Skip Navigation
 

STAWIAJĄ NA ŻYCIE

Każdy z nas ma w sobie ogromne pokłady dobra – wystarczy tylko chcieć z nich czerpać. Udowodniła to akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego przeprowadzona 4 września 2011 r. dla Joanny i Innych.
Podczas akcji w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przemyślu, 182 osoby zarejestrowały się jako potencjalni dawcy. Przedsięwzięcie miało na celu powiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pacjentką oczekującą na przeszczep jest 34-letnia przemyślanka, matka 10-letniej córki, u której w styczniu tego roku zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.
Do akcji włączyli się m.in. urzędnicy, pracownicy umysłowi, fizyczni, służby zdrowia strażacy, członkowie klubów HDK PCK w Przemyślu, studenci, nauczyciele, bankowcy, prywatni przedsiębiorcy. Najwięcej osób pochodziło z Przemyśla, wiele z parafii pw. św. Brata Alberta w tym mieście, a także z: Grochowiec, Fredropola, Skołoszowa, Maćkowic, Żurawicy, Krasiczyna, Orłów, Orzechowiec, Bolestraszyc, czy też z: Dynowa, Rzeszowa, Krosna, Dębicy i Kolbuszowej.
Zapytałem panią Joanną Bryś-Kłosińską z Przemyśla, dlaczego przyszła do Kolegium i chce pomóc. Odpowiedź była krótka: „Niedawno sama prosiłam o pomoc dla synka mojej przyjaciółki z Wrocławia, który miał guza mózgu. Dobrzy ludzie pomogli. Zebraliśmy pieniądze na drugą operację, która udała się w 100%”. Na zakończenie dodaje: „Zobaczyłam na pl. Legionów plakat z panią Joanną. Pomyślałam - kobieta mniej więcej w moim wieku potrzebuje pomocy, dlaczego nie mam jej udzielić, skoro mogę. Stąd moja obecność tutaj”.
Warto przypomnieć, że dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Polega na pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka. Jeśli po badaniach okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.
Ostatnią osobą, która została zarejestrowana podczas tej akcji była Izabela Pikłowska, członkini klubu HDK PCK „Płomyk” działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. W rozmowie dowiedziałem się, że spodobała jej się ta idea. „Pomyślałam sobie, że jeśli mogę zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, to wezmę udział w tej akcji” – wyznaje Iza.
Akcję zorganizowaną przez Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z Warszawy reprezentowaną przez Rafała Młodzikowskiego wsparli wolontariusze, którzy rejestrowali potencjalnych dawców. Byli wśród nich m.in. uczniowie I LO w Przemyślu: Agata Domagalska, Julia Rachwał, Karolina Górniak, studenci: Politechniki Lubelskiej Beata Nuckowska, Uniwersytetu Rzeszowskiego Gabriela Pigóra, Politechniki Wrocławskiej Klaudia Błahuta, znajomi z pracy pani Joanny – Małgorzata Bukojemska, Paweł i Anna Biłas, mama Teresa i córka Dominika.
Zabezpieczenie medyczne stanowił personel z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu przy ul. Jasińskiego. Bardzo w propagowanie akcji zaangażowała się pani Joanna wspierana przez ks. Tadeusza Gramatykę, sporą rzeszę przyjaciół i znajomych oraz Polski Czerwony Krzyż w Przemyślu.
Akcję patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu.

W imieniu organizatorów akcji wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za otwarte serca, każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do jej organizacji za wszelką życzliwość, a wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu rejestracji.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik – przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Przemyślu
 
 
« powrót|drukuj