Skip Navigation
 

DAJĄ SIEBIE DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI

Zebrani na wzgórzu kalwaryjskim pielgrzymi, przed rozpoczęciem Mszy św., byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Ks. bp Adam Szal z Przemyśla w asyście Kapelana Grupy Ratownictwa PCK w Przemyślu ks. Pawła Kaszuby poświęcił AMBULANS Grupy.
4 września 2010 r. o godzinie 9.00 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej Msza św. w intencji krwiodawców i ich rodzin rozpoczęła IX Podkarpacka Pielgrzymkę Honorowych dawców Krwi PCK. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Adam Szal dziękowaliśmy dobremu Bogu za te wszystkie łaski, którymi nas obdarza, modliliśmy się o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla krwiodawców, o pokój wieczny dla zmarłych. Polecaliśmy także Matce Kalwaryjskiej wszystkich dawców i ich sympatyków, którym bliskie są idee PCK, a którzy swoją postawą zawsze starają się służyć drugiemu człowiekowi.
Ks. bp podczas homilii powiedział m.in.: „Krwiodawca oddaje krew do zasobów polskiego szpitalnictwa po to, aby komuś służyła w imię dobrze pojętej miłości bliźniego. I za to, drodzy bracia i siostry, dzisiaj chcemy podziękować wszystkim krwiodawcom i modlić się, aby ich nigdy w naszej Ojczyźnie nie zabrakło”. Po chwili dodał: „Módlmy się w obliczu Niepokalanego Serca Maryi w pierwszą sobotę września o to, aby Pan Bóg nam wszystkim, kalwaryjskim pielgrzymom dnia dzisiejszego i pielgrzymom odwiedzającym to miejsce nie poskąpił łask, zwłaszcza tej szczególnej łaski, jaką jest naśladowanie Maryi. Przecież Maryja naśladowała samego Boga – Jezusa Chrystusa. Obyśmy byli uczniami Chrystusa wiernie zachowującymi wszystkie te sprawy w swoim sercu i czyniącymi to, czego Chrystus od nas oczekuje”.
W darach ofiarnych złożyliśmy; chleb i wino, świece liturgiczne, kosz z kwiatami, nasze karty potwierdzające ofiarowanie dziewięciu I-wszych piątków miesiąca w intencji osób korzystających z krwi dawców.
Na zakończenie Mszy św. ks. kapelan podziękował ks. biskupowi za odprawienie Eucharystii i skierowane do nas Słowo oraz obecność z nami od lat. „Gromadzimy się tutaj od 11 lat, aby dziękować Panu Bogu za wielki dar tego dzieła i służby drugiemu człowiekowi. Wymiar dawania siebie jest bardzo różnoraki – bo to nie tylko oddawanie krwi, transplantacja narządów, ale i inne formy naszej bezpośredniej pomocy potrzebującemu człowiekowi” – powiedział. Kontynuując wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zorganizowali tę pielgrzymkę. „W tym roku mamy już pierwszy owoc naszej modlitwy i wysiłków w postaci karetki. Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu i tym wszystkim ludziom, którzy nam pomogli” - wyznał. W imieniu Zarządu Rejonowego PCK podziękował ks. biskupowi za poświęcenie pojazdu, który ma służyć nam wszystkim. Ciepłe słowa skierował także pod adresem ojca gwardiana i kustosza sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej Jarosława Karasia za nieustanną życzliwość. „Od 10 lat możemy na wzgórzu kalwaryjskim być jako Grupa Ratownictwa PCK w czasie szkoleń, ćwiczeń i wypoczynku oraz pełniąc służbę podczas Wielkiego Odpustu” – powiedział. Po chwili wyznał: „U boku Matki Najświętszej jest zawsze nasze serce. Spędzamy tutaj nasz czas skupienia, modlitwy i rekolekcyjnej refleksji”.
