Skip Navigation
 

HONOROWI STRAŻACY Z FREDROPOLA

Rycerze św. Floriana znani są ze swej ofiarności. Dla uczczenia Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (8.05.) oraz Światowego Dnia Krwiodawcy (14.06.) 9 maja 2014 r. założyli klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.
Tego samego dnia w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej we Fredropolu (powiat przemyski) spotkali się, z zainteresowanymi tematem druhnami i druhami, kierownik Biura Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Krystyna Lachowicz oraz wieloletni prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik, którzy przybliżyli im zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. W czasie spotkania poruszyli m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówili uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom.
Pani kierownik Lachowicz opowiedziała historię krwiodawstwa w Polsce, podkreśliła, że Czerwony Krzyż w ub. roku obchodził 150 lat działalności, zaprosiła na http://www.pck.org.pl i http://www.dawcomwdarze.pl . Przypomniała o korzystaniu przez Zasłużonych HDK ze zniżek na autobusy MZK, zniżek na leki, o wyjazdach do sanatorium, zakupach w aptekach czy korzystaniu z wizyt do lekarzy pierwszego kontaktu, jak również specjalistów, poza kolejnością.
Prezes Wójcik podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wręczył także chętnym strażakom czyste druki „Oświadczenia woli”.
Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady.
Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej.
Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na w http://www.szpik.info
Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca, a Dni HDK PCK od 22 do 26 listopada. Zaprosił także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 6 września 2014 r.
Efektem tego spotkania było powstanie 9 maja 2014 r. klubu HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Fredropolu, liczącego 22 osoby. Prezesem „Honorowych Strażaków”, bo taką nazwę nosi klub, jednogłośnie wybrano Małgorzatę Mirowską druhnę z OSP Kupiatycze, wiceprezesem Grzegorza Mirowskiego z tej samej OSP. Sekretarzem klubu został Mateusz Serafin z OSP Darowice, a skarbnikiem Justyna Budnik z OSP Kupiatycze. Część z nich to krwiodawcy. Na przykład druh Grzegorz Mirowski pierwszy raz oddał krew 7 września 2012 r. w Przemyślu.
Inicjatorem powołania strażackiego klubu był Komendant Gminny ZOSP RP w Fredropolu Aleksander Dzimira. Druh Olek przez wiele lat był członkiem klubu HDK PCK „Płomyk” przy przemyskiej straży pożarnej. Już wcześniej oddawał krew. Przygodę z tą piękną działalnością społeczną rozpoczął 15 maja1985 r. w Przemyślu. Ma na swoim koncie już blisko 17 litrów oddanej krwi. Z uwagi na to, że krwiodawca może należeć tylko do jednego klubu, Aleksander zasilił teraz szeregi „Honorowych Strażaków”.
Część klubowiczów także wcześniej rozpoczęła swoją przygodę z krwiodawstwem. Są wśród nich m.in. Adrian Duży, Małgorzata Mirowska. „Duże zdjęcie ze spotkania organizacyjno-założycielskiego klubu już wisi w gablocie w biurze OSP. Planujemy także założyć Kronikę działalności krwiodawców” – mówi prezes Mirowska. „Zapraszamy chętnych druhów z gminy i ich rodziny do wstąpienia w szeregi klubu” – dodaje.
„Jestem przekonany że powołanie, tej nowej strażackiej rodziny krwiodawców, przyczyni się znacznie do ratowania chorych i ofiar wypadków” – zauważa Komendant Dzimira.
„Postawa strażaków cieszy. Ofiarując cząstkę siebie, ratują ludzi w trudnych życiowo sytuacjach, dają nadzieję chorym i ich rodzinom. Wiem też, że będą uczestniczyć w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych zaplanowanej na 19 maja br., która ma odbyć się w przemyskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Oddział znajduje się przy ul. Monte Cassino”- wyznaje pani Lachowicz.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik, szósta fotografia Mateusz Serafin
 
 
« powrót|drukuj