Skip Navigation
 

RATUJĄ KRWIĄ

Od 19 do 22 maja 2010 r. w Krasiczynie koło Przemyśla odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Promocji Honorowego Krwiodawstwa. Jej organizatorem było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W konferencji udział wzięli zaproszeni goście reprezentujący: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Przemyskie Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Przemyślu, Narodowe Centrum Krwi, przedstawiciele regionalnych centrów krwiodawstwa z całej Polski oraz reprezentacje Słowackiego, Ukraińskiego i Polskiego Czerwonego Krzyża. Warto podkreślić, że statutowym zadaniem Czerwonego Krzyża jest promocja honorowego krwiodawstwa.
Uczestnicy konferencji wysłuchali m.in. wykładu : „Wpływ powoływania klubów Honorowych Dawców Krwi na rozwój krwiodawstwa”. Temat ten przedstawił niekwestionowany autorytet w tej sprawie – przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa, wieloletni prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik.
Etyczny wymiar konkursów i oferowania nagród w honorowym krwiodawstwie przybliżyła zebranym Małgorzata Lorek z Narodowego Centrum Krwi, natomiast program współpracy RCKiK w Rzeszowie, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i Zarządu Okręgowego PCK w tym mieście, pod nazwą ,,Świadectwo Dojrzałości Społecznej” zaprezentowała Mariola Kiełboń.
Wszystkie regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa podzieliły się własnymi doświadczeniami i dokonaniami w zakresie promocji honorowego krwiodawstwa. Kształtują się one w zależności od lokalnej sytuacji, a zwłaszcza specyfiki klinicznej.
Podczas konferencji ustalono, że w związku z występującymi w całej Polsce okresami nadmiernych zapasów krwi bądź niedoborów, zmianą technologii medycznych, a także krótkim terminem ważności krwi, a tym samym możliwościami jej wykorzystania, zachodzi potrzeba zmiany mentalności krwiodawców, z postawy: ,,Przychodzę oddać krew, gdy chcę”, na postawę ,,Oddaję krew, gdy jest potrzeba”.
Warto zaznaczyć, że ideą przewodnią honorowego krwiodawstwa jest bezinteresowność. Upominki oferowane krwiodawcom powinny być symbolicznym wyrażeniem wdzięczności, za oddaną krew, poświęcony czas, a nie ukrytą zapłatą.
Zdobyte podczas konferencji doświadczenia uczestnicy wykorzystają podczas codziennej służby bliźniemu.

Tekst Zenobia Lewanowicz – kierownik działu organizacyjnego RCKiK w Rzeszowie,
Zdjęcia Zdzisław Wójcik i Mirosław Sosna

p-cy Rej. Rady HK, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu Zdzisław Wójcik, z prawej dyr. RCK i K w Rzeszowie Tadeusz Krzosek

 
 
« powrót|drukuj