nr 20 w Przemyślu 22 czerwca 2015 r.

Na zaproszenie dyrekcji tego przedszkola przyjechali strażacy z Komendy Miejskiej PSP. Na początku przybliżyli dzieciom oraz obecnym na spotkaniu nauczycielom zasady postępowania w przypadku powstania pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych, tematy związane z ewakuacją osób z pomieszczeń i budynków, a także z udzielaniem pierwszej pomocy. Przypomnieli, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Woda często kryje różne przedmioty leżące na dnie, które mogą się stać przyczyną trwałego kalectwa, kiedy po skoku do wody ktoś uderzy w nie np. głową. Dzieci powinny korzystać tylko z wyznaczonych kąpielisk pod opieką dorosłych! Zaznaczyli, że gra w piłkę jest świetną zabawą. Jeżeli jednak dziecko bawi się zbyt blisko drogi, może ulec groźnemu wypadkowi. Jednocześnie może być przyczyną wypadku, jeśli kierowca straci panowanie nad kierownicą omijając je wbiegające na jezdnię za piłką.

Podkreślili, że wypalanie traw, oprócz zagrożenia pożarowego, niszczy organizmy żyjące tuż pod ziemią, że trzepak nie jest dobrym miejscem do zabawy. Dlaczego? Ponieważ upadek z trzepaka może zakończyć się bardzo bolesnymi stłuczeniami, a nawet urazem kręgosłupa czy też złamaniami rąk i nóg. Warto pamiętać o tym podczas swoich zabaw. Zaznaczyli, że jazda na rolkach dostarcza wielu wrażeń. Jednak należy bezwzględnie pamiętać, by uprawiać ten sport w kasku oraz ochraniaczach na nadgarstki, łokcie i kolana. "Nie wolno szusować po ulicach między samochodami, ale po wyznaczonych do tego miejscach. " - stwierdzili.

Następie przybliżyli zebranym działania przemyskich ratowników, zaprezentowali ubranie specjalne oraz sprzęt ochrony dróg oddechowych. Mówili również skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny, jak zapobiegać zatruciu, o objawach zatrucia tlenkiem węgla i pierwszej pomocy.

Zadawali dużo pytań i otrzymywali wiele bardzo dobrych odpowiedzi. Każda pozytywna odpowiedź nagradzana była nie tylko uściskiem dłoni ratowników, ale także m.in. strażackimi kalendarzami, kalendarzykami, ulotkami.

Podkreślili, że bardzo ważne jest, aby każde dziecko znało swoje miejsce zamieszkania. W sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, o dokładny adres, gdzie dana sytuacja zaistniała.

"Cieszymy się, że w ramach cyklu spotkań z przedstawicielami różnych zawodów odwiedzili nas strażacy. Dzieci uczestnicząc w takich prezentacjach doskonale się bawią, jednocześnie zdobywając nową wiedzę i umiejętności przydatne w codziennym życiu. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. Bardzo ważny aspekt tego zagadnienia, a mianowicie fakt, czy dziecko wie, gdzie mieszka i potrafi tę informację, bez trudu, gdy zajdzie taka konieczność, przekazać służbom ratowniczym, omawiali szczegółowo przybyli strażacy. Okazało się niestety, że nie wszystkie dzieci znają adres zamieszkania. Musimy jeszcze nad tym popracować" - mówi mgr Małgorzata Wróbel dyrektor przedszkola.

Tak podsumowuje wizytę przemyskich ratowników w przedszkolu jedna z pań nauczycielek: "Takie spotkania mają ogromne znaczenie i sens. Założyłyśmy, że to spotkanie sprawi, że dzieci nabędą umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru, utrwalą sobie numery alarmowe do służb ratowniczych, zdobędą szersze wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej, zapoznają się z pracą strażaków. I to udało nam się osiągnąć. Wszystkie dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Z zainteresowaniem słuchały opowiadania na czym polega służba strażaka. Z chęcią odpowiadały też na szereg zadawanych przez gości pytań".

Za poprawne odpowiedzi, w ramach przeprowadzonego konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego, dzieci otrzymały upominki. Dla personelu, Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej od 28 lat, wygłosił w ramach tego spotkania pogadankę na temat dawstwa krwi, organów i szpiku. Zaprezentował przy tym własne dokumenty, m.in. Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi. Kartę I.C.E, "Oświadczenie woli". Przeprowadził także konkurs wiedzy w tym zakresie i wręczył pamiątkowe drobiazgi. Pozostawił również dla dorosłych czyste druki "Oświadczenia woli".

Na zakończenie spotkania w przedszkolu strażacy Paweł Gembrowicz, Dawid Chachura i Zdzisław Wójcik wyrazili wdzięczność personelowi i dzieciom za dyscyplinę i zaangażowanie.

W zajęciach poza budynkiem przedszkola uczestniczyli także, prezentując wyposażenie samochodu pożarniczego, strażacy: Zbigniew Zając, Grzegorz Hryń, Janusz Łabiak, na czele z dowódcą Łukaszem Gałuszą.

Dyrekcja i personel przedszkola serdeczne dziękuje pracownikom Straży Pożarnej w Przemyślu, którzy umożliwili podopiecznym poznanie zawodu strażaka z bliska.

Tekst Zdzisław Wójcik, Paweł Gembrowicz, Filip Ciepałowicz i Zdzisław Wójcik
  
 
 
« powrót|drukuj