Skip Navigation
 

STALE DĄŻĄ DO ROZWOJU

Zmieniające się czasy, nowe zagrożenia i oczekiwania społeczne wymagają korekty postaw i nowych rozwiązań. Dobrze w tych złożonych warunkach dają sobie radę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Maćkowicach, gmina Żurawica. W 2014 roku będą obchodzili 107-lecie działalności. 1 lutego 2014 r. spotkali się w Domu Strażaka. Okazją było walne zebranie sprawozdawcze.

Spotkanie otworzył prezes OSP Józef Sobański.. Przypomniał, że od pewnego czasu zakres działań OSP to nie tylko gaszenie pożarów. Swą pomocą służą społeczeństwu wspólnie z PSP przy walce z lokalnymi zagrożeniami, głównie z usuwaniem skutków huraganów, nawałnic i innych klęsk żywiołowych. „Nasza bezinteresowna służba nie jest łatwa. Wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia. Strażakiem trzeba się urodzić. Dziękuję tym, co są z nami” – powiedział. Zebraniu przewodniczył prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Żurawicy Andrzej Kasper, a na protokolanta wybrano druha Artura Naporę.
W przededniu 107 rocznicy założenia, jednostka OSP w Maćkowicach liczy 65 członków. W skład jednostki wchodzi 46 członków czynnych, 3 honorowych, 4 wspierających oraz siedmioosobowa sekcja żeńska i 5 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na wyposażeniu jednostki jest samochód GLM marki ŻUK, dwie pompy PO-5, pompa pływająca typu „NIAGARA”, pompa szlamowa PS-75 oraz piła spalinowa STHIL, radiostacje samochodowa i nasobne (3 kpl.). Środki wyposażenia indywidualnego to: umundurowania koszarowe, ubrania specjalne-ochronne oraz hełmy typu CALISIA.
20 druhów posiada przeszkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa podstawowego. Ponadto kilkunastu strażaków zostało przeszkolonych z zakresu: kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwa technicznego, obsługi i konserwacji sprzętu ratowniczego oraz zasad prowadzenia akcji pod wodą (w ramach przeprowadzonego kursu płetwonurków).
W 2013 r. druhowie realizowali wiele prac społecznych. Pracowali głównie przy modernizacji remizy. Uczestniczyli też przy pracach związanych z poprawą infrastruktury boiska sportowego i szkolnego. Największy wkład pracy w realizacji tych zadań mieli druhowie: Józef Sobański, Zbigniew Gniady, Jacek Kuczyński, Mariusz Piejko, Michał Fedio, Grzegorz Gaweł, Damian Piejko.
Druhowie prowadzili działania podczas 9 akcji ratowniczych. Uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych różnych szczebli zajmując czołowe lokaty. Dziewczyny z sekcji żeńskiej są mistrzyniami gminy.
Strażacy w znacznej większości posiadają mundury galowe. Większość wyposażenia pożarniczego i indywidualnego jednostka kupiła ze środków Urzędu Gminy. Jednakże w ostatnim okresie gro wyposażenia zostało pozyskane z własnych funduszy. W sumie w minionym roku jednostka pozyskała umundurowanie i sprzęt za prawie 15 tys. zł (z czego 2/3 środków finansowych stanowił wkład własny i uzyskane dotacje).
Cieszą się z każdego sukcesu. Kobieca Drużyna Pożarnicza, której dowódcą jest druhna Gabriela Zając, wywalczyła w 2013 r. I miejsce podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczy w Bolestraszycach, a osiągniętymi wynikami zawstydzali niektóre drużyny męskie.
Kilku druhów z jednostki należy do Honorowej Straży Bożego Grobu. „Uczestniczyliśmy 5 maja 2013 r. w Nowej Dębie w XXI Podkarpackiej i X Ogólnopolskiej Paradzie Straży Wielkanocnych Turki 2013” – mówi komendant oddziału straży grobowej druh OSP w Maćkowicach Krzysztof Stachyra, pełniący służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. W skład oddziału wchodzą: komendant – Krzysztof Stachyra, Sebastian Zając, Rafał Głogowski, Tomasz Zięba, Bartłomiej Buksa, Bartłomiej Zając, Tomasz Baran, Paweł Bakalus, Jakub Gaweł, Mateusz Leja oraz Radosław Kuczyński.
Podczas zebrania m.in. sprawozdanie z działalności odczytał wiceprezes-naczelnik OSP Jacek Kuczyński, sprawozdanie finansowe zreferował druh Zbigniew Gniady, udzielono absolutorium Zarządowi OSP za okres sprawozdawczy, przyjęto plan działalności na rok bieżący.
W skład Zarządu OSP wchodzą: prezes Józef Sobański, wiceprezes-naczelnik Jacek Kuczyński, wiceprezesi Artur Napora i Zbigniew Gniady, zastępca naczelnika Damian Piejko, sekretarz Kamila Hajduk, skarbnik Józef Ziemba, kronikarz Arkadiusz Śliwa i gospodarz Grzegorz Gaweł.
Obecny na zebraniu Wójt Gminy Żurawica Janusz Szabaga podkreślił aktywność społeczną miejscowych ochotników. „Strażacy uzupełniają zawodowców z KM PSP w Przemyślu i dobrze sobie radzą u siebie” - wyznał. Pogratulował pracy wykonanej w ub. roku. Wyraził radość z faktu, że są z druhami ich żony. „To jest druga połowa waszego sukcesu” – dodał. Wspomniał także o licznie przybyłej na zebranie grupie miejscowej młodzieży, która należy do OSP. Część z nich spełnia się jako sportowcy grający w piłkę nożną w tut. Klubie Sportowym „Gwiazda Maćkowic”.
