Skip Navigation
 

TYM CO MASZ, PODZIEL SIĘ

W Niepublicznej Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum im. Heleny Modrzejewskiej w Przemyślu 18 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie ze strażakiem. Zwrócił on uwagę dzieci i młodzieży m.in. na zasady, które pozwolą im cieszyć się z wakacyjnego wypoczynku bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Zajęcia prowadził prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej Zdzisław Wójcik. Przybył do tej placówki na zaproszenie pani dyrektor Wiesławy Januszczyk. Przybliżył zebranym w sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom m.in. znaczenie pracy strażaków dla zapewnienia bezpieczeństwa każdemu człowiekowi, zasady powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się na wypadek powstania pożaru. Przy pomocy stosownych plansz zaprezentował różne zagrożenia i omówił możliwości ich uniknięcia. Omówił książkę pt. „Jak Wojtek został strażakiem” i przeczytał wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty – „Czyń dobro mimo to”. Zasygnalizował temat Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz obozów szkoleniowo-wypoczynkowych dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Miłym akcentem było odnalezienie na archiwalnym zdjęciu z obozu MDP w Bystrem koło Baligrodu jednej z… nauczycielek, pani Katarzyny.
Przybliżył także zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Zaprosił na http://www.pck.org.pl i http://www.dawcomwdarze.pl Podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki „Oświadczenia woli” dla swoich bliskich, z prośbą o przemyślenie tematu.
Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady.
Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na http://www.szpik.info
Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Przeprowadził konkurs wiedzy nt. bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały upominki związane tematycznie z poruszanymi zagadnieniami.
To spotkanie, w opinii nauczycieli obecnych na nim, pozwoliło młodym ludziom, zwłaszcza zainteresowanym służbą mundurową, lepiej poznać specyfikę pracy i umożliwiło im uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Podobne spotkanie, z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Edukacyjnego „Kraina odkrywców” mieszczącego się w Parku Miejskim w Domku Ogrodnika, zostało zaplanowane na 20 sierpnia br.
Warto podkreślić, że zostałem bardzo życzliwie przyjęty, a nawet wzbudziłem wielkie zainteresowanie. Ogromnie się cieszę, że było dużo czasu na wymianę dobrych doświadczeń i super zabawę edukacyjną.
Jeśli możesz coś od siebie dać, zrób to. Każdy dobry gest potrzebny jest.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Oskar Łuc
  
 
 
« powrót|drukuj