Skip Navigation
 

ROZJAŚNILI TWARZE DZIECI

10 marca 2015 r. do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu przyjechali strażacy. Na szczęście nie do pożaru, tylko na pogadankę.

Goście ostrzegali uczniów przed niebezpieczeństwami wynikającymi z nieostrożnego zachowania się w różnych sytuacjach oraz przybliżyli sprzęt, jakim posługują się podczas akcji. Dzieci oraz nauczyciele obecni na spotkaniu mieli okazję usłyszeć m.in. na temat precyzyjnego podawania informacji np. o osobach, które mogą znajdować się w zawalonym budynku, zachowania się w chwili oczekiwania na ratowników i po ich przybyciu. Zapoznali się także z wieloma przykładami z zawodowego życia strażaków, z działalności w zakresie ratownictwa wodnego, dawstwa krwi, organów, szpiku.
Podczas pogadanki, która odbyła się w jednej z klas Szkoły Podstawowej został przeprowadzony konkurs wiedzy na powyższe tematy. Dzieci, które dobrze odpowiedziały na pytania otrzymały kalendarze i ulotki, które wydaje klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działający od 28 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej. Realizatorami tej akcji byli: młodszy brygadier Daniel Dryniak zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu, koordynator ratownictwa wodnego w województwie podkarpackim, sekcyjny Grzegorz Perżyło oraz Zdzisław Wójcik prezes „Płomyka”.
Warto podkreślić, że młodzież była bardzo zaangażowana. Chętnie udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania strażaków, padające w trakcie spotkania, sama też mocno „atakowała” ciekawymi pytaniami gości. Spotkanie bardzo ubogaciło obie strony. Młodzież, wyrażając aprobatę dla tego rodzaju edukacji, z dumą stwierdziła: „Chcemy pomagać ludziom. Teraz wiemy, że jeśli ktoś znajdzie się w niebezpieczeństwie, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, potrafimy, wykorzystując zdobytą wiedzę, pomóc, a nie być gapiem, który stoi i nie potrafi nić zrobić”. Obecni podczas spotkania nauczyciele zauważyli, iż pogadanka przyczyniła się do tego, że dzieci dowiedziały się o sytuacjach, na temat których zdobytą wiedzę będą mogły wykorzystać. „Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się działania w chwili zagrożenia, aby potem móc reagować niemal automatycznie. Należy odwoływać się także do ostatnich tragedii. Nauczyciele w szkole powinni rozmawiać z dziećmi na ten temat, żeby potrafiły w podobnej sytuacji pomóc sobie i innym, nie wpaść w panikę i nie utrudniać działań” – mówią z przekonaniem.
W pisemnym podziękowaniu, które otrzymaliśmy, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz uczniowie klas 5b i 4a wyrazili wdzięczność za „wspaniałą lekcję oraz pokaz sprzętu strażackiego”.
Ta zabawa połączona z edukacją sprawiła, że twarze dzieci rozjaśniły się, w oczach widać było nie tylko ciekawość, ale też i zdrową rywalizację, zwłaszcza podczas konkursu wiedzy. Daliśmy im radość z myślenia i zyskaliśmy wiele dobrych wspomnień.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Daniel Dryniak, Grzegorz Perżyło i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj