Skip Navigation
 

O OGNIU, DYMIE I BEZPIECZEŃSTWIE

Tragedie ludzkie bywają często następstwem niewiedzy. Warto więc, aby nawet dzieci wiedziały, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu czy szkole.

„Zapoznaliśmy dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Nehrybce m.in. z działalnością straży pożarnej, zaprezentowaliśmy i omówiliśmy część sprzętu jakim dysponujemy, przeszkoliliśmy w posługiwaniu się hydronetką” - opowiada sekcyjny Krzysztof Stachyra pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. „Odpowiadaliśmy także na szereg pytań – czy każdy może zostać strażakiem, jaki powinien być strażak, jakie są przyczyny powstawania pożarów, co należy robić, by pożarów było jak najmniej, jak długi jest, ile waży i z czego jest wykonany wąż pożarniczy, jak długo można pracować w aparacie ochrony dróg oddechowych, do czego służy hydronetka?” – zauważa starszy strażak Piotr Grodecki z tej samej jednostki.
Wymienieni, odpowiadając na pisemne zaproszenie pani dyrektor, przybyli do szkoły z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu. Wraz z nimi przyjechał Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej straży pożarnej. Także uczestniczył w tym pokazie szkoleniowym przeprowadzonym 20 marca 2014 r. Omawiane tematy przybliżył m.in. poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach.
Zachęcony dojrzałą postawą młodzieży przeczytał wiersz bł. Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem „Czyń dobro mimo to!”
Podczas spotkania prezentował słuchaczom Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Przekazał wymienionym do wglądu własne dokumenty. Wszystkim chętnym wręczył czyste druki „Oświadczenia woli”. Zaprosił także na stronę http://www.szpik.info Ten temat był dla nich nowością.
Wspomniał, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców w Polsce jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Zaprosił także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 6 września 2014 r.
Strażacy zapraszali starszych uczniów do zapisania się Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemyślu, do wstąpienia w szeregi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy istniejących OSP.
Dzieci i młodzież była uważna, bacznie obserwowała wszystkie nasze poczynania. Widząc tych młodych ludzi szczęśliwych, sami byliśmy szczęśliwi. Zachęcaliśmy ich do robienia czegoś więcej, do życia życiem niezwyczajnym. Młodzież doświadczyła tego, że warto interesować się i pogłębiać ten temat.
W niektórych uczniach ujawniła się siła charakteru. Część z nich wspaniale odpowiadała na pytania i otrzymała ciekawe nagrody, m.in. kalendarze związane z tematyką krwiodawstwa i ratownictwa, termometry PCK. Wśród nich byli m.in. Marcysia Marczakiewicz – z własnej inicjatywy dzielnie „wbiła” się w chemiczne ubranie gazoszczelne, Wojciech Kocan. Emilia Droń, Michał Kawa i inni, którzy w bardzo wdzięczny sposób dzielili się swoimi wiadomościami, daleko wykraczającymi poza ramy wiedzy szkolnej. „Spotkanie ze strażakami było najbardziej ciekawą lekcją życia, w jakiej miałem szczęście wziąć udział. Pan Zdzisław na wstępie zainteresował mnie swoim stylem bycia i postawą. Powiedział, jak ważna jest krew w życiu ludzi jej potrzebujących. Zachęcił do podjęcia „Oświadczenia woli” dot. pobrania narządów w wypadku nagłej śmierci. Cieszę się, że mogłem go poznać” – powiedział Wojciech Kocan. Po chwili dodał: „Pan Zdzisław zaprezentował nam plansze ze zdjęciami z akcji strażackich. Niektóre były drastyczne, inne z nutką humoru. Strażacy – panowie Krzysztof i Piotr pokazali nam sprzęt, m.in. węże o różnych wymiarach, sygnalizator bezruchu, hydronetkę, hełmy – starego i nowego typu, ubranie specjalne, lampę o szerokokątnym polu zasięgu. Ogólnie było super”.
Na zakończenie obu spotkań, w których uczestniczyli także nauczyciele oraz katecheta ks. Andrzej Pawlik, otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności w postaci uśmiechów. Dynamiczny wizerunek uczniów, ich pozytywne nastawienie do przekazywanych przez strażaków treści, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy pani dyrektor mgr Beacie Rojek za zaproszenie nas do tej niezwyczajnej szkoły. Ufamy, że w przypadku trudnej sytuacji ci młodzi ludzie nie będą płakać, że coś im się nie udaje, ale dadzą sobie radę i skutecznie będą dążyć do wytyczonego celu.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Piotr Grodecki i Zdzisław Wójcik
 
 
 
« powrót|drukuj