Podczas plenerowej Drogi Krzyżowej rozważaliśmy fragmenty Encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II opracowane przez ks. Pawła. Oprawę muzyczną zapewniła grupa muzyczna RAM z Żurawicy. Pośród wielu intencji naszej modlitwy, znalazło się i dziękczynienie za obchodzony już po raz siódmy (14 czerwca) Światowy Dzień HDK, za czerwcową i lipcową akcję „Wakacyjna Kropla krwi” przeprowadzoną w przemyskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Wypraszaliśmy także dalsze łaski na kolejny rok służby.
Pielgrzymkę, na którą przybyło około 1000 osób z Przemyśla, Harty, Birczy, Jasła, Żołyni, Mielca, Rzeszowa, Dębicy, Narola, Jarosławia, Radymna, Wyszatyc, a nawet z Opola ubogaciło 9 pocztów sztandarowych z klubów HDK PCK. Wśród nich był poczet ze strażackiego „Płomyka” w składzie: Marek Hanas, Piotr Pałys i Grzegorz Gradowski.
Przybyli również zaproszeni goście, m.in. Senator RP, prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Alicja Zając, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Tadeusz Krzosek, kierownik Przemyskiego OT RCKiK w Rzeszowie Barbara Domańska, dyrektor PZO PCK Eugeniusz Taradajko, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu bryg. Artur Domagalski, prezesi Zarządów Rejonowych PCK w Przemyślu Mieczysław Gibała, w Rzeszowie Marek Pawełek, w Łańcucie Jerzy Ankiewicz.
Sympatyczne spotkanie przy ognisku i pieczonej kiełbasce nad Wiarem, zwieńczyło pielgrzymkę do Pani Kalwaryjskiej. Koncert kapeli „Czy się wali czy się pali”, działającej przy KM PSP w Przemyślu pod kierownictwem Jerzego Dołhuna przyczynił się do tego, że miejsce do tańczenia było cały czas „okupowane” przez wirujące pary krwiodawców. Natomiast Ratownicy PCK zapewnili wiele dobrej zabawy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym organizując zawody w przeciąganiu liny. Najsilniejszymi zawodnikami okazali się członkowie Klubu HDK PCK im. „Ziemi Przemyskiej”, którego reprezentacja nie przegrała żadnego z siedmiu zmagań. Zawody zostały rozegrane pod czujnym okiem sędziów Łukasza Szarugi i Piotra Winiarza.
W imieniu Zarządu klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 23 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej serdecznie dziękuję Komendantowi Miejskiemu PSP st. bryg. Tadeuszowi Kudybie za życzliwą współpracę.
Organizatorem jedenastej pielgrzymki czerwonokrzyskiej rodziny był ZR PCK w Przemyślu wspierany m.in. przez Komendę Miejską PSP w tym mieście, Grupę Ratownictwa PCK w Przemyślu, która zabezpieczała pielgrzymów pod względem medycznym.
Warto podkreślić, że przemyska Grupa Ratownictwa PCK w dniach 15-17 września tego roku uczestniczyła z nowym pojazdem w III Manewrach Służb Ratowniczych w Zawadach, gmina Popów (woj. śląskie). Podczas manewrów przeprowadzone zostały cztery pozorowane zdarzenia: zderzenie autokaru z busem i autem osobowym, ewakuacja zalanego ośrodka wypoczynkowego, poszukiwanie zaginionej grupy studentów, zderzenie pociągu z samochodem osobowym. Nasi ratownicy zdobyli kolejne cenne doświadczenia w zakresie likwidacji skutków zdarzeń i współpracy pomiędzy różnymi służbami ratowniczymi.
Natomiast 27 września podpisane zostało porozumienie pomiędzy KM PSP w Przemyślu, a Grupą Ratownictwa PCK w Przemyślu. Dotyczy ono m.in. szczegółowych warunków alarmowania i współpracy na miejscu katastrofy. Jest zwieńczeniem wieloletniego współdziałania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa naszego rejonu.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj