Skip Navigation
 

RADOSNY DZIEŃ CHOREGO

14 lutego 2012 r. był dla dzieci i młodzieży przebywającej na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu dniem radosnym, pełnym wrażeń i przygód.
„Przynieśliśmy młodym pacjentom radosne serca, maskotki i słodycze” – wyznaje uśmiechnięty Paweł Kicman członek Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, studiujący psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po chwili dodaje: „Pragnęliśmy, aby młodzi ludzie uczący się w Szkole Podstawowej nr 9 w tym szpitalu zobaczyli „kawałeczek” naszej działalności”. Wspólnie z Emilią Wilgucką z II LO w Przemyślu, Ewą Dańko absolwentką Medycznej Szkoły Policealnej oraz Rafałem Jaźwińskim z Technikum nr 8 w tym mieście wygłosili pogadankę na temat m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentowali sprzęt znajdujący się na wyposażeniu tej Grupy. „Wierzę, że nasza wizyta będzie motywacją do podjęcia takiej społecznej działalności przez tych młodych ludzi, że będą chcieli służyć potrzebującym. Ufam, że wiedza zdobyta na tym spotkaniu, w ekstremalnej sytuacji, zostanie z pożytkiem wykorzystana. Przekazane zasady wzywania pomocy w sposób profesjonalny, mogą uratować komuś życie” – podkreśla Paweł.
Poproszona o refleksję dot. spotkania, Ewa zaznacza: „Miło jest zobaczyć, jak na widok życzliwych im ludzi, w oczach dzieci pojawiają się wesołe iskierki, a buzie promienieją z radości. Cieszę się, że mam w tym swój udział”.
W spotkaniu w świetlicy oraz w wizycie na oddziałach pediatrii, chirurgii dziecięcej i laryngologii uczestniczył również Zdzisław Wójcik, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego od 25. lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Przybliżył uczestnikom spotkania zasady bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach oraz przekazał kalendarze o tematyce związanej z krwiodawstwem.
„Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu z ratownikami. Zdobyta wiedza jest bardzo ważna. Chętnie słuchałam prowadzących. Z radością brałam udział w organizowanych konkursach” – mówi Izabela Huk uczennica LO im. M. Kopernika w Jarosławiu. Podsumowując stwierdza: „Najbardziej podobały mi się zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy. Uczą jak przełamać lęk przed jej udzielaniem. Teraz wiem, że od mojego zachowania może zależeć czyjeś życie”. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Elżbieta Bukalska dziękując ratownikom, w imieniu swoim i uczniów, za radość, entuzjazm, przekazane dary, powiedziała: „Doceniam dobro, które dajecie. Ofiarowaliście dziś dzieciom cząstkę siebie, swojej wiedzy, serdeczności, miłości. Wzmocniliście w uczniach wiarę w dobro, w to, że są oni dla Was równie ważni, jak ich zdrowi koledzy.”
Było to już dwunaste spotkanie ratowników z młodymi pacjentami. To odbyło się dla uczczenia XX Światowego Dnia Chorego ustanowionego przez papieża Jana Pawła II, który pragnął, aby żaden chory czy cierpiący nie czuł się odrzucony i zapomniany. Takie spotkania to doskonała okazja, by zachęcić do czynnego wolontariatu.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Emilia Wilgucka i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj