Skip Navigation
 

LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA

29 października 2014 r. przemyscy strażacy przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Bolestraszycach pogadankę na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego oraz prezentowali część sprzętu, którym na co dzień posługują się podczas akcji ratowniczych. Ogromnym powodzeniem cieszył się pokaz ratownictwa medycznego.

Zajęcia rozpoczął Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej. Przybliżył zebranym w sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom m.in. zasady powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się na wypadek powstania pożaru. Przy pomocy stosownych plansz zaprezentował różne zagrożenia i omówił możliwości ich uniknięcia. Przypomniał treść książki pt. „Jak Wojtek został strażakiem” oraz odczytał wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty – „Czyń dobro mimo wszystko”. Przybliżył także zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Zaprosił na http://www.pck.org.pl i http://www.dawcomwdarze.pl . Podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym.
Zaznaczył, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, poinformował, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi dawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady. Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na http://www.szpik.info.
Przypomniał, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Przeprowadził konkurs wiedzy nt. bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały upominki związane tematycznie z poruszanymi zagadnieniami.
Ogromnym powodzeniem cieszył się pokaz sprzętu do ratownictwa medycznego. W spotkaniu z dziećmi brał udział aspirant Grzegorz Gradowski i młodszy ogniomistrz Witold Dudek, którzy na co dzień pełnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu. „W czasie spotkania miała miejsce m.in. nauka pierwszej pomocy prezentowana na fantomie. Ta część pokazała dzieciom jak należy właściwe zachować się takich sytuacjach. Takie lekcje mają na celu uświadamianie dzieciom jakie zagrożenia czyhają na nich w codziennym życiu, w jaki sposób należy udzielić pomocy w razie niebezpiecznego wypadku lub jak należy wezwać pomoc i kogo zawiadomić o niebezpieczeństwie” – zauważa Grzegorz.. „Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich opiekunów. Możliwość samodzielnego udzielenia pierwszej pomocy, chociażby tylko na fantomie, uzmysławia dzieciom jak ważne i trudne jest ratowanie czyjegoś życia i zdrowia. Mobilizuje je do dbania przede wszystkim o własne bezpieczeństwo zarówno w czasie drogi z domu do szkoły, w czasie zabawy czy odpoczynku” – podkreśla Witold.
„To spotkanie było dla nas bardzo cennym doświadczeniem, ponieważ dobro i bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem” – mówi dyrektor SP w Bolestraszycach mgr Renata Haśkiewicz-Kudła.
Pani dyrektor, w piśmie skierowanym do Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusza Kudyby, podziękowała za umożliwienie przeprowadzenia pogadanki z uczniami na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, prezentacji sprzętu ratowniczego oraz propagowanie idei ratownictwa i krwiodawstwa. Wyraziła nadzieję, że dzięki inicjatywie i zaangażowaniu pana Komendanta zwiększy się wiedza i umiejętność dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy i właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Prowadzącym wyraziła wdzięczność za szczególny wkład pracy i osobiste zaangażowanie w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Dziękując za wielkie serce, życzyła również wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Witold Dudek, Grzegorz Gradowski i Zdzisław Wójcik
 
 
 
« powrót|drukuj