Skip Navigation
 

WYKAZALI SIĘ WIEDZĄ

30 kwietnia 2008 w budynku Gimnazjum im. Kardynała Adama Sapiehy w Krasiczynie (powiat przemyski) „starła” się ze sobą grupa dzieci i młodzieży. Dobór ich bynajmniej nie był przypadkowy.
Zwycięzców eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu województwa podkarpackiego powitała dyrektor Gimnazjum Bożena Karpiuk. Wyrażając zadowolenie z gościny osób wszechstronnie uzdolnionych, życzyła im jasności umysłu podczas odpowiedzi na niełatwe pytania z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Oficjalnego rozpoczęcia turniejowych zmagań dokonał wiceprezes ZOW ZOSP RP w Rzeszowie Wiesław Kubicki. „Posiadana przez was wiedza otwiera wam „drzwi” do wstąpienia w szeregi MDP, a później do OSP, a nawet PSP” – powiedział.
Po części pisemnej przeprowadzonej w sali gimnastycznej, w czasie gdy jury pod przewodnictwem mł. bryg. Ryszarda Pszonki z KW PSP w Rzeszowie sprawdzała prace uczestników turnieju, młodzież wraz z opiekunami podziwiała Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie. Bardzo podobał się Zamek i jego wyposażenie. Opowieści o historii, ubarwione ciekawostkami z życia jego różnych mieszkańców, które melodyjnym głosem przekazywali miejscowi strażacy ochotnicy: komendant gminny ZOSP RP Marek Sus i naczelnik OSP Jerzy Pisarski pobudzały wyobraźnię słuchaczy. Jednak niesamowite i niezapomniane wrażenie pozostawiła po sobie wizyta w lochach baszty, w której znajdowała się bogato wyposażona komnata tortur. Jak na przyszłych strażaków przystało, większość zwiedzających pomimo ścierpniętej skóry na karku, o własnych siłach opuściło to, budzące grozę pomieszczenie. Odporność psychiczną, tak potrzebną ratownikom, jak widać na zdjęciu, można zdobyć w różnych sytuacjach i miejscach.
Posileni, po ciekawych przeżyciach, z ogromną wewnętrzną wolą walki i zwycięstwa, zawodnicy zasiedli przed jury. W oczach dało się zauważyć niepokój, ale też i nadzieję na zwycięstwo. W ich odpowiedzi, wygłaszane do mikrofonu, wsłuchiwała się liczna publiczność zgromadzona w holu. Po pięciu najlepszych z każdej grupy wiekowej (Szkół Podstawowych, Gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) zawodników zaskakiwało niejednokrotnie jury swoimi kwiecistymi, opartymi na znajomości tematu, odpowiedziami.
Dość napisać, że najlepszymi w grupie I okazali się: I – Krzysztof Pluta (powiat tarnobrzeski), II – Aleksandra Bąba (powiat mielecki), III – Jan Ryzner (powiat leżajski), IV – Martyna Iwaniczko (powiat leski), V – Adam Lula (powiat krośnieński).
W grupie II zawodnicy uplasowali na następujących pozycjach: I miejsce – Robert Janik (powiat stalowowolski), II - Karolina Solon (powiat bieszczadzki), III – Alicja Kozioł (powiat mielecki), IV – Przemysław Kula (powiat sanocki), V – Wojciech Nowak (powiat tarnobrzeski).
W grupie III – najstarszej – kolejność miejsc przedstawia się następująco: I miejsce zdobył Adrian Szałda (powiat mielecki). Kolejne wywalczyli: Paweł Podolak (powiat bieszczadzki), Marcin Kołcz (powiat łańcucki), Janusz Pukała (powiat rzeszowski), Dariusz Gocek (powiat sanocki).
Organizatorem turnieju było Biuro Terenowe ZOSP RP w Przemyślu, którego dyrektorem jest Adam Szumełda. Każdy uczestnik otrzymał podziękowanie w formie pisemnej. Najmłodszy zawodniczka z powiatu przemyskiego – Paulina Marczakiewicz z ZS w Hermanowiczach otrzymała upominki od komendanta miejskiego PSP w Przemyślu bryg. Tadeusza Kudyby.
Nagrody w postaci m.in. roweru, sprzętu elektronicznego, maskotek ufundował ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Nadleśnictwo Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu, Nadleśnictwo Bircza.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj