Skip Navigation
 

LATO ZE STRAŻĄ

Powoli kończą się wakacje. Dla niektórych niezwykłe. Dlaczego? Choćby dlatego, że mogli bliżej poznać ciekawą służbę ludzi ratujących innych ludzi.

Od maja do sierpnia 2014 r. Komendę Miejską PSP w Przemyślu odwiedziło ponad 1000 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, domów dziecka, kolonii i półkolonii, wraz z nauczycielami, opiekunami, wychowawcami, wolontariuszami. Goście m.in. usłyszeli od strażaków o ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pełnienia służb, przymierzyli ubrania, hełmy, obserwowali alarmowanie, zjeżdżanie strażaków po ześlizgu do garażu, gdzie stoją wozy bojowe, a na zakończenie wizyty zadawali mnóstwo pytań. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej cierpliwie i wyczerpująco na nie odpowiadali.
„Takie wizyty mają na celu m.in. popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. W szczególności służą promocji wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony ppoż. oraz historii i tradycji ruchu strażackiego” – mówi mł. bryg. Adam Sosnowski dowódca JRG KM PSP w Przemyślu.
Jedna z takich grup, składająca się z młodzieży z Domów dla Dzieci w Łopuszce Małej i Dynowie przybyła do tut. Komendy 16 lipca 2014 r. Podczas spotkania z nimi w sali konferencyjnej w obecności wychowawców, Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej straży pożarnej, przekazał dużo ważnych informacji z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i nie tylko, a przede wszystkim uczulił na to, co mogą zrobić, jeśli różne problemy stworzą sytuację zagrożenia dla nich lub rówieśników. Młodzież chętnie słuchała oraz zadawała dużo pytań.
Omawiane tematy przybliżył poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach.
Przeczytał także wiersz Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem „Czyń dobro mimo to!” oraz omówił książkę „Jak Wojtek został strażakiem”. Zasygnalizował temat Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Przybliżył także zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Zaprosił nahttp:// www.pck.org.pl i http://www.dawcomwdarze.pl Podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Ten temat był dla większości z nich nowością. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki „Oświadczenia woli” dla swoich bliskich, z prośbą o przemyślenie tematu.
Powiedział, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady.
Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na http://www.szpik.info
Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Zaprosił także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej, zaplanowaną na 6 września 2014 r.
Przeprowadził również konkurs wiedzy nt. bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały upominki związane tematycznie z poruszanymi zagadnieniami.
Z młodzieżą w garażu JRG w tym dniu spotkali się ogniomistrz Marcin Markowicz i starszy strażak Grzegorz Sekuła.
Całe opisywane spotkanie, zdaniem wychowawców – pań Agnieszki Suberlak i Jadwigi Horodeckiej, obecnych na nim, pozwoliło młodym ludziom, bliżej poznać niełatwą służbę strażaka oraz zagadnienia związane z krwiodawstwem i nie tylko.
„Tego rodzaju wizyty w straży pożarnej dają możliwość zainteresowania młodzieży tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa, jak również podniesienia już przyswojonych wiadomości w tym zakresie. Cieszymy się, że jest takie ogromne zainteresowanie pożarnictwem. Wszystkim strażakom uczestniczącym w spotkaniach z młodzieżą dziękuję za zaangażowanie” – mówi Komendant Miejski PSP w Przemyślu starszy brygadier Tadeusz Kudyba.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Agnieszka Suberlak i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj