Skip Navigation
 

DZIEŃ PO STRAŻACKU

Pomaganie innym otwiera serce darczyńcy i obdarowanego na wdzięczność i poczucie jedności. Bo cóż jest droższego i piękniejszego niż widok uśmiechniętej i szczęśliwej twarzy dziecka, któremu pomogliśmy – w taki czy inny sposób.

5 czerwca 2014 r. przemyscy strażacy przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Buszkowicach pogadankę na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego oraz prezentację części sprzętu, którym na co dzień posługują się podczas akcji ratowniczych.
Zajęcia rozpoczął prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej Zdzisław Wójcik. Przybliżył zebranym w sali gimnastycznej uczniom i nauczycielom m.in. zasady powiadamiania służb ratowniczych, zachowania się na wypadek powstania pożaru. Przy pomocy stosownych plansz zaprezentował różne zagrożenia i omówił możliwości ich uniknięcia. Przeczytał książkę pt. „Jak Wojtek został strażakiem” oraz wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty – „Czyń dobro mimo wszystko”. Przybliżył także zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Zaprosił nahttp://www.pck.org.pl i http://www.dawcomwdarze.pl. Podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki „Oświadczenia woli” z prośbą o przemyślenie tematu.
Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady.
Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na http://www.szpik.info
Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Przeprowadził konkurs wiedzy nt. bezpieczeństwa pożarowego i krwiodawstwa. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi otrzymały upominki związane tematycznie z poruszanymi zagadnieniami.
Dużym powodzeniem cieszył się pokaz sprzętu. Strażacy zaprezentowali zebranym w sali gimnastycznej m.in. hełmy, latarki, prądownice. Niebywałą atrakcją przygotowaną przez strażaków dla uczniów był m.in. aparat ochrony dróg oddechowych, a dokładnie maska, przy pomocy której oddycha się powietrzem z butli. Pokaz sprzętu wywołał u dzieci sporo emocji. W spotkaniu z dziećmi brał udział starszy sekcyjny Paweł Majewski.
„Dobro i bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem. Cieszę się, że podczas spotkania ze strażakami omówione zostały właściwe zachowania podczas różnych trudnych sytuacji, z którymi młodzi ludzie mogą zetknąć się w domu, na podwórku czy w szkole” – mówi dyrektor SP w Buczkowicach mgr inż. Maria Tabinowska.
„To spotkanie było dla nas bardzo cennym doświadczeniem” – dodaje Renata Wojtylak ucząca w tej szkole zajęć technicznych.
Pani dyrektor, w pisemnym podziękowaniu skierowanym do Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusza Kudyby, podziękowała za umożliwienie przeprowadzenia spotkania z uczniami, wyraziła pod adresem strażaków słowa uznania za podjęte działania, wykazaną cierpliwość i profesjonalizm, poświęcony czas, energię oraz przekazaną wiedzę. Życzyła również wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, a także zadowolenia z wykonywanej pracy.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Paweł Majewski i Zdzisław Wójcik
 
 
 
« powrót|drukuj