Skip Navigation
 

CZTERY MEDALE DLA PRZEMYSKICH STRAŻAKÓW PŁETWONURKÓW W XIV MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO STRAŻAKÓW PŁETWONURKÓW

12 sierpnia 2014r. na Jeziorze Solińskim przy Poligonie Szkoleń Wodnych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie odbyły się XIV Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Strażaków Płetwonurków.

Zawody zostały rozegrane w konkurencji indywidualnej oraz drużynowej.


Konkurencja indywidualna

Konkurencja indywidualna symuluje pomoc osobie tonącej oraz wyrabia umiejętności ratownicze strażaków płetwonurków. Zawodnik ubrany w skafander stoi na pomoście do którego przycumowana jest łódź, mając przy sobie rzutkę ratowniczą, sprzęt ABC czyli maskę, płetwy, rurkę nurkową oraz dodatkowo nóż, pas balastowy i boję ratowniczą. Po sygnale startu zawodnik rzuca w punkt rzutką ratowniczą mając przerzucić linię dwóch bojek oddalonych o około 15 m od pomostu, następnie po celnym rzycie zwija rzutkę na pomost ubiera sprzęt znajdujący się na pomoście skacze do wody i płynie do boi oddalonej ok. 20 m od pomostu przy której nurkuje na głębokość 5 m aby wyłowić manekina. Następnie holuje manekina do pomostu wsiada w łódź i przepływa nią odcinek około 50 m wpływając ostatecznie w bramkę gdzie zostaje zatrzymany czas.

W konkurencji tej trzy pierwsze miejsca okupili funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu.

Indywidualne Mistrzostwo Województwa Podkarpackiego i złoty medal zdobył mł.bryg. Daniel Dryniak,
miejsce 2 i srebrny medal mł. asp. Tomasz Śpiewak,
miejsce 3 i brązowy medal mł. kpt. Ireneusz Dryniak.


Konkurencja drużynowa


Konkurencja drużynowa wyrabia w zawodnikach potrzebę współpracy oraz specjalistyczne umiejętności nurkowe. W konkurencji tej zawodnicy startują z brzegu wodując łódkę następnie płyną kilkadziesiąt metrów do boji przy której wskakuje do wody ratownik, podejmuje z głębokości ok. 5 m zatopionego manekina i holuje go do następnej boji oddalonej ok. 20 m. Tam podpina manekina do boji i wchodzi na łódź. Zawodnicy wtedy płyną około 150 m łodzią na wiosłach zamieniając się miejscami i ubierając sprzęt nurkowy. Po dopłynięciu do kolejnej boji łódź zostaje zacumowana, a dwóch zawodników ubranych w aparaty nurkowe spiętych ze sobą linką i asekurowani z góry linką przez trzeciego zawodnika schodzą pod wodę z balonem wypornościowym. Balon zawodnicy mają podpiąć na głębokości 5 m do 30 kg ciężarka leżącego na pomoście i następnie go napompować aby ten wyniósł na powierzchnię ciężar. Po wykonaniu tego zadania obaj zawodnicy łapią namiar busolą na krótkim odcinku liny kierunkowej i następnie płynąc tym namiarem około 80 m mają wpłynąć w bramkę o szerokości 2 m. W momencie przekroczenia pod wodą bramki przez drugiego zawodnika zostaje zatrzymany czas. Przez cały okres przebywania pod wodą nurków roboczych zawodnik na powierzchni asekuruje ich z łodzi.


poniżej link do filmu ze startu drużynowego

https://www.dropbox.com/s/te892wbowf3j5a0/20140812_123912.mp4

W konkurencji drużynowej już po raz siódmy w historii Mistrzostw najlepsza okazała się drużyna z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu w niezmienionym składzie:

1. mł.bryg. Daniel Dryniak
2. mł. kpt. Ireneusz Dryniak
3. mł.asp. Tomasz Śpiewak


Kierownikiem Dryżyny był st.str. Paweł Gujda W zawodach wzięły udział drużyny i zawodnicy z Komend posiadających grupy specjalistyczne wodno–nurkowe z: Komend Miejskich PSP w Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu, Komend Powiatowych PSP z Sanoka, Jasła i Brzozowa.


Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Daniel Dryniak
 
 
« powrót|drukuj