Skip Navigation
 

RADOSNE SPOTKANIE

Uroczyste obchody XX - lecia Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP ziemi podkarpackiej rozpoczęła się Msza święta odprawiona 19 września 2014 r. w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach.

Eucharystii w intencji emerytów i rencistów pożarnictwa przewodniczył ks. bryg. dr Jan Krynicki – kapelan krajowy strażaków. Ks. kapelan we wstępie do Mszy św. m.in. wspomniał o wcześniejszych obchodach jubileuszowych ZRiRP RP u Jasnogórskiej Pani, gdzie zgromadziło się wielu znamienitych strażaków z Polski. Następnie powitał współcelebrujących kapelanów straży pożarnych z województwa podkarpackiego oraz wszystkich przybyłych gości na Mszę św., którzy rozpoczęli świętowanie od powierzenia się samego Panu Bogu.

Podczas homilii ks. Paweł Samborski kapelan strażaków powiedział: „Drodzy bohaterowie tego roku i dnia dzisiejszego. Gromadzimy się tutaj, aby oddać Panu Bogu cześć. Każda Eucharystia to jest dziękczynienie za Boży dar, ale jednocześnie jest to także wielka prośba i błaganie o Boże błogosławieństwo i łaski, które są nam nieustannie potrzebne”. W nawiązaniu do św. Maksymiliana Marii Kolbe twórcy Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie przypomniał jego słowa skierowane do swoich współbraci o. franciszkanów: „żyjcie tak, aby ślady, które pozostawicie były dla kogoś drogowskazem prowadzącym do Boga, aby kiedy będą nas wspominać uwielbiali Pana Boga, a nas traktowali jako narzędzia w Jego rękach”.
Wracając do czasów naszej młodości zaznaczył: „Dzisiaj na pewno wielu z was wspomina czas świetności w pożarnictwie – od momentu podjęcia decyzji, by zostać zawodowym strażakiem, aż po dzień, kiedy komendant czytając list gratulacyjny informował o przejściu na zaopatrzenie emerytalne. Wspominacie ten czas, dziękując dzisiaj Panu Bogu z całego serca za to, że przeżywając XX-lecie mogliście tego dnia doczekać w dobrym zdrowiu, jeszcze w pełni sił. I pewnie kiedy odchodziliście ze służby ze łzą w oku wydawało się wielu z was, że ten czas przeminął, że już teraz nadszedł czas odpoczynku”. Po czym podkreślił: „ Tymczasem, odwołując się do Pisma Świętego, do chrześcijańskiego życia – chrześcijanin nie ma emerytury od dawania świadectwa. Dlatego, zwracając dzisiaj nasze uszy na słowa Pisma Świętego, Chrystus wzywa każdego z nas do dawania świadectwa”.
W nawiązaniu do swojej posługi mówił: „Kiedy spotykam się ze strażakami obecnie służącymi na podziale bojowym, wspominają tych, którzy odeszli na emeryturę, z nutką żartu, humoru, a i także mówią o przekazanych przez nich cennych wskazówkach. To właśnie przed wami, świętującymi jubileusz, jest wezwanie i zadanie. Skoro strażacy to jedna wielka rodzina, w której wszyscy dzielą się doświadczeniem, to właśnie wy macie dzielić się własnym doświadczeniem i wskazówkami (…)”.
Ks. Paweł wspomniał także świętego Jana Pawła II, który mówiąc o świętości podkreślał, że to jest nasze wspólne powołanie i zadanie. „Mówił, też, że świeci są po to, aby się za nami wstawiać, żeby upraszać u Boga potrzebne łaski, żeby się nami opiekować, ale jednocześnie wspominał też, że święci są po, aby nas zawstydzać, przypominać o realizacji słów Chrystusa, że „Chrystusowe przesłanie, nawet to najtrudniejsze, jest możliwe do zrealizowania i konieczne” – powiedział ks. Samborski.
Zadał też pytanie: „Św. Florian nasz patron męczennik, co on może dzisiaj do nas powiedzieć, a jednocześnie do czego zachęcić?” Odpowiadając mówił: „Może nie będzie nam dane, tak jak on, przypieczętować swojego życia męczeńską śmiercią, ale to moralną postawą, umiejętnością sprzeciwiania się złu, odwagą powiedzenia złu i grzechowi – nie, dzisiaj wzywa nas do tego, abyśmy tak postępowali, abyśmy w swoim życiu nie byli ludźmi o dwóch twarzach, abyśmy byli ludźmi moralnej odwagi i pokoju serca”.
Ks. Paweł życzył nam też, „byśmy zawsze chodzili w blasku obecności Bożej, cieszyli się tym Bożym błogosławieństwem, które jest potrzebne, a za które dziś dziękujemy, bo wielu z waszych szeregów nie doczekało tego dnia i odeszło na wieczną wartę”. Życząc opieki św. Floriana podkreślił: „Niech dla każdej i każdego z was będzie patronem, opiekunem, a jednocześnie także drogowskazem, bo złożenie ostatecznego meldunku dokonuje się w godzinie śmierci. Pamiętajcie, abyście zawsze byli świadkami Chrystusa do ostatnich chwil swojego życia”. Na zakończenie homilii powiedział: „Niech św. Florian będzie dla nas wszystkich tym, który poprowadzi nas przez życie, a kiedyś pomoże zdać ostatnie sprawozdanie ze swojego życia i służby przed Bogiem”.

Pod koniec Mszy św. ks. kapelan krajowy wyraził wdzięczność miejscowemu proboszczowi ks. dr. Stanisławowi Mazurowi za życzliwe przyjęcie oraz wszystkim uczestniczącym w Eucharystii. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili emeryci i renciści.

Po Mszy św. w Skrzyszowie podsumowano dwie dekady funkcjonowania podkarpackich struktur ZEiRP RP. Wręczono odznaczenia, medale oraz uhonorowania najbardziej zasłużonych weteranów pożarnictwa i sympatyków związku.

W spotkaniu uczestniczył m.in. Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba, delegacja przemyskiego Koła ZEiRP. W jej skład weszli: były wieloletni Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w tym mieście płk. poż. w st. spocz. Stanisław Lula, prezes Emil Szczur, wiceprezes Stanisław Żak, skarbnik Jan Kaznowski i autor artykułu. Wymienieni zostali uhonorowani medalem okolicznościowym, odznaką „Zasłużony dla ZEiRP RP” oraz statuetką.

Uroczystość zaszczycili obecnością m.in. Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki, nadbryg. Bogdan Kuliga – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, jego zastępca st. bryg. Roman Petrykowski, wiceprezes Zarządu Głównego ZEiRP RP – Krzysztof Maślankiewicz, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Bogusławem Kmieciem – dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, członkowie kół ZEiRP RP z terenu Podkarpacia na czele z Tadeuszem Cyrkiem – prezesem Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP, komendanci miejscy i powiatowi PSP.
Tadeusz Cyrek wyraził wdzięczność wszystkim działaczom za ogromne zaangażowanie. Dziękując byłym komendantom wojewódzkim oraz obecnemu szefowi podkarpackich strażaków powiedział: „Dotychczasowa współpraca i udzielane Związkowi wsparcie w zakresie świadczenia pomocy na rzecz emerytów i rencistów pożarnictwa było bardzo cenne i pomocne. Wspólny udział w uroczystościach, w naradach rocznych kadry kierowniczej PSP, umieszczenie informacji o działalności Związku w monografii opracowanej przez pana Romana Petrykowskiego pt. „Straż Pożarna wczoraj i dziś – 20 lat Państwowej Straży Pożarnej na Podkarpaciu”, świadczą o potrzebie utrzymywania więzi pokoleniowej z weteranami służby pożarniczej”.

Nadbrygadier Bogdan Kuliga podziękował emerytom i rencistom za trud włożony w wychowanie dzisiejszej kadry podkarpackich strażaków mówiąc m.in.: „Pragnę zaznaczyć, iż wasze zaangażowanie oraz doświadczenie, którym się z nami dzielicie zasługują na najwyższe uznanie i wdzięczność”.

Prezes Emil Szczur, w imieniu delegacji z Przemyśla, bardzo dziękuje Zarządowi Wojewódzkiemu ZEiRP RP w Rzeszowie i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania, które było nie tylko okazją do wspomnień, ale także przyczyniło się do naszego wewnętrznego umocnienia.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
 
« powrót|drukuj