Skip Navigation
 

CODZIENNA CICHA POSŁUGA

6 września 2014 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim), przeżywaliśmy XIII Podkarpacką Pielgrzymką Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Liturgii Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Biskup Adam Szal z Przemyśla. Później uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej i spotkaniu integracyjnym, które jednoczy czerwonokrzyski ruch krwiodawców.

Zebranych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, franciszkańskim zawołaniem – „Pokój i dobro”, powitał kustosz tego sanktuarium, o. Piotr Reizner. Podkreślił, że Kościół jest naszym domem. Przypomniał o fakcie obecności św. Maksymiliana Marii Kolbego w tym klasztorze oraz o ikonie z wizerunkiem tego świętego, którą w ub. roku ofiarowali krwiodawcy.

Bp Szal w homilii mówił m.in. o misji współodkupienia Maryi, o patronie krwiodawców św. Maksymilianie, który ofiarował siebie za drugiego człowieka. Wyrażając wdzięczność krwiodawcom mówił: „Dziękuję wam w imieniu wszystkich, którym służycie za to, że poprzez dar swojej krwi jesteście, jak gdyby, naśladowcami Maryi i św. Maksymiliana”. Składając życzenia krwiodawcom powiedział: ”Życzę, aby nie zabrakło wam sił do dzielenia się tą wielką miłością, którą są ofiarowane przez Was krople krwi, a która daje nadzieję na życie, przywraca radość na twarzach chorych i cierpiących oraz pozwala im bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość”. Wszystkim obecnym w świątyni życzył także, by Maryja była nam towarzyszką i przykładem, a przede wszystkim umocnieniem naszej wiary, żeby radowała się patrząc na nas – pełniących wolę Chrystusa. Na za kończenie dodał: „Niech Ona dzisiaj wysłucha naszych próśb i niech przytuli każdego z nas do swojego Serca, tego Serca Niepokalanego, tak bardzo bliskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”.

Pod koniec Mszy świętej słowa skierował do nas również ks. dr Witold Burda, kapelan Polskiego Czerwonego Krzyża rejonu Przemyśl. Powiedział on: „Księga Tobiasza przypomina nam jedną z podstawowych prawd historii zbawienia, że Pan Bóg realizuje swój plan zbawienia, zapraszając do współpracy człowieka. Każdy z nas stworzony jest na obraz i podobieństwo Pana Boga. Skoro Bóg jest dobry, mądry i święty, a my jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo, to wolą Pana Boga wobec każdego z nas jest to, żeby każdy, kto będzie widział, jak się zachowujemy, jakich wyborów dokonujemy, jak się wyrażamy, żeby jeszcze lepiej mógł zrozumieć, jak dobry, mądry i święty jest Pan Bóg ”. Następnie dodał: „Warto, żebyśmy w tej kluczowej perspektywie historii zbawienia, zapisanej na kartach Biblii dostrzegali też naszą posługę jako honorowi dawcy krwi”. Wyrażając wdzięczność i składając życzenia mówił: „Dziękuję za tą codzienną cichą posługę, służbę drugiemu człowiekowi, któremu niejednokrotnie ratujemy zdrowie i życie. Dziękuję za dar wspólnej modlitwy, za wasze świadectwo chrześcijańskiej wiary. Życzę, abyśmy nieustannie naszą wiarę pogłębiali, byśmy z tego spotkania z Maryją u Jej stóp, a za Jej pośrednictwem z Jej Synem, a naszym Panem i Zbawicielem Jezusem Chrystusem, wrócili do naszej codzienności umocnieni i z jeszcze większą świadomością, że Boża łaska i opieka nieustannie nam towarzyszą”. Kapelan podziękował ks. biskupowi Adamowi za obecność, za życzliwość, jaką obdarza nas krwiodawców, za Mszę św. sprawowaną w naszej intencji i wygłoszone do nas Słowo Boże. Zapewnił też ks. bpa o naszej modlitewnej pamięci.

Ks. Burda podziękował gospodarzowi tego miejsca gwardianowi o. Piotrowi i całej wspólnocie o. franciszkanów za, jak zawsze, życzliwe przyjęcie, dobre serce, jednocześnie zapewnił, że odwzajemniamy się, za tę doświadczaną gościnność i życzliwość, poprzez naszą chrześcijańską modlitwę. Dziękując przedstawicielom władz parlamentarnych i samorządowych powiedział: „Wasza obecność, drodzy bracia i siostry, tutaj z nami jest bardzo wymowna. Życzę, by obecność wasza podczas takich uroczystości, kiedy możemy wyznać publicznie naszą wiarę, była też dla was źródłem jeszcze głębszego zrozumienia, że pełnione funkcje, nawet sprawowana po ludzku władza, tak naprawdę jest głębokim zaproszeniem, w perspektywie Bożej, do służby Panu Bogu i człowiekowi, którego Bóg stawia na naszej drodze”. Ks. kapelan podziękował także przedstawicielom Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu za przygotowanie tej pielgrzymki. Na zakończenie powiedział: „Wszystkim życzę, byśmy z tego spotkania wracali do naszej codzienności umocnieni Bożą łaską, napełnieni Bożym pokojem, z jeszcze głębszą świadomością, że Bóg nigdy nas nie opuszcza, Bóg nieustannie nam towarzyszy. Uciekajmy się często pod płaszcz macierzyńskiej opieki Maryi, która stała pod krzyżem swojego Syna, która rozumie też cierpienie, trudne sprawy, każdej i każdego z nas. Pamiętajcie, że Jej wstawiennictwo nieustannie nam towarzyszy. Bóg zapłać za wspólną modlitwę”.

