Skip Navigation
 

OCALIĆ CZŁOWIEKA

Służba w formacjach ratowniczych wymaga oprócz ciągłych szkoleń, także pewnych predyspozycji psychicznych i fizycznych. Ratownicy, aby móc wypełniać swe posłannictwo i przychodzić z pomocą wszystkim potrzebującym rozpoczynają edukację już w szkole… podstawowej.
Corocznie organizowany Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej stanowi doskonałą okazję do „zarażenia” strażacką pasją wielu uczestników. 14 kwietnia 2010 r. w sali narad Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu, na kolejnych zmaganiach w tej niełatwej dziedzinie, spotkali się opiekunowie i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Witając zebranych Komendant Miejski PSP w Przemyślu bryg. Tadeusz Kudyba powiedział m.in.: „Zgodnie z przepisami każdy obywatel ma obowiązek udzielania szeroko rozumianej pomocy, dlatego naszym wspólnym zadaniem jest przygotowanie młodych ludzi do pełnienia tej bardzo ważnej społecznie roli”. Z kolei prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu Julian Sieradzki zaznaczył m.in., że doskonałą drogą kontynuacji przygody z pożarnictwem jest najpierw uczestnictwo w letnich obozach szkoleniowo-wypoczynkowych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, podjęcie edukacji w szkołach pożarniczych i służba.
W skład jury oceniającego prace pisemne i wypowiedzi uczestników turnieju weszli: przewodniczący – mł. bryg. Wojciech Domagalski, sekretarz st. kpt. Marek Ochenduszka oraz st. kpt. Jacek Dudek. Po wystąpieniach Komendanta i prezesa mł. bryg Domagalski przedstawił opiekunom i uczestnikom zasady dotyczące przeprowadzenia całości turnieju. „Służąc mamy do wypełnienia specjalnie ważne i podniosłe funkcje. Wielkie poświęcenie to jedno, a wyszkolenie i doświadczenie trzeba zdobywać od najmłodszych lat” – wyznaje szef „komisji egzaminacyjnej”.
Po części pisemnej młodzież spożyła posiłek ufundowany przez dyrektora Biura Terenowego Związku OSP RP w Przemyślu Adama Szumełdę i… przeżyła niecodzienne chwile w garażu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Ratownicy przygotowali dla nich pouczający pokaz, nie tylko sprzętu ochrony osobistej strażaka.
Część ustna była bardzo bogata w dogrywki. Trudno było przewidzieć koniec tych potyczek słownych, ale po upływie pewnego czasu już było wiadomo, kto jest najlepszy z zagadnień dot. m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, pierwszej pomocy, kontrolno-rozpoznawczych, taktyki, sprzętu pożarniczego.
W najmłodszej grupie I miejsce wywalczył Karol Stecyk ze Szkoły Podstawowej w Stubnie, którego opiekunem jest pani Renata Wiątek. Kolejne pozycje zajęli: Tomasz Mazur ze SP nr 16 w Przemyślu i Patrycja Śliwa ze SP w Grochowcach. W kolejnej grupie nie do pokonania okazał się Piotr Partyczka z Gimnazjum nr 3 w Przemyślu. Przybył na turniej z nauczycielem Renatą Ruszczak. „Mamy za zadanie uczyć, ale najpierw musimy doświadczyć chociaż w części tego, co chcemy przekazać innym” – dzieli się spostrzeżeniami p. Renata. Za Piotrem uplasowali się Dawid Balicki z Gimnazjum w Ujkowicach i Izabela Domaradzka-Michno z Gimnazjum nr 5 w Przemyślu. Wśród najstarszych uczestników najlepszy był Tomasz Cetnar z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu przygotowywany przez p. Ewę Kaczmarek-Wałczyk. Drugie miejsce zajął kolega z tej samej szkoły Zbigniew Wiśniowski, a trzecie – Bartosz Kinal z Zespołu Szkół Informatycznych i Mechatronicznych również w Przemyślu. „Żadna cena nie okazuje się zbyt wysoka, aby ocalić człowieka. Jednak najpierw trzeba oddać serce podczas wielu lat szkoleń i ćwiczeń, aby móc fachowo pomóc drugiemu” – stwierdza p. Ewa.
Organizatorami turnieju była KM PSP, ZOP ZOSP RP i BT ZOSP RP w Przemyślu. Fundatorami nagród dla najlepszych, w postaci sprzętu elektronicznego i pucharów, było Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, BT ZOSP RP, ZOP ZOSP RP i Nadleśnictwo Krasiczyn. Każdy opiekun i uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Zwycięzcy rywalizacji w poszczególnych grupach wiekowych wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich OTWP, które odbędą się 30 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkół w Ropczycach.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
  
 
 
« powrót|drukuj