Skip Navigation
 

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ "PŁOMYKA"

Od 25 lat grupa ludzi o wielkim i otwartym sercu ratuje, pomaga i edukuje dzieci, młodzież i dorosłych. Nie jest najważniejsze jak wielka to pomoc, bo każdy ofiaruje tyle ile może, na ile go stać. Ważne jest to, że wypływa ona z głębi serca i troski o innych, zazwyczaj nieznanych ludzi.

Mówi się, że wielki płomień powstaje z małej iskry. Ta grupa poprzez swoją życzliwość sprawia, że ten płomień jest większy i jaśniejszy. 13 maja 2012 r. strażacy z KM PSP w Przemyślu przeżywali Mszę św. odprawianą w ich intencji w bazylice archikatedralnej w tym mieście. Okazją były jubileusze: 20 lecie PSP, 25 lecie klubu HDK PCK „Płomyk” przy przemyskiej straży pożarnej oraz 140 lecie OSP w Przemyślu.
Ks. prałat Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej, który przewodniczył tej Mszy św. powiedział m.in.: „Chrystus nas obdarzył darem życia, łaską wiary, nadziei i miłości, Chrystus nas powołał do służby Jemu i bliźniemu”. Zaznaczył, że przychodzimy tutaj dzisiaj, aby dziękować i prosić, przynosimy bogactwo naszego życia. „Dziękujemy w sposób szczególny tym, którzy czuwają nad naszym życiem i bezpieczeństwem – funkcjonariuszom PSP z Przemyśla, którzy z okazji święta patronalnego św. Floriana są z nami i modlą się” – mówił. W nawiązaniu do ww. rocznic stwierdził, że to wielka historia oraz bogactwo ofiary i miłości wobec drugiego człowieka.
W homilii ks. prałat Zbigniew Suchy redaktor odpowiedzialny za przemyską edycję „Niedzieli” powiedział: „Strażacy idą do służby i nie wiedzą, w jakich działaniach będą uczestniczyć, co może się wydarzyć i czy wrócą cali i zdrowi po służbie do swoich rodzin.
W czasie akcji z pewnością w ich sercach rodzą się uczucia. Współczują poszkodowanym na zdrowiu, tym, którzy utracili swój dobytek, głęboko przeżywają śmierć kierowców czy innych użytkowników ruchu drogowego”. Podkreślił, że w sercu dobrego strażaka, w momencie wyboru tej właśnie służby, musiał znaleźć się element przyjaźni, bo przyjaźń, to wyselekcjonowany stosunek człowieka do człowieka, którego traktujemy jako brata. „Oni są przyjaciółmi każdego z nas. Mamy domy, jeździmy samochodami, środkami komunikacji miejskiej i nie wiadomo kiedy spotkamy się z nimi, gdy będą ratować nasze życie i mienie” – stwierdził ks. Zbigniew. Dzień później na placu wewnętrznym Komendy odbył się uroczysty apel. Doceniając zaangażowanie „Płomykowców” obecni na spotkaniu, m.in.: poseł na Sejm RP Marek Rząsa, zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Roman Petrykowski, Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba, prezes ZOP ZOSP RP w Przemyślu Witold Kazienko, Prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie Marceli Kuca, Kierownik Przemyskiego Terenowego Oddziału RCKiK w Rzeszowie lek. med. Barbara Domańska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Mieczysław Gibała, Kierownik Biura tego oddziału Krystyna Lachowicz życzyli im wiele radości z pełnionej misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wyrazy wdzięczności skierowali także pod adresem ich rodzin.

Historia

10 marca 1987 r. przy Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Przemyślu, dzięki pomocy organizacyjnej Zdzisławy Ramockiej i Barbary Kurcz, powstał klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk”. Celem jego działalności było niesienie pomocy chorych i najbardziej potrzebującym. W skład zarządu klubu, liczącego wówczas 28 osób, weszli: Prezes – Zdzisław Wójcik, Wiceprezes – Piotr Ryczan, sekretarz – Janusz Głuś, Skarbnik – Artur Wiącek. Pierwsza zbiorowa akcje oddawania krwi zorganizowano w marcu 1987 r. i wzięło w niej udział 39 osób. Ówczesny Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych płk poż. mgr Stanisław Lula udzielał znaczącej, stałej pomocy klubowi.

Dary serca

Przez 25 lat „Płomykowy” oddali chorym ponad 700 litrów ratującego życie daru. Oprócz systematycznego oddawania krwi, wielokrotnie uczestniczyli w akcjach „Na ratunek” oraz z okazji Światowego Dnia Zdrowia, Dnia Strażaka, Tygodnia PCK, Dni Honorowego Krwiodawstwa. Brali także udział w akcjach: „Wakacyjna Kropla Krwi”, Ogólnopolskiej Akcji „Strażacy PSP i OSP w Honorowym krwiodawstwie” pod hasłem „Ognisty Ratownik - Gorąca Krew”„Akcji krwiodawstwa funkcjonariuszy służb mundurowych powiatu przemyskiego”. Przekazali nieodpłatnie dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu sprzęt medyczny (termometry elektroniczne, inhalatory) o wartości 1825 zł. Zakupiony został on ze składek członkowskich. Otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowali wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 2315 czekolad, tj. 231,5 kilograma tego rodzaju słodyczy. 90% przemyskich ratowników to honorowi krwiodawcy, co piąty jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych, a także placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt ratowniczy, wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, a także przekazywali „listkowe” oraz duże kalendarze o tematyce związanej z ratownictwem i krwiodawstwem. Od 13 lat Zdzisław Wójcik z Grupą Ratownictwa PCK Przemyśl uczestniczy w spotkaniach edukacyjnych prowadzonych dla dzieci przebywających na leczeniu w Woj. Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Pielgrzymowanie

Klubowicze uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w Ogólnopolskich, Archidiecezjalnych i Podkarpackich Pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym. W 2001 r. w Częstochowie byli świadkami ogłoszenia św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem krwiodawców we wszystkich diecezjach w Polsce. Podczas pielgrzymek do Kalwarii duszpasterzem krwiodawców w latach 2002-2007 był. śp. ks. prałat Wacław Partyka. Od 2008 r. jest ks. prałat Zbigniew Suchy. Od 2002 r. w Kalwarii z krwiodawcami jest obecny ks. bp Adam Szal z Przemyśla, który przewodniczy Eucharystii.

Na boisku

W 2008 r. podczas VIII Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej HDK PCK im. Wł. Piłata w Nowej Sarzynie krwiodawcy w strażackich mundurach wywalczyli zaszczytne III miejsce. W 2011 r. podczas I Turnieju Piłki Nożnej HDK PCK Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego rozegranego w Przemyślu zdobyli I miejsce. 7 maja 2012 r. ponownie zwyciężyli podczas II takiego turnieju.

Osiągnięcia „Płomykowców”

Podczas uroczystego spotkania w maju 2005 r. Podkarpacki Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie przyznał Zdzisławowi Wójcikowi tytuł „Najwybitniejszego propagatora idei honorowego krwiodawstwa” w woj. podkarpackim za rok 2004. W 2007 r. Zdzisław Wójcik zdobył tytuł wicemistrza Polski w promocji honorowego krwiodawstwa. W 2010 r. Daniel Dryniak uratował dryfującego na krze po rzece San wędkarza. W plebiscycie ogłoszonym przez dziennik „Nowiny” zdobył tytuł „Strażaka Roku” i „Bohatera Roku”. Otrzymał także tytuł „Przemyślanina Roku 2010”. Kilku innych „Płomykowców” również otrzymało wiele cennych nagród i znaczących tytułów. Odznaką pamiątkową PZO PCK w Rzeszowie „Za oddanie 25 litrów krwi” wyróżnieni zostali w 2010 r. Artur Domagalski i Andrzej Krwawicz, rok później Mariusz Piwnicki. W 2011 r. Zdzisław Wójcik w uznaniu za wybitne zasługi w honorowym krwiodawstwie został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Kapitułę, którą stanowi Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa - „Kryształowym Sercem”. Klub w latach 2007-2009 zdobywał I miejsce w Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew” w województwie podkarpackim. W latach 2002-2012 z pomocą Bożą i dobrych ludzi Zdzisław Wójcik wraz z m.in. Krystyną Lachowicz i Ewą Załęska – kierownikami Biur ZR PCK w Przemyślu i Jarosławiu w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie 8 powiatów woj. podkarpackiego 85 klubów HDK PCK, w tym 33 strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały około 12 tys. litrów krwi.

Rodzinny klub

Strażacki „Płomyk” w swoich szeregach skupia także rodziny. Należą do niego małżonki: Artura Domagalskiego – Jadwiga, Wojciecha Domagalskiego – Małgorzata, Pawła Dudka – Katarzyna. Są też synowie i córki strażaków: Mieczysława Hapona – Łukasz, Tadeusza Serafina – Tomasz i Stanisław, Zdzisława Wójcika – Michał i Katarzyna. „Płomykowa” rodzina rośnie. W 2002 r. klub liczył 42 osoby, w 2012 – 104.

Zasłużeni

Członkowie „Płomyka”, m.in. Władysław Kalandyk, Zdzisław Wójcik, otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązowe Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Odznakami Honorowymi PCK różnych stopni. Do grona zasłużonych krwiodawców należą: Artur Domagalski, Mariusz Piwnicki, Andrzej Krwawicz, Władysław Kalandyk, Piotr Lew, Zdzisław Wójcik, Tomasz Pałys, Wojciech Domagalski, Daniel Dryniak, Aleksander Dzimira, Krzysztof Jaroch, Jadwiga Domagalska, Jerzy Mikołajczyk, Janusz Kucharski, Mariusz Niemiec, Małgorzata Domagalska, Mariusz Piejko, Artur Kuniec, Marek Brodło, Jacek Mikołajewski, Paweł Dudek, Jerzy Szabaga, Krzysztof Stachyra, Marek Walczyk. W 2000 r. klubowi nadany został sztandar. Uroczyste wręczenie poprzedziło wbicie gwoździ pamiątkowych w drzewce sztandaru. Tego zaszczytu dostąpili przedstawiciel władz samorządowych oraz zaproszeni goście, ale przede wszystkim fundatorzy sztandaru z Wojciechem Inglotem na czele. Przed przekazaniem sztandaru w ręce strażaków-krwiodawców, jego poświęcenia dokonał ks. Stanisław Bartmiński, ówczesny proboszcz parafii w Krasiczynie. Po poświęceniu prezes klubu Zdzisław Wójcik uroczyście wręczył legitymację nowemu członkowi klubu Lucjanowi Gładyszowi – Komendantowi Miejskiemu PSP w Przemyślu. W 1999 r. klub został wyróżniony odznaką Zasłużony HDK III stopnia, trzy lata później taką odznaką II stopnia. Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi – nadał dla klubu „Płomyk” odznakę Zasłużony HDK I stopnia. W 2008 r. klub wyróżniony został Odznaką Honorową PCK III stopnia.

Zarząd

Obecnie w skład Zarządu klubu wchodzą: prezes Zdzisław Wójcik, wiceprezes Artur Domagalski – zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu, sekretarz Tomasz Pałys – zastępca dowódcy zmiany, Skarbnik Adam Sosnowski – dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w KM PSP.
Zarząd klubu jest bardzo wdzięczny Komendantowi Miejskiemu PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeuszowi Kudybie za dotychczasową współpracę, która układa się bardzo dobrze. Wyrazy wdzięczności kieruje pod adresem PCK w Przemyślu na czele z jego Prezesem Mieczysławem Gibałą. Szczególne słowa wdzięczności kieruje pod adresem wszystkich były i obecnych członków „Płomyka”, którzy wiedzą, że to, co robimy dla siebie umiera razem z nami, a to, co robimy dla innych jest nieśmiertelne.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Marek Ochenduszka
 
 
« powrót|drukuj