Wicestarosta Powiatu Przemyskiego Marek Kudła, jednocześnie wiceprezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu podkreślił działania podejmowane na rzecz jednostki OSP, jej udział w likwidacji skutków zdarzeń na terenie powiatu, bardzo dobrą współpracę z młodzieżą, instytucjami. Życzył także, aby to, co robią strażacy było zawsze pozytywnie postrzegane przez ogół.
Naczelnik OSP Jacek Kuczyński wyraził wdzięczność wszystkim za wszelką działalność, a w szczególności za zaangażowanie się w służbę drugiemu człowiekowi. Zapytany o młodzież strażacką wyznaje: „Praca z młodzieżą to nie jest sposób na zagospodarowanie kilku miesięcy. To jest przestrzeń, w którą człowiek wchodzi cały, ze wszystkim, co posiada”. Po chwili dodaje: „Praca z MDP to również sprawdzian dla siebie: ile mam cierpliwości, pokory i mądrości. W tej pracy – służbie, pomaga mi to, że jako były żołnierz zawodowy mam doświadczenie w pracy z „zespołem” ludzkim. Doświadczenia zdobyte w szkoleniu żołnierzy procentują teraz w pracy z młodzieżą” - podsumował.
Uwieńczeniem zebrania było wręczenie strażakom pamiątkowych odznak „Za wysługę lat” w OSP: XX-lecia otrzymał druh Janusz Jakubowski, XV-lecia otrzymali druhowie: Krzysztof Stachyra, Artur i Marcin Napora, X-lecia druhowie: Stefan Buczek, Bogdan Kulpaczyński i Arkadiusz Śliwa, V-lecia druhowie: Damian Piejko, Rafał Kubas, Paweł Gniady. Wyróżniono także srebrną odznaką MDP druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Damiana Tomaszewskiego, Pawła Hajduka i Mateusza Motykę.
Ponadto za duży wkład pracy na rzecz rozwoju OSP Maćkowice, lokalnego społeczeństwa oraz za bezinteresowne poświęcenie i zaangażowanie w czasie niesienia pomocy ludziom w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi niżej wymienieni strażacy otrzymali dyplomy uznania i pamiątkowe plakietki: Józef Sobański, Zbigniew Gniady, Franciszek Gaweł, Grzegorz Gaweł, Michał Gaweł, Michał Fedio, Józef Olszański, Damian Piejko, Mariusz Zając.
Pamiątkowymi medalami i okolicznościowymi dyplomami, za pomoc w organizacji „I Maratonu Benedyktyńskiego” na trasie Przemyśl-Jarosław, uhonorowani zostali druhowie: Artur Napora, Stefan Buczek, Wojciech Kostecki, Patryk Kuczyński, Damian Piejko, Kamil Piejko.
Także druh Krzysztof Stachyra otrzymał odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, która przysługuje krwiodawcy po oddaniu 12 litrów tego bezcennego leku.
Życie to nasz dar dla drugiego człowieka. Pięknie w to wpisują się strażacy, którzy dbają o bezpieczeństwo w tej miejscowości. Strażacy potrafią pracować ponad podziałami, tworzyć nową rzeczywistość w lokalnej społeczności, a to zespala jeszcze bardziej wszystkich. Obecny na spotkaniu Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działającego od 27 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej prezentował zebranym w strażackiej świetlicy Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym osobom. Przekazał zgromadzonym na zebraniu do wglądu własne dokumenty. Dla większości osób, z którymi omawiał te dokumenty, ten temat był nowością.
Zasygnalizował temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej w tej materii, na wejście na stronę internetową www.szpik.info
Przypomniał swoim rozmówcom, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, przysługującymi zasłużonym dawcom zniżkami na leki, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej. Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK.
Podczas wystąpienia zaznaczył też, że 18 czerwca 1983 r. Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Poinformował również, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył też słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka, są jego czyny”. Na zakończenie przekazał druhom strażackie kalendarze prezentujące działalność „Płomyka”, a także kalendarzyki listkowe i ulotki PCK. Należy mieć nadzieję, że zasiane ziarno słowa oraz osobisty przykład druha Zdzisława, który jest członkiem OSP w Radymnie, przyniosą w najbliższej przyszłości owocny plon. Na zebraniu obecni byli także inni druhowie OSP Maćkowice należący do „Płomyka” – Krzysztof Stachyra, Mariusz Piejko – Zasłużony HDK PCK i jego syn Damian, także krwiodawca. Do tej OSP należy też drugi syn druha Mariusza – Kamil, który obecnie jest słuchaczem I roku Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i też oddaje honorowo krew

Oddani bezinteresownie, zawsze do dyspozycji członkowie OSP, poświęcają niemal cały swój wolny czas dla innych. Stworzyli jednostkę, w której druhowie się dogadują, dzielą radości i smutki. Wszyscy, od najmłodszych członków MDP po najstarszych druhów, spotykają się systematycznie miło spędzając czas w świetlicy, podnosząc swoją wiedzę z zakresu działań ratowniczych i na bieżąco rozwiązując sprawy dotyczące działalności jednostki.
Zebranie zaszczycili swoją obecnością m.in. Komendant Gminny ZOSP RP Witold Dudek, Radny Gminy Żurawica z Maćkowic Wacław Szozda.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Krzysztof Stachyra
 
 
 
« powrót|drukuj