Skip Navigation
 

SPOTKANIE W CENTRUM

14 maja 2015 r. w sali nr 18 w budynku 97 z uczniami klas II a mps i II TMU Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 spotkał się Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Wymienieni wraz z nauczycielami wysłuchali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, dawstwa krwi, organów i szpiku.

Tematem spotkania były m.in. zagadnienia związane z alarmowaniem służb ratowniczych, zasadami zachowania się podczas pożaru, szeroko rozumianym bezpieczeństwem nad wodą, w domu, w lesie. Prelekcja miała także za zadanie przygotowanie uczniów do udziału w przyszłych, uwzględniając wiek słuchaczy, otwartych akcjach honorowego krwiodawstwa. Warto wspomnieć, że pierwszą, podobną pogadankę, prezes Wójcik wygłosił w listopadzie 2002 r. 11 grudnia 2002 r. w ówczesnym Zespół Szkół Mechanicznych i Drzewnych powstał klub HDK PCK "Kropla Życia", liczący 23 osoby, którego prezesem wybrano Marcina Filika. Opiekunem klubu została pani mgr Anna Marcinek - nauczyciel przedmiotów zawodowych mechanicznych. Obecnie opiekunem, od 9 lat, jest pani mgr inż. Elżbieta Stankiewicz ucząca przedmiotów zawodowych budowlanych i matematyki, a prezesem klubu Łukasz Sitnik z klasy III TB. Na terenie szkoły przeprowadzono już wiele akcji krwiodawstwa, które odbywały się w sali korekcyjnej, a obsługiwała je sprawnie ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Organizowane były także szkolne wyjścia grupowe do przemyskiego Terenowego Oddziału RCKiK w Rzeszowie, znajdującego się przy ul. Monte Cassino

Wygłoszenie prelekcji możliwe było dzięki zaproszeniu prelegenta przez opiekuna szkolnego klubu HDK PCK "Kropla Nadziei" za zgodą dyrektora szkoły. "Pan Zdzisław opowiedział nam m.in. o tym, kto może być dawcą krwi, a kto nie, o tym jak wygląda droga dawcy, dlaczego krew jest tak bardzo potrzebna oraz jakie powinniśmy nosić zawsze przy sobie dokumenty. Zaznaczył, że honorowym dawcą krwi może zostać m.in. osoba, która ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa, waży nie mniej niż 50 kg" - mówi mgr Krzysztof Zaleski uczący przedmiotów informatycznych i przedsiębiorczości, obecny podczas spotkania z uczniami. Kontynuując podkreśla: "Wspomniał również o przywilejach: każdy krwiodawca m.in. może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań (oznaczenie grupy krwi, morfologii i badań wirusologicznych), zwolnienie z pracy/szkoły w dniu oddania krwi, zwolnienie na czas okresowego badania lekarskiego dawcy krwi, jeżeli nie zostanie zakwalifikowany do oddania krwi, ekwiwalent kaloryczny o równowartości 4500 kcal (9 czekolad), legitymację Honorowego Dawcy Krwi, odliczenie od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, identyfikacyjną kartę grupy krwi (krewkartę) - możliwość uzyskania po drugiej donacji. Omówił temat dawstwa organów i szpiku". Następnie zauważa: "Prezes zaprezentował słuchaczom własne dokumenty: identyfikacyjną kartę grupy krwi (identyfikacja właściciela karty z dokumentem tożsamości), kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli", a także szczegółowo omówił ich znaczenie. Przypomniał o słowach św. Jana Pawła II - "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 był rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Cytował także słowa św. MM Kolbego, kapłana i męczennika, patrona u Boga dla HDK we wszystkich diecezjach Polski: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Cieszy fakt, że część czystych druków "Oświadczenia woli", które przywiózł prelegent trafiło tuż po spotkaniu do rąk uczniów".

Prelegent, po przeprowadzeniu konkursu wiedzy na powyższe tematy, z radością przekazał młodzieży, m.in. ulotki, pamiątkowe kalendarze i kalendarzyki tematycznie nawiązujące do omawianych zagadnień. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zapraszał też na IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, która odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 25 lipca 2015 r., a także na XIV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września tego roku.

Jan Paweł II mówił: "Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka". Obecna na prelekcji pani mgr Ewa Leśniak ucząca języka polskiego stwierdza: "Na zakończenie pan Zdzisław zaprosił wszystkich na strony: www.pck.org.pl; www.poltransplant.org.pl; www.szpik.info; www.rckk.rzeszow.pl; www.dawcomwdarze.pl ". Prelegent dziękuje panu dyrektorowi za możliwość odbycia spotkania z młodzieżą, w którym brał udział również katecheta ks. Wojciech Matwiej. Wyraża także wdzięczność, za złożone na ręce Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu st. bryg Tadeusza Kudyby, pisemne podziękowanie za "profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie prelekcji". Temat przynależności do klubu uczniów, a także pracowników szkoły jest otwarty. Pani opiekun wszystkich chętnych prosi o kontakt z nią lub ze wspomagającymi klub nauczycielami: panią Beatą Mach w budynku 99 oraz panem Marcinem Fałdą w budynku 100.

Warto również pamiętać o tych słowach Jana Pawła II: "Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata". Spotkanie z pełnymi entuzjazmu i chęci działania ludźmi sprawiło radość obu stronom. Ufam, że ten szkolny klub będzie nadal pięknie działał dla dobra drugiego człowieka.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Artur Mac
 
 
 
« powrót|drukuj