Skip Navigation
 

WYGRAŁY I... ODDAŁY

Zbliża się okres wakacyjny. 1 czerwca przeżywaliśmy piękne święto – Dzień Dziecka. Z tej okazji 30 maja 2011 r. strażacy odwiedzili dzieci z oddziałów: chirurgii, pediatrii i laryngologii.


Dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz personelowi Szkoły Podstawowej nr 9 działającej w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu przybliżyli zasady bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Mówili na temat m.in. zachowania się nad wodą, w lesie, na rolkach, postępowania w przypadku różnych zagrożeń, przypomnieli numery telefonów alarmowych do służb ratowniczych. Dorosłym proponowali honorowe krwiodawstwo, a następnie dla dzieci przeprowadzili konkurs wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej. Najlepsi otrzymali nagrody, m.in. „kropelki” promujące Polski Czerwony Krzyż.

Strażacy zachęcali również młodzież do użycia syreny alarmowej, z którą przybyli do szpitala, prowadzenia „działań” ratowniczych przy użyciu hydronetki, przymierzenia strażackiego hełmu. Chętnych nie brakowało, a radość z zabawy połączonej z edukacją była obopólna.

W spotkaniu uczestniczyły członkinie OSP w Kniażycach – Urszula Dzimira i Elżbieta Jakubus. Po przeprowadzonej pogadance wręczyły wszystkim uczestniczącym w nim dzieciom strażackie koszulki. Radość z otrzymania takich prezentów z okazji Dnia Dziecka była ogromna. Dość napisać, że niemal natychmiast w szkolnej świetlicy przybyło… „strażaków”. Świeżo przeszkoleni „druhowie” na gorąco deklarowali chęć wstąpienia najpierw do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, a później do OSP w rodzinnych miejscowościach.

Warto wspomnieć, że przekazane koszulki dziewczęta z OSP w Kniażycach wywalczyły podczas ubiegłorocznych Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Dubiecku. Wcześniejsze solidne przygotowanie, hart ducha i wiara w sukces przyczyniły się do zdobycia przez nie I miejsca.

Wraz z druhnami przybyli do nietypowej placówki szkolnej Komendant Gminny ZOSP RP w Fredropolu Aleksander Dzimira oraz prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik, który przeczytał dzieciom książkę „Jak Wojtek został strażakiem”.


Dzieląc się wrażeniami ze spotkania druhna Urszula wyznała, że zainteresowanie i zaangażowanie ze strony słuchaczy przeszło jej najśmielsze oczekiwania. Natomiast druhnę Elżbietę ucieszyło to, że dzieci bez zahamowań dopytywały się o szczegóły działalności MDP i OSP, a także o dane techniczne sprzętu. „Ta wizyta na pewno była potrzebna. Urozmaiciliśmy pobyt leczonym tutaj dzieciom, a także, dzieląc się własnym doświadczeniem, uwrażliwiliśmy je na pewne zachowania” – stwierdził Komendant Dzimira.

Poproszona o podsumowanie naszej wizyty dyrektor SP nr 9 Elżbieta Bukalska mówi: „W momencie zagrożenia występuje stres. Osoba dorosła często bywa wówczas „zablokowana”. Dziecko niejednokrotnie nie jest w stanie wyobrazić sobie co może za chwilę nastąpić, bynajmniej nie w takim stopniu, jak dorosły. Dlatego nie paraliżuje go strach i bywa, że niejeden raz szybciej reaguje aniżeli dojrzała osoba. Takie spotkania są bardzo ważne w edukacji młodzieży”.


Uczymy się takich zachowań do jakich mamy dostęp

30 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Uchwalone prze Sejm RP święto służy zwróceniu uwagi na los osamotnionych oraz odrzuconych dzieci. Ma także uhonorować wysiłek, jaki podejmują Rodzice Zastępczy.

29 maja 2011 r. dzieci, rodzice oraz wielu znamienitych gości modliło się podczas Mszy św. odprawionej na terenie Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” w Przemyślu przy ul. Basztowej.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, zgromadzeni na placu wewnętrznym świetlicy, uczestniczyli w imprezie kulturalnej z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz Dnia Dziecka. Wśród wielu atrakcji przewidzianych przez organizatorów – pokazów ratownictwa medycznego, występu zespołu muzycznego, ogniska z pieczoną kiełbaską, różnych gier i zabaw, ze swoim programem wystąpili także strażacy z KM PSP w Przemyślu. Wygłosili pogadankę nt. bezpieczeństwa nie tylko pożarowego, przeprowadzili sprawdziany wiedzy z tego zakresu, omówili temat honorowego krwiodawstwa, wręczyli nagrody oraz zaprezentowali sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wozu bojowego.

W spotkaniu udział wzięli Daniel Dryniak, Zdzisław Wójcik oraz Grzegorz Latusek z zastępem strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP.

Podczas rozmowy pani Ewa Frankowska przewodniczącą Koła TPD Rodzin „DOM” w Przemyślu bardzo serdecznie mówiła o Rodzicielstwie Zastępczym. „Dzieci, to bezbronne istoty, którym należy się szczególnie troskliwa opieka. Odgrywają ogromną rolę w życiu dorosłych. Z chwilą, kiedy w naszym życiu pojawiają się dzieci często dochodzi do przewartościowania priorytetów. W konsekwencji prowadzi to do tego, że dziecko staje się sensem naszego życia” - wyznaje. Po chwili kontynuuje: „Rodzicielstwo Zastępcze to jeden z wielkich darów, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Przyjąć do własnej rodziny dziecko, ofiarować mu swoją miłość i troskę, wprowadzić je w dorosłe życie to misja, jaką może podjąć i realizować każdy z nas”. Na zakończenie naszej rozmowy postawiła pytanie: „A może w Twoim domu jest miejsce dla takich dzieci?”.


Realizujemy się najlepiej, jeśli potrafimy żyć dla innych

8 kwietnia 2011 r. przybyliśmy do Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Trójczynach, gm. Orły. Na pierwszym piętrze czekały na nas rozradowane dzieci wraz z nauczycielami. Przyjęcie było tak serdeczne, że po prostu… rozczuliliśmy się. Jednak nie zapomnieliśmy o celu naszej wizyty. Powiedzieliśmy m.in. na temat zasad postępowania w przypadku zauważenia pożaru czy też innego zagrożenia, sposobów alarmowania straży pożarnej, zachowania się nad wodą. Zaprezentowaliśmy także profesjonalny sprzęt nurkowy stanowiący wyposażenie Grupy Wodno-Nurkowej działającej w KM PSP w Przemyślu. Zachęciliśmy również nauczycieli do oddawania krwi, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy występują braki tego życiodajnego płynu.

Dyrektor SP Grażyna Burko podsumowując spotkanie wyznała: „Ciekawa forma przekazu, dostosowana do dzieci, aktywizujące pytania i konkursy w czasie pogadanki, a także wywołująca dużo emocji prezentacja sprzętu pożarniczego spowodowała, że uczestnicy pogadanki bardzo wysoko ocenili występ strażaków”. Ucząca w tej szkole Beata Florek stwierdziła, że uczniowie dowiedzieli się dużo o tym jak należy zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach oraz jak ich unikać. „Uczniowie mówili, że podobał im się sprzęt strażacki, szczególnie strój do nurkowania, a jeden z nich – Michał, bardzo aktywny podczas zajęć, gwarantował, że teraz na pewno zapamięta numer telefonu alarmowego do Straży Pożarnej”.

W wspaniałej zabawie edukacyjnej z dziećmi i obecnymi nauczycielami uczestniczyli Daniel Dryniak, Przemysław Szydłowski, Łukasz Hapon i Zdzisław Wójcik.

Okres wakacji dla wielu oznacza zasłużony odpoczynek. Dla nas strażaków jest to jednak czas wzmożonej służby i czujności. Dzikie kąpieliska, suche lasy – to jedne z wielu zagrożeń czyhających na nieświadomych ludzi korzystających z wypoczynku. Niebezpieczne sytuacje będą się zdarzały. Pamiętajmy jednak, że to od nas samych w znacznej mierze zależy własne bezpieczeństwo oraz ludzi, którzy są wokół nas.


Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Urszula Dzimira, Daniel Dryniak, Przemysław Szydłowski i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj