Skip Navigation
 

RATUJĄ I UCZĄ RATOWAĆ

1 czerwca 2010 r. dzieci z oddziałów pediatrycznego i chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu przeżyły miłe chwile. Sprawiła to X wizyta Ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża i Państwowej Straży Pożarnej. Z okazji Dnia Dziecka mundurowi złożyli życzenia i podzielili się swoim doświadczeniem.
Spotkanie w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 9 funkcjonującej w szpitalu rozpoczął przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Przemyślu, prezes klubu HDK PCK działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w tym mieście Zdzisław Wójcik. Opowiedział jak należy postępować w przypadku powstania pożaru oraz przypomniał zasady bezpiecznego zachowania się w domu i podczas wakacji. Dzieci, które prawidłowo odpowiedziały na pytania otrzymały strażackie kalendarze.
Z kolei przedstawicielki Grupy Ratownictwa działającej przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu Anna Gibała i Patrycja Mika przybliżyły zebranym wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowały zawartość plecaka ratownika oraz zademonstrowały przy użyciu fantomu sposób przywracania czynności życiowych.
Poproszona o podzielenie się wrażeniami ze spotkania, w którym uczestniczyli także rodzice i personel „dziewiątki”, Anna opowiada: „Moja przygoda z PCK rozpoczęła się trzy lata temu, gdy rozpoczęłam naukę w szkole ponadgimnazjalnej. Zainspirowała mnie wówczas chęć niesienia pomocy innym. To moje drugie takie spotkanie. Jestem zachwycona przyjazną atmosferą”. Po chwili dodaje: „Miło popatrzeć kiedy wszystkie kochane dzieciaczki, mimo bólu, cieszą się i pragną dowiedzieć się czegoś więcej o pierwszej pomocy zasypując nas pytaniami”.
Obie ratowniczki to absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Po wakacjach rozpoczynają dalszą edukację, ale wcześniej chcą zrobić jeszcze wiele dobrego.
Patrycja jest zadowolona, że mogła z koleżanką sprawić dzieciom i rodzicom tyle radości zupełnie bezinteresownie. „Głównym powodem, dla którego wstąpiłam kiedyś do Grupy Ratownictwa są słowa, które usłyszałam – nie jest istotne co daje ci świat, ale to, co ty możesz dać światu” – wyznaje z uśmiechem.
Szefem GR PCK jest Łukasz Szaruga – instruktor pierwszej pomocy ZG PCK. Jego zdaniem celem takich spotkań jest popularyzacja oraz rozwój i doskonalenie wiedzy, umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Dyrektor SP nr 9 Elżbieta Bukalska jest bardzo wdzięczna ratownikom za dotychczasowe wizyty na oddziałach szpitalnych z okazji Dnia Dziecka. „Przekazane informacje na długo pozostaną w pamięci dzieci, a otrzymane kalendarze i kolorowanki będą im o tym przypominać. Ta niespodziewana dla nich wizyta sprawiła, że na chwilę zapomniały o swoich dolegliwościach” - mówi. Kontynuując dodaje: „Dotyczy to także dzieci, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu w świetlicy, a które ratownicy odwiedzili w ich salach szpitalnych. Wszystkie na chwilę przeniosły się w świat ludzi-ratowników”.
Jestem szczęśliwy, że mogę od 10 lat z tymi wspaniałymi ludźmi odwiedzać innych, doświadczonych przez los młodych ludzi. Chociaż miejsce nie napawa szczególnym optymizmem, to jednak jak pokazuje ten czas, gdy przychodzimy, jako grupa wolontariuszy, w sercach których płonie optymizm do całego świata, zapalamy również tych z wigówkami, na wyciągach i pod kroplówkami szczęściem, które pozwala im inaczej patrzeć na ich młode życie.

Tekst Zdzisław Wójcik
Zdjęcia Anna Gibała, Zdzisław Wójcik, Patrycja Mika
 
 
« powrót|drukuj