Następnie Maciej Maruszak dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie podkreślił, że z pielgrzymek krwiodawców do Kalwarii Pacławskiej wynosimy siłę do codziennej pracy. Przypomniał, że w 2000 i 2001 r. zorganizowane zostały Archidiecezjalne, a od 2002 r. Podkarpackie Pielgrzymki HDK PCK. Wyraził wdzięczność ojcom franciszkanom za wsparcie.

Eugeniusz Taradajko członek Kapituły Odznaki Honorowej Zarządu Głównego PCK przypomniał, że w roku 2014 obchodzimy jubileusz 95 lecia PCK. W imieniu Kapituły, władz centralnych, krwiodawców, którym sam jest, podziękował ks. biskupowi za lata opieki duszpasterskiej nad naszymi pielgrzymkami, a gospodarzom za przyjmowanie nas z życzliwością. Następnie odznaczył o. Piotra Reiznera Odznaką Honorową PCK.

Po tej podniosłej chwili o. Piotr powiedział: „Wszystko, co przeżywamy jest głęboko związane z wolą dobrego Pana. Myślę, że nieprzypadkowo tu, na Kalwarii, modlił się i pracował św. Maksymilian, a potniej został patronem krwiodawców w Polsce. Ten, kto daje krew, dzieli się życiem z drugim człowiekiem. 15 lat temu wybraliście to właśnie Sanktuarium na miejsce pielgrzymowania. Myślę, że stało się to dzięki modlitwie św. Maksymiliana, który pokazał, co to znaczy oddać swoje życie z miłości do drugiego człowieka”. Po czym dodał: „Jestem wzruszony przyjmując tę odznakę. Ona powinna zawisnąć na habicie o. Maksymiliana. Nie zawiśnie, ponieważ nie mamy jego relikwii, z wyjątkiem brody, bo całe ciało zostało spalone. Jednak ten święty ciągle żyje między nami. To przede wszystkim jemu chciałem podziękować za to, że was i także nas – franciszkanów od lat otacza opieką. To odznaczenie przyjmuję w imieniu nas wszystkich, którzy tu pracujemy, moich poprzedników, którzy was przyjmowali, braci którzy posługują w sakramencie pojednania albo w zakrystii. Dziękuję wam z całego serca”. Na zakończenie zaznaczył: „Rok temu przywieźliście do naszego sanktuarium ikonę Waszego Patrona, która wisi w tak ważnym miejscu. Wtedy zrodziło się takie pragnienie, by św. Maksymilian był w każdym mieście związanym z krwiodawcami, w każdym klubie. Powoli zaczynamy to pragnienie realizować. Dzisiaj na ręce pana Mieczysława Gibały, prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, przekazujemy ikonę św. Maksymiliana. Ten czerwony kolor na tej ikonie to kolor miłości, ale także i krwi. Niech ta ikona będzie takim widzialnym znakiem naszej łączności, głębokiej oraz mocnej duchowej opieki i wstawiennictwa św. Maksymiliana. Bóg zapłać za wszelkie dobro”.

W koncelebrze uczestniczyli o. Piotr Reizner, ks. Witold Burda, kapelan Garnizonu Przemyśl ks. por. Grzegorz Bechta, dominikanin o. Paweł Pobuta z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu oraz ks. Krzysztof Sosnowski z Lipska koło Narola w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Oprawę liturgii zapewnili krwiodawcy i ich sympatycy. W darach nieśli m.in. kosz białych kwiatów z czerwonym krzyżem pośrodku, świece, wino mszalne oraz hostię.

Podczas Eucharystii razem z krwiodawcami, ich rodzinami i sympatykami modlili się m.in. senator Andrzej Matusiewicz, radny Rady Miejskiej w Przemyślu Władysław Bukowski, Wicestarosta Powiatu Przemyskiego Marek Kudła, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Ewa Zawilińska, jej zastępca lek. med. Urszula Bzdek, pełnomocnik ds. restrukturyzacji tego Centrum Jarosław Kosoń, wiceprezes POO PCK w Rzeszowie Antoni Olak, sekretarz Łukasz Szaruga, członek Zarządu POO Janusz Bęben, kierownicy Biur i prezesi OR PCK z Podkarpacia.

W pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób m.in. z Jarosławia, Radymna, Krosna, Harty, Sieteszy, Żołyni, Dębicy, Narola, Mielca, Rzeszowa, Gorlic, Jasła, Sanoka, Jedlicza, Oleszyc, Ustrobnej gm. Wojaszówka, Przemyśla, Zręcina, Włodawy, Czudca, Dubiecka, Medyki, Lubaczowa. Pięknie prezentowały się poczty sztandarowe, których było 13.

Po Mszy św. wyszliśmy na dróżki kalwaryjskie, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania prowadził ks. Witold Burda. Spotkanie zakończyło wspólne ognisko nad Wiarem i występ kapeli „Czy się wali czy się pali” działającej przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, której kierownikiem jest Jerzy Dołhun.

Pielgrzymkę i spotkanie integracyjne jednoczące czerwonokrzyski ruch krwiodawców zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl, której szefem jest Łukasz Szaruga.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj