Skip Navigation
 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Młodzież przyciąga do dorosłych szczerość, prawdziwość, młody duch. Młodzież słucha tych, którzy jej słuchają. 30 kwietnia 2014r. odpowiadając na zaproszenie przybyłem do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu. Celem wizyty było nie tylko przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa pożarowego.
Spotkanie z uczniami odbyło się w sali lekcyjnej. Podczas dwóch jednostek lekcyjnych mówiłem młodym ludziom, m.in. w obecności nauczyciela Agnieszki Łach, o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole, w domu, bezpiecznego zachowania się nad wodą, o dawstwie krwi, szpiku i organów.
Młodzież chętnie słuchała, gdy dzieliłem się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Zadawała także pytania, m.in. – czy trudno jest zostać strażakiem, czy ratownik się boi w czasie trudnych akcji, jakie zdarzenie pamiętam najbardziej?
Omawiane tematy przybliżyłem poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach.
Zachęcony dojrzałą postawą młodzieży przeczytałem wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem „Czyń dobro mimo to!”:
„Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą. Kochaj ich mimo to.
Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje, czyń dobro mimo to.
Jeśli ci się coś uda, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Staraj się mimo to.
Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane. Czyń dobro mimo to.
Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy. Bądź mimo to uczciwy i otwarty.
To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Buduj mimo to.
Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna, ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować. Pomagaj im mimo to”.
Podczas spotkania podzieliłem się także 35-letnim doświadczeniem wypływającym z działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu. M.in. prezentowałem Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Udostępniłem wymienionym do wglądu własne dokumenty. Ten temat był dla nich nowością.
Wspomniałem, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Zaznaczyłem, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformowałem, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców w Polsce jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczyłem słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Zaprosiłem także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 6 września 2014 r.
Zachęciłem też młodzież i obecnych dorosłych do odwiedzenia strony www.szpik.info wręczając ulotki informujące o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
Pod koniec spotkania przeprowadziłem konkurs wiedzy na temat pożarnictwa, krwiodawstwa oraz aktualnych istotnych wydarzeń. Uczniowie, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi otrzymali kalendarze, kalendarzyki „listkowe”, ulotki związane z tą tematyką, a także czerwonokrzyski kubek i termometr.
To spotkanie bardzo ubogaciło obie strony – prelegenta Zdzisława Wójcika prezesa klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej oraz słuchaczy. Młodzi ludzie okazali się wrażliwi na zaprezentowane przeze mnie wartości i tematy. Bardzo zaangażowali się w spotkanie. To nie tylko sprawia radość, daje satysfakcję, ale też pozwala wierzyć, że takie lekcje przyniosą owoce. Słowa są karzełkami, a przykłady kolosami. Po rozmowie z dyrekcją Ośrodka zrodziła się cenna inicjatywa związana z honorowym krwiodawstwem. Ufam, że przyniesie określone efekty we wrześniu tego roku.
Warto wspomnieć, że młodzież z Ośrodka wraz z opiekunami 19 maja 2014 r. przeżywać będzie przygodę życia. Odwiedzi strażaków pełniących służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Będzie to doskonała okazja, nie tylko do przymierzenia hełmu czy ubrania, ale też do zdobycia cennych informacji otrzymanych z „pierwszej ręki”.
Na koniec przytoczę słowa Marii Grzegorzewskiej - patrona Ośrodka, warte zapamiętania: „Poza przygotowaniem zawodowym człowieka, poza jego wykształceniem, najkorzystniejszą, najbardziej podstawową i decydującą wartością w jego życiu jest jego człowieczeństwo”.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Agnieszka Łach i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj