Skip Navigation
 

NA RATUNEK

Co minutę w Polsce potrzebny jest litr krwi. W większości polskich szpitali brakuje tego życiodajnego leku, zwłaszcza w okresie letnim.
14 czerwca 2011 r. do przemyskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, przy ul. Monte Cassino przybyli Ci, którzy nie są lekarzami, a leczą. Tego dnia zgłosiło się na akcję „Na ratunek” dla pana Tomasza Otręby 23 chętnych. Spośród nich zakwalifikowanych do oddania krwi zostało 22. Wśród nich był „krwiodawca-debiutant”.
„Świadomość, że komuś uratowało się życie jest wspaniałym uczuciem” – wyznał strażak Kamil Zaprutkiewicz Z kolei zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu, wiceprezes klubu HDK PCK „Płomyk” działającego przy tej Komendzie mł. bryg. Artur Domagalski stwierdził: „Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się niczym zastąpić. Cieszę się, że w tej I Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych z Przemyśla połączonej z akcją „Na ratunek” uczestniczyło, mimo licznych obowiązków, tyle osób”.
Warto wspomnieć, że cząstką siebie podzielili się strażacy z klubu „Płomyk”: Kamil Zaprutkiewicz, Krzysztof Stachyra, Marek Hanas, Stanisław Serafin, Adam Żyła, Sebastian Kowalik, Adam Kuta, Krzysztof Lenart, Paweł Dudek, Marek Ochenduszka, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK: Mirosław Makarańczyk, Krzysztof Gawłowski, Arkadiusz Połenczak, Tomasz Łygan, Arkadiusz Śliwa, Radosław Górniak, Przemysław Struski, Daniel Gręda, Bartłomiej Karpiński, Adam Płoskoń, BiOSG: Waldemar Górniak oraz druh z OSP w Bolestraszycach Mirosław Buć. W akcji uczestniczył również funkcjonariusz Izby Celnej Krzysztof Fedasz.. Po raz pierwszy krew oddał prezes klubu „Strażnicy życia” działającego przy KR SOK Bartłomiej Karpiński, który bardzo chciał w ten sposób pomagać ludziom. „Właśnie zacząłem to robić. Widziałem wypadki ludzi na obszarach kolejowych. W niejednym przypadku potrzebowali oni podania krwi, która ratowała im życie” – wyznał.
Organizatorami akcji obchodzonej dokładnie w Światowym Dniu Krwiodawcy był Zarząd Rejonowy PCK oraz klub „Płomyk” przy współpracy z OT RCKiK. W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim Paniom z przemyskiego OT za sprawną i miłą obsługę krwiodawców.

14 czerwca 1868 r. urodził się Karl Landsteiner, zdobywca nagrody Nobla w 1930 r. w dziedzinie medycyny, który odkrył grupy krwi w układzie AB0, co dało początek współczesnej transfuzjologii.
Obchody ŚDK mają na celu podziękowanie oddającym krew, bez żadnych nagród i korzyści, z wyjątkiem przeświadczenia, że pomagają w ratowaniu życia. Szczególne słowa podziękowania należą się tym, którzy oddają krew regularnie 2-3 razy w roku. Wierzę, że następne pokolenia krwiodawców pójdą ich śladem.
ŚDK stwarza unikalną możliwość podziękowania ludziom, którzy zapewniają ten niezastąpiony lek dla wszystkich pacjentów wymagających przetoczenia krwi. Warto, aby ten dzień zapisał się w pamięci szerokiego grona osób życzliwych innym. Warto również przyłączyć się do wspólnego wysiłku ratowania zdrowia i życia tym, u których ten cenny skarb jest zagrożony.
Życzę, by życzliwość i wzajemne zrozumienie towarzyszyły Państwa działaniom, a oprócz zdrowia życzę jeszcze dużo dobra od ludzi, pokoju w Waszych sercach oraz odwagi, abyście nadal zmieniali to, co możecie zmienić.

Z czerwonokrzyskim pozdrowieniem
Przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Przemyślu.
Zdzisław Wójcik
  
 
 
« powrót|drukuj