Skip Navigation
 

CZYŃ DOBRO MIMO TO!

Pod koniec października 2012r. zostałem poproszony o przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa. Pomyślałem – dlaczego nie?
Tym sposobem znalazłem się w szkole pełnej „umundurowanych” uczniów. Podczas trzech jednostek lekcyjnych mówiłem im, w obecności pana Jana Mazurka uczącego przedmiotów: przysposobienie obronne i edukacja dla bezpieczeństwa, m.in. o zasadach postępowania w przypadku powstania pożaru w szkole oraz w domu. Przekazałem także płytkę z filmem „Pierwsza pomoc na drodze”. Młodzież była wspaniała, chętnie słuchała, gdy dzieliłem się doświadczeniem zdobytym podczas kilkudziesięciu lat służby w straży pożarnej. Zadawała także pytania.
Omawiane tematy przybliżyłem poprzez prezentację plansz z kolorowymi zdjęciami, obrazującymi działania ratownicze podejmowane przez przemyskich strażaków, na terenie miasta i powiatu przemyskiego, w minionych latach.
Omówiłem także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w okresie zimowym oraz pomocą, szczególnie w tym okresie, osobom starszym.
Zachęcony dojrzałą postawą młodzieży przeczytałem wiersz Matki Teresy z Kalkuty pod tytułem „Czyń dobro mimo to!”:
„Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą. Kochaj ich mimo to.
Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje, czyń dobro mimo to.
Jeśli ci się coś uda, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Staraj się mimo to.
Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane. Czyń dobro mimo to.
Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy. Bądź mimo to uczciwy i otwarty.
To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach. Buduj mimo to.
Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna, ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować. Pomagaj im mimo to”.
Podczas spotkania prezentowałem słuchaczom Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Przekazałem wymienionym do wglądu własne dokumenty. Ten temat był dla nich nowością.
Wspomniałem, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK.
Zaznaczyłem, że w 2013 r. będziemy obchodzić 55 lat HDK PCK, a rok 2014 będzie rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformowałem, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczyłem słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Zaprosiłem także na XII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2013r.
To spotkanie bardzo ubogaciło obie strony – prelegenta i słuchaczy. Warto pamiętać, że kto nie potrafi słuchać drugiego człowieka, ten sam nigdy nie będzie wysłuchany.
W pisemnym podziękowaniu, jakie otrzymałem od ks. mgr Mirosława Gajdy dyrektora Gimnazjum Salezjańskiego im. bł. ks. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu, zawarte zostało m.in. zdanie Jana Pawła II: „Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno i inne wartości duchowe”.
Spotkanie pokazało, że ci młodzi ludzie są wrażliwi na wymienione wartości oraz wiedzą, że wielkość człowieka mierzy się miłością, jaką darzy on innych ludzi.

Tekst Zdzisław Wójcik,
zdjęcia Dominika Kęsicka, Marta Stós, Artur Hołdasiewicz, Kamila Hamryszczak